Simor András: szükség van minél előbb az IMF megállapodásra
Simor András hangsúlyozta, hogy az árindex nemcsak az idén, hanem 2013-ban is jelentősen meghaladja a 3 százalékos inflációs célt, és feltehetően csak 2014-ben éri el azt. A monetáris tanács nem alakított ki véleményt a jövő évi költségvetésről, az MNB viszont július elején megfogalmazta és közétette álláspontját - felelte újságírói kérdésre az elnök. Abban az áll, hogy az addig megismert törvényjavaslatokat figyelembe véve, a jövő évi 2,2 százalékos hiánycél helyett reálisnak látszik a 2,5-2,7 százalékos hiány, amennyiben a szabadon felhasználható tartalékokat törli a kormány - tette hozzá.
Ebben az elemzésben az MNB azzal számolt, hogy a tranzakciós illetékből 280 milliárd folyik be a költségvetésbe, s ez az összeg a piacról érkezik majd. Akkor még a munkahelyvédelmi tervben rögzített járulék és adócsökkentéssel sem számoltunk - magyarázta Simor András.
Később változott a kormány elképzelése, mivel a piacról betervezett tranzakciós illeték 100 milliárd körüli összegre csökkent, "a többit mi nem tartjuk érdemi költségvetést javító intézkedésnek, hiszen amit az MNB befizet, azt a kormány később visszaadja, tehát nem minősíthető strukturális intézkedésnek" - hangsúlyozta a jegybank elnöke. Véleménye szerint a munkahelyvédelmi terv részeként jelentkező járulék és adócsökkentések miatt a jövő évi költségvetésben kevesebb lesz a bevétel, "még akkor is ha azt nettó alapon számoljuk, azaz kalkulálunk a gazdaságélénkítő hatással, amelynek nyomán mind az szja, mind a társasági adóbevétel emelkedik".
A bejelentett csomag összhatása azzal jár, hogy a jövő évi hiány nagyobb lesz, mint amennyit a kormány a 2013. évi konvergenciaprogramban vállalt, így "azt vélelmezem, hogy az idei év hátralévő részében a kormánynak további intézkedések bejelentésére lesz szüksége vagy a költségvetés bevételi, vagy a kiadási oldalon" - rögzítette Simor András.
A magas GDP-arányos államadósság, a relatíve magas külső adósság miatt sebezhető Magyarország a külső sokkokkal szemben - fogalmazott Simor András a monetáris tanács keddi ülését követő sajtótájékoztatón. Hozzátette: az államadósság finanszírozási kockázatainak tartós mérsékléséhez szükség van arra, hogy minél előbb létrejöjjön az EU/IMF-megállapodás.
A jegybank elnöke közölte: a monetáris tanács tagjaival kedden kora délután találkozik az EU/IMF-delegáció, "s a nap végén lesz megbeszélés velem". Simor András jelezte: "nem tudjuk, hogyan fog zárulni a tárgyalások jelenlegi fordulója, úgy tűnik, hogy ebben az első szakaszban plenáris ülésre az EU/IMF- és a magyar delegáció között nem kerül sor".
Az EU/IMF-megállapodáshoz közvetve kapcsolódik az Európai Központi Bank (EKB) állásfoglalása a tranzakciós illetékről - felelte újságírói kérdésre az MNB elnöke. Elmondta azt is, hogy az MNB előzetesen megismerte az EKB által megfogalmazott véleménytervezetet, amelyet megismertek a monetáris tanács tagjai is, és amelyet az EKB megküldött az EU 27 jegybankjának véleményezésre.
Az EKB Simor András sajtótájékoztatója után nyilvánosságra hozott véleménye szerint a pénzügyi tranzakciós illeték sérti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét, uniós harmonizáció nélküli bevezetése pedig torzulásokat okozhat a pénzügyi piacokon és a reálgazdaságban. (MTI)