Mi a helyzet az OTP ukrán leányánál?
A bankvezető szerint a portfolió minősége csak szerényen romlik, összhangban a gazdasági környezettel. Dmitrij Zinkov nem kívánt előrejelzést adni arról, hogy miként alakul az idén a rossz hitelek aránya, azt mondta, hogy ezt tartalmazza majd az OTP csoportnak ebben a negyedévben nyilvánosságra kerülő éves jelentése. Tavaly három alkalommal volt tőkejuttatás a magyarországi anyabanknak köszönhetően: 800 millió hrivnyával (mintegy 18,328 milliárd forint) emelték az alaptőkét, 50 millió dollárt és 30 millió dollárt pedig alárendelt kölcsöntőke formájában kapott az ukrajnai OTP-leányvállalat.
A JSC OTP Banka szerdán közölte, hogy 435,3 hrivnya (mintegy 10,5 milliárd forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet előzetes adatok szerint, ukrán számviteli szabályok alapján számolva. A JSC OTP Bank szerdai közleménye szerint a nehéz ukrán gazdasági körülmények ellenére jól alakultak a bevételek, a nettó kamatbevételek 67 százalékkal 2,49 milliárd hrivnyára, a nettó jutalékbevételek 70 százalékkal 286,08 millió hrivnyára nőttek.
A tartalékolás előtti üzemi eredmény 25 százalékkal 3,0 milliárd hrivnyára emelkedett. A bank betétállománya 35 százalékkal 3,85 milliárd hrivnyára nőtt az egy évvel korábbi 2,85 milliárd hrivnyáról. A 10 százalékos minimális bankfelügyeleti tőkemegfelelési mutatója jóval kedvezőbb, 17,77 százalékos volt. A likviditási rátája pedig 72,6 százalék volt az ukrán jegybank által előírt minimális 40 százalékkal szemben. Dmitrij Zinkov januárban az MTI-nek elmondta, hogy eszközállományát tekintve a JSC OTP Bank a 7. helyen áll Ukrajnában, ahol több mint 170 bank működik.
A bank három éve van a magyarországi OTP Bank tulajdonában. Az OTP Bank 2006-ban vásárolta meg az 1998-ban alapított Raiffeisen Bank Ukraine (RBUA) 100 százalékos részvénycsomagját. Ez alatt az idő alatt sikerült Ukrajna-szerte 40-ről több mint 200-ra növelnie a bankfiókok számát, az ügyfelek száma pedig többszörösére emelkedett. A bank közel 4.000 alkalmazottat foglalkoztat.