Változatlan ütemű áprilisi magyar inflációt várnak az elemzők

Az előző havihoz képest jórészt változatlan, illetve attól legfeljebb minimálisan eltérő ütemű áprilisi magyarországi inflációt jósoltak a pénteki adatismertetés előtt az MTI felmérésébe bevont londoni felzárkózó piaci elemzők, hangsúlyozva azt a véleményüket, hogy a magyar jegybank továbbra is elsősorban inkább a kockázati környezetre összpontosítja a figyelmét az infláció helyett.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) európai feltörekvő térségi közgazdászai a márciusi 5,5 százalék után áprilisra 5,4 százalékos teljes kosárra számolt tizenkét havi inflációt várnak. Prognózisuk szerint az élelmiszerekben és az energiahordozókban érvényesülő erős bázishatások valószínűleg "kordában tartották" az áprilisi inflációt, a ház ugyanakkor a nyári hónapokra a drágulási ütem gyorsulását várja, szintén az akkor érvényesülő, de ellenkező irányú bázishatások miatt.

 

A Bank of America-Merrill Lynch londoni szakértői hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a magyar jegybanki kamatkilátások szempontjából a kockázati környezetet "kritikusabb" tényezőnek tartják, mint az inflációt. A cég elemzői közölték, hogy "legalább" az IMF/EU-megállapodás létrejöttéig a jelenlegi 7,00 százalékos MNB-alapkamat fennmaradását várják. A ház szakértőinek megítélése szerint Simor András MNB-elnök és helyettesei képviselik a szigorításra hajló tábort a monetáris tanácson belül, de a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői azt valószínűtlennek tartják, hogy Simor András konszenzust tudna elérni egy esetleges közeljövőbeni kamatemelés érdekében.

 

A cég alapeseti előrejelzése inkább az, hogy az MNB 0,5 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre az idei negyedik negyedévben, akkor, ha az év közepéig sikerül megkötni a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val egy új finanszírozási csomagról. A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital londoni elemzői is 5,4 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak áprilisra. A ház szakértői szerint az általuk várt kismértékű lassulást elsősorban a változatlanul gyenge belső kereslet okozhatta.

 

A Barclays Capital elemzői ugyanakkor már júniusra várnak egy negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentést, és azzal számolnak, hogy a jegybanki alapkamat a negyedik negyedévre 6,00 százalékig csökken. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzői kissé gyorsuló, 5,6 százalékos éves inflációt várnak áprilisra, és előrejelzésükben hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy az új konvergenciaprogram egyes tervezett intézkedései a későbbiekben valószínűleg az inflációs nyomás erősödését fogják okozni.

 

A Morgan Stanley szakértői szerint az infláció és a kockázati környezet egyaránt kulcsfontosságú a magyar jegybank kamatpolitikája szempontjából, és az MNB nagy valószínűséggel az IMF/EU-tárgyalások ügyében történt előrelépés ellenére "sem fog sietni" a kamatcsökkentéssel. A Morgan Stanley londoni közgazdászai nem zárták ki, hogy a júniusban esedékes következő inflációs jelentésben az MNB esetleg felfelé módosítja 2013-ra szóló inflációs előrejelzését, és a ház szerint emiatt - ha bekövetkezik - nehéz lenne egyidejűleg kamatot is csökkenteni. A cég alapeseti forgatókönyve egyelőre az, hogy a magyar jegybank nagy valószínűséggel csak a nyár végén jelzi majd a monetáris alapállás várható enyhülését, és ezután kezdődhet a kamatcsökkentés.

 

A Morgan Stanley elemzőinek előrejelzése szerint az idei év végéig 6,50 százalékra, 2013 végéig 5,50 százalékra csökken az MNB-alapkamat. A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci szakelemzői változatlan, 5,5 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak áprilisra. Közölték ugyanakkor, hogy a múlt hónapra várt stabilizáció ellenére az idei év későbbi szakaszában a magyarországi inflációs ütem újbóli gyorsulására számítanak, elsősorban a nyersanyagárak és a "viszonylag gyenge" forint árfelhajtó hatása, valamint a bázishatások gyengülése miatt.

 

A Goldman Sachs londoni szakértői az idei év végére mindezek alapján 6,5 százalékig gyorsuló éves inflációs ütemet valószínűsítettek előrejelzésükben, és azzal számolnak, hogy 2013 végén is még 5,3 százalékos lesz az éves összevetésű drágulási ütem Magyarországon. A JP Morgan bankcsoport londoni elemzőinek prognózisa szerint áprilisban valószínűleg "marginális mértékben", 5,4 százalékra csökkent a tizenkét havi infláció a márciusban mért 5,5 százalékról, elsősorban az élelmiszerek lassuló inflációja miatt. A cég szakértői ezt a várakozásukat azzal indokolták, hogy a mezőgazdasági termelői árindex, amelyet a fogyasztói szintű élelmiszerár-infláció néhány hónapos késleltetéssel követ, februárban csökkent Magyarországon.

 

Ezt ugyanakkor várhatóan részben ellentételezte az üzemanyagárak emelkedése. A JP Morgan elemzői szerint a konvergenciaprogramban bejelentett adóintézkedések 2013-ban felhajtóerőt adnak az inflációnak, ugyanezek az intézkedések azonban visszafogják a keresletet is, és így enyhítik a másodlagos inflációs hatások kockázatát. A ház londoni szakértői közölték: várakozásuk szerint az MNB addig nem változtat 7,00 százalékos alapkamatán, amíg létre nem jön az IMF/EU-megállapodás, és tartós csökkenésnek nem indulnak a magyar befektetési eszközöket terhelő kockázati felárak. A JP Morgan alapeseti forgatókönyve az, hogy az IMF/EU-egyezség a harmadik negyedévben megszületik, és az MNB az ezt követő 3-6 hónapban 0,5-1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajthat végre. (MTI)

Átlépte a 20 millió forintot a lakáshitelek átlagösszege

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma közzétett, 2025 júniusára vonatkozó adatai szerint a lakáshitelek és a személyi hitelek esetében is csökkent az új szerződések összege. Ennek ellenére továbbra is szépen teljesít a magyarországi hitelpiac, 2025 első felében jelentős növekedésről beszélhetünk. Eközben az új lakáshitel-szerződések átlagos összege meghaladta a 20 millió forintot, amire korábban még nem volt példa - írja közleményében a Bank360.hu szakportál.
2025. 08. 02. 13:00
Megosztás:

Kombinálható lesz az új fix 3 százalékos lakáshitel más népszerű otthonteremtési támogatásokkal

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) azt a kormányrendeletet, amelynek célja a már meglevő és népszerű otthonteremtési célú támogatási konstrukciók összehangolása a szeptemberben induló fix 3 százalék kamatú, államilag támogatott lakáshitellel - közölte a tárca pénteken az MTI-vel.
2025. 08. 02. 12:00
Megosztás:

Tiltakozik a visszaváltási díj csökkentése miatt a kereskedők érdekképviselete

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) ellenzi, hogy a visszaváltott palackok után az automatarendszert üzemeltető kiskereskedőknek járó díjat a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. a felére akarja csökkenteni - közölte az OKSZ pénteken az MTI-vel.
2025. 08. 02. 11:00
Megosztás:

Tablet egyetemre: költséghatékony Apple-megoldás tanuláshoz

A digitális tanulás 2025-re már nem csupán opció, hanem alapkövetelmény lett az egyetemi hallgatók számára. A megfelelő eszköz kiválasztása kulcsszerepet játszik a hatékony tanulásban és jegyzetelésben. Ha “tablet egyetemre’” témában keresgélsz, szinte biztos, hogy az Apple iPad és MacBook Air készülékek kerülnek először a látóteredbe – nem véletlenül. Ezek az eszközök kombinálják a csúcsteljesítményt, a hordozhatóságot és az egyedülálló Apple ökoszisztémát.
2025. 08. 02. 10:00
Megosztás:

RMDSZ-es kormányfőtitkár-helyettest és államtitkárt nevezett ki a román kormány

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részéről Faragó Péter Arad megyei politikust nevezte ki kormányfőtitkár-helyettessé a bukaresti kormány. Ötvös Koppány Bulcsú a művelődési minisztérium államtitkára lett.
2025. 08. 02. 09:00
Megosztás:

Az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is

A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.
2025. 08. 02. 08:00
Megosztás:

Stratégiai megállapodás: a Waberer’s és a Budapest Airport együttműködik a hazai légiáru-szállítás dinamikus fejlesztéséért

A mai napon Waberer’s International Nyrt. és a Budapest Airport Zrt. együttműködési szándéknyilatkozatot (MoU) írt alá, amelynek célja a hazai légiáru-szállítás és logisztika dinamikus fejlesztése, amely tovább erősíti azt a nemzeti törekvést, hogy Magyarország stabilan a legversenyképesebb légiáru-elosztó központ legyen Közép-Európában. A Waberer’s és a Budapest Airport megállapodásának legfőbb sarokpontja azon szinergiák kihasználása, amelyekkel a következő évtizedben is töretlen fejlődés valósulhat meg az egyik legfontosabb hazai stratégiai ágazat, a logisztika terén.
2025. 08. 02. 07:00
Megosztás:

Elérte a 45 milliárd forintot a Demján Sándor 1+1 Program kifizetéseinek összege – már több mint 500 vállalkozás jutott forráshoz

Gyors ütemben halad a hazai kis- és középvállalkozások fejlesztését célzó Demján Sándor 1+1 Program végrehajtása: már több mint 500 vállalkozás jutott hozzá a támogatási forráshoz, összesen 45 milliárd forint értékben, így a kifizetések összege két hét alatt megduplázódott. A beruházások országszerte elindultak, a program érdemi lendületet ad a hazai KKV-k technológiai megújulásához és növekedéséhez.
2025. 08. 02. 06:00
Megosztás:

SEI kriptovaluta árfolyam elemzés és előrejelzés

SEI token robbanásszerű növekedés előtt állhat – technikai és fundamentális jelek is alátámasztják Egy új Layer 1 csillag emelkedik?
2025. 08. 02. 05:00
Megosztás:

Drasztikusan módosították a korábbi foglalkoztatottsági adatokat

A nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma 73 ezerrel nőtt júliusban az Egyesült Államokban, elmaradva a 104 ezer fős várakozástól.
2025. 08. 02. 04:00
Megosztás:

Váratlanul nagy volt a kereslet az iPhone-okra

Az Apple harmadik negyedéves eredménye jobb lett az elemzők által vártnál. Az árbevétel közel 5 milliárd dollárral múlta felül a várakozásokat, a 94,04 milliárd dollár 9,6%-os éves növekedést jelent.
2025. 08. 02. 03:00
Megosztás:

Nincs pénzed fogorvosra? Akkor itt van rá a visszapénzes megoldás

A magyarok fele már igénybe vett magánegészségügyi szolgáltatást az elmúlt két évben, és egyre többen keresik az elérhető, mégis minőségi megoldásokat. A K&H visszapénz most már olyan lehetőséget is kínál, amelynek segítségével kedvezményesen finanszírozható a fogászati ellátás.
2025. 08. 02. 02:00
Megosztás:

Ha az Ön nyugdíja kevesebb, mint 244.557 Ft, akkor rossz hírünk van!

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2025 júniusában az öregségi nyugdíjak átlaga 244 557 forintot tett ki. Mit jelent mindez?
2025. 08. 02. 01:00
Megosztás:

Módosult a GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás

A hazai mikro- és kisvállalkozások fejlesztésének ösztönzése érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium módosította a GINOP Plusz-1.2.4-25 „Mikro- és kisvállalkozások támogatása a leghátrányosabb helyzetű régiókban, illetve a Szabad Vállalkozási Zónákban” című felhívást. A támogatási keretösszeg a korábbi 50 milliárd forintról 150 milliárd forintra emelkedik, így háromszoros forrás válik elérhetővé a vállalkozások számára.
2025. 08. 02. 00:28
Megosztás:

Nyugdíjas lenni 30 évesen Magyarországon?! Igen, lehetséges!

Visszatér a K&H influenszerkampánya, amely tavaly igen nagyot ment a közösségi médiában és sok fiatal felkapta rá a fejét. Ezúttal egy helyett négy fiatal tartalomgyártó próbál meg egy hónapon át az átlagnyugdíjból – vagyis 224 ezer forintból – megélni.
2025. 08. 02. 00:01
Megosztás:

Szűk két hónapot adott Trump a gyógyszergyártóknak

Donald Trump azt követelte levélben 17 nagy gyógyszeripari vállalattól, hogy csökkentsék az amerikai gyógyszerek árait a többi fejlett ország áraihoz hasonló szintre.
2025. 08. 01. 23:00
Megosztás:

Nem nyűgözte le a befektetőket az Amazon

Az Amazon 13%-os év/év alapú második negyedéves bevételnövekedésről számolt be, összesen 167,7 milliárd dollár lett az árbevétel, szemben a várt 162 milliárddal.
2025. 08. 01. 22:00
Megosztás:

Karrierváltás: a bruttó hazai átlagkeresetet is meghaladhatja a junior informatikusok kezdő fizetése

A 750 ezer forintot is elérheti a junior informatikusok bruttó kezdő fizetése, amely így több mint 6 százalékkal meghaladhatja a KSH által július közepén publikált, mintegy 703 ezer forintos bruttó hazai átlagkeresetet. A magyar gazdaság gyenge teljesítménye miatt a juniorok elhelyezkedése egy hat-nyolc hónapos képzés után akár négy-hat hónapig is eltarthat, ám a legtöbb iparágban zajló digitalizációs hullámnak köszönhetően a különböző szektorokban szerzett tapasztalatokkal – például a jogi, egészségügyi, pénzügyi, mérnöki vagy oktatási szakmai múlttal – rendelkezők manapság is gyorsan elhelyezkedhetnek, és a fizetésük 2-4 év után, medior szinten már a bruttó 1,1-1,5 millió forintot is elérheti - összegzi a partnercégeitől szerzett tapasztalatokat az egyik legnagyobb hazai IT képzési központ, a PROGmasters.
2025. 08. 01. 21:00
Megosztás:

Drágult az üzemanyag és emelkedett az áfa

Romániában két százalékponttal nőtt az általános forgalmi adó (áfa) és mintegy 6 százalékkal drágult az üzemanyag pénteken, miután hatályba lépett a kormány deficitcsökkentő intézkedéseinek első csomagja.
2025. 08. 01. 20:00
Megosztás:

Kartellezés miatt 1,4 milliárdos bírságot szabott ki a GVH egészségügyi cégekre

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) összesen 1,4 milliárd forint bírságot szabott ki egészségügyi eszközöket gyártó és forgalmazó cégek kartellezése miatt - közölte a hatóság pénteken az MTI-vel.
2025. 08. 01. 19:00
Megosztás: