Vártnál kisebb profitról számolt be a MOL

A Mol Nyrt. a harmadik negyedévben 12,596 milliárd forint eredményt ért el, szemben az egy évvel korábbi 5,1 milliárd forint veszteséggel, igaz, az idei második negyedévben még 181,3 milliárd forint volt az összes tevékenység nyeresége.

A társaság az első háromnegyed évben 76,22 milliárd forint konszolidált nettó nyereséget ért el, 56 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál, miközben az összes működési bevétele 13 százalékkal, 2.335,04 milliárd forintra esett vissza - közölte a Mol kedden a BÉT honlapján.

 

A nemzetközi számviteli szabvány alapján (IFRS) készült konszolidált gyorsjelentés szerinti harmadik negyedévi nyereség jócskán elmarad a portfolio.hu által megkérdezett elemzők 32,2 milliárd forintos várakozásától. A Mol egy részvényére jutó nyeresége (EPS) az első háromnegyed évi profit alapján 55 százalékkal, 1.997 forintról 895 forintra csökkent, míg a különböző korrekciós tényezőket is figyelembe véve az EPS 42 százalékkal esett vissza.

 

A Mol szerint az első háromnegyed éves csoportszintű eredmények elsősorban a gyenge olajipari környezetet tükrözik, hiszen a horvát INA teljeskörű konszolidációja csak az idei harmadik negyedévben kezdődött. A társaság összes működési bevétele 931,2 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, ami 3 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.

 

A készpénztermelő képességet mutató kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) az első háromnegyedévben 329,8 milliárd forint volt, 10 százalékkal több a tavalyinál. A harmadik negyedévben az EBITDA 31 százalékkal 98,1 milliárd forintra emelkedett a 2008 harmadik negyedévihez képest, miután a horvát INA 2009 harmadik negyedévi teljes körű konszolidációja 22,5 milliárd forinttal, 30 százalékkal növelte azt. A közlemény idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki szerint a Mol bebizonyította, hogy a nehéz külső körülmények között is képes pozitív eredmények elérésére az integrált ellátáslánc menedzsmentnek köszönhetően.

 

Hernádi Zsolt kifejtette, a cél nemcsak az, hogy az INA hatékonysága elérje a Mol szintjét, hanem az is, hogy javítsák piaci pozícióját Horvátországban és Délkelet-Európában. A Mol az első háromnegyed évben 269,5 milliárd forintot fordított beruházásokra és befektetésekre, ami 31,7 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. Az INA beruházások értéke 47,5 milliárd forint volt szeptembere végéig. Az egyszeri tételek, így például a kurdisztáni gázkitermelő, a Pearl 10 százalékos részesedésének akvizíciós költsége nélkül számítva a beruházások értéke 88,4 milliárd forinttal marad el az előző évitől, az idei visszafogott teljesítések, valamint a 2008-ban lezajlott beruházások következtében.

 

A kutatás-termelés szegmens a harmadik negyedévben 96,3 milliárd forint üzemi eredményét ért el a Mol, ami tartalmazza az INA 16,8 milliárd forintos harmadik negyedévi hozzájárulását is. Az eredmény az INA hozzájárulása nélkül 9 százalékkal 79,5 milliárd forintra csökkent a romló külső környezet miatt az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzemi eredménye 44,3 milliárd forintot tett ki az év első kilenc hónapjában: az INA konszolidációjából eredő III. negyedévi 7,1 milliárd forint veszteséget kivéve a szegmens üzemi eredménye 55 százalékkal, 51,4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest.

 

A petrolkémiai szegmens működési vesztesége 11,7 milliárd forint volt, ami az integrált petrolkémiai árrés jelentős csökkenése ellenére mindössze 3 százalékkal maradt el a tavalyi első háromnegyedévitől. A veszteséget mérsékelte, hogy a forint erősödött. A Mol földgázszállító vállalata, az FGSZ Zrt. 30,6 milliárd forint üzleti eredményt ért el, ami 7,9 milliárd forinttal haladja meg az előző évit. A bevételek, a szállított mennyiségek csökkenése ellenére, a tarifaváltozás hatására emelkedtek.

 

Ezen felül az energia költségek is csökkentek, tovább javítva az eredményt. Az év első kilenc hónapjában Magyarországon a Mol kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítése a gazdasági válság és az erős versenyhelyzet ellenére 5 százalékkal nőtt a bázishoz képest: a benzinértékesítés 1 százalékkal, a gázolaj-értékesítés és az autógáz-eladás pedig 8 százalékkal nőtt. A Mol üzemanyag piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján, az idén az első háromnegyed évben 36,5 százalékra nőtt a tavalyi 35,6 százalékról.

 

Szlovákiában 8 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi értékesítés 2009 első háromnegyed évében az előző év azonos időszakához képest. Az üzemanyag-értékesítést negatívan befolyásolta a csökkenő belföldi kereslet és az erős euró, ami a vásárlókat a szomszédos, gyengébb valutával rendelkező országok felé vonzotta. A dízel-értékesítés 8 százalékkal, míg a benziné 9 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. Romániában az üzemanyag értékesítés 5 százalékkal esett vissza, elsősorban az alacsonyabb belföldi kereslet miatt.

 

Horvátországban a kiskereskedelmi értékesítés volumene 493 százalékkal emelkedett a bázishoz képest, ám ez tartalmazza az INA kútjainak konszolidációját is. A Mol csoportnak szeptember végén 1.641 kútja volt, ami ötszázzal több az egy évvel korábbinál azért, mert már beleszámítják az INA töltőállomásait is. A csoport létszáma szeptember végén több mint 34 ezer volt, ide számítva az INA 16.386 alkalmazottját.

 

A Mol jegyzett tőkéje 79,2 milliárd forint volt szeptember végén, 9 százalékkal több mint egy évvel korábban. Az összes saját tőke 41 százalékkal, 1.655,8 milliárd forintra nőtt. A Mol papírjaival a BÉT "A" kategóriájában kereskednek, hétfői záró ára 16.400 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 8.060 forint és 16.855 forint között mozgott a részvény értéke.

Gyakorlati útmutatót sürget a Niveus

2025. július 1-jétől új korszak kezdődött a számlakezelés terén: a közműszolgáltatók számára kötelezővé tették az elektronikus számlázást és ez új feladatot ró minden számlabefogadóra. A változás nemcsak technológiai, hanem számviteli és jogi kihívásokat is felvet, ugyanis az elektronikus számlákat kizárólag digitálisan lehet archiválni.
2025. 07. 27. 02:00
Megosztás:

Nincs legalább 2 gyermek a családodban? Akkor bajban leszel!

Magyarország népessége drámai ütemben csökken, noha az utóbbi években számos kormányzati intézkedés született a gyermekvállalás ösztönzésére – elég csak a babaváró hitelre, a CSOK-ra vagy a falusi CSOK-ra gondolni. Eltűnhet a magyar nemzet? Elfogyunk? Ki tehető ezért felelőssé? És ki viseli majd ennek következményeit?
2025. 07. 27. 01:00
Megosztás:

A kriptovaluta szerepe az online szerencsejátékban

Na figyelj, az online kaszinók világa ma már nem az, ami régen volt. Míg régen csak PayPal vagy bankkártya játszott, manapság már simán betolhatod a tétet bitcoinnal, és pöröghetsz az asztalon, mintha csak valami cyberpunk filmbe csöppentél volna. A kriptovaluták nemcsak menők, de egyre inkább átszövik a szerencsejátékok világát is – és nem véletlenül.
2025. 07. 27. 00:15
Megosztás:

Megérzi az USA vámok hatását a Volkswagen

A Volkswagen csoport második negyedéves árbevétele 3%-kal 80,8 milliárd euróra csökkent, elmaradva a 82,2 milliárd eurós piaci konszenzustól.
2025. 07. 27. 00:01
Megosztás:

A $HYPER előértékesítése átlépte a 4,5 milliót! Egy nap alatt 200 ezret gyűjtött

A Bitcoin 123.000 dolláros csúcsa óta az egész kriptovaluta piac szárnyalásnak indult, és fellendítette a Bitcoin Hyper ($HYPER) előértékesítését is.
2025. 07. 26. 23:00
Megosztás:

Késik a pozitív fordulat az Intelnél

A második negyedévben 12,9 milliárd dollár bevételt ért el a chipgyártó, ami nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival.
2025. 07. 26. 22:00
Megosztás:

Mibe egyezünk bele, amikor koncertjegyet veszünk? A Coldplay-ügy a GDPR tükrében

A Coldplay bostoni koncertjén történt csókkamerás botrány az utóbbi napok egyik legtöbbet emlegetett témája nemcsak a különböző médiafelületeken, hanem az adatvédelmi szakmában is. A videó percek alatt körbejárta a világot, mém lett belőle, az érintett vezérigazgató pedig lemondott. A történet ugyanakkor nemcsak egy párkapcsolati dráma, hanem éles adatvédelmi kérdés is. Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és adatbiztonsági szakjogász elemezte a történteket.
2025. 07. 26. 21:00
Megosztás:

Új DeFi csillag születik? Az edgeX 100 millió dollárnyi befektetést vonzott az airdropvadászok rohamával

A decentralizált pénzügyi (DeFi) szektor új szereplője robbant be a köztudatba: az edgeX nevű layer 2-alapú, örökös határidős ügyletekre szakosodott platform hirtelen népszerűségre tett szert. Az ok? Egy jól időzített és okosan felépített airdrop kampány. Vajon ez lesz az új Hyperliquid?
2025. 07. 26. 20:00
Megosztás:

A jövő Sanghajba költözik

Szombaton nyitja meg kapuit Sanghajban a World Artificial Intelligence Conference. Az eseményre rekord számú látogatót várnak.
2025. 07. 26. 19:00
Megosztás:

Pozitív fejlemények hatására emelkedik az olajár

A WTI nyersolaj határidős jegyzése folytatta az előző napi emelkedést, és ma reggel hordónként 66,5 dollár közelében mozgott, a Brent pedig 69,5 dollárba került.
2025. 07. 26. 18:00
Megosztás:

A Bitcoin újra lendületben: 9 milliárd dolláros „ős-bálna” eladás után ismét emelkedik az árfolyam

Egy évtizedek óta mozdulatlan Bitcoin-vagyon aktiválódott, majd rekordméretű eladásba torkollott – a piac mégis stabilizálódni látszik. Vajon a mélypontot már elhagytuk, és jön az újabb emelkedés? A Galaxy által lebonyolított elképesztő BTC-eladás után új remény éled a befektetők körében.
2025. 07. 26. 17:00
Megosztás:

Küszöbön az amerikai-indiai megállapodás

Trump először április 2-án jelentette be az indiai árukra kivetett 26%-os vámokat egy szélesebb körű kereskedelempolitikai lépés részeként. A vámokat eredetileg július 9-ig szüneteltették, de az USA később augusztus 1-jéig meghosszabbította a határidőt.
2025. 07. 26. 16:00
Megosztás:

Buborékra figyelmeztet a Bank of America stratégája

A Bank of America elemzői szerint a pénzügyi szabályozás enyhülésével párhuzamosan a monetáris politika lazulása miatt nő a buborék kialakulásának kockázata a részvénypiacokon.
2025. 07. 26. 15:30
Megosztás:

Kolozsvári céget vásárolt fel a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci

Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2025. 07. 26. 14:00
Megosztás:

TOP 8-ban az Ötöslottó főnyereménye - Mennyi is?

Magyarország két legismertebb lottójátékán halmozódik a főnyeremény: az Ötöslottón 140, a Hatoslottón 56 napja. Előbbi 4 milliárd forinttal kecsegtet, utóbbin 950 millió forint várja a játékosokat.
2025. 07. 26. 13:00
Megosztás:

A Meta beszünteti a politikai hirdetéseket az EU-ban

A Meta amerikai internetes óriásvállalat, amely többek között a Facebook és az Instagram platformokat üzemelteti, pénteken bejelentette, hogy októbertől beszünteti a politikai, választási és társadalmi témájú hirdetéseket az Európai Unióban.
2025. 07. 26. 12:00
Megosztás:

4 milliárd dolláros amerikai katonai hitelt kap Lengyelország fegyvervásárlásra

Az Egyesült Államok 4 milliárd dollár katonai célú hitelt nyújt Lengyelországnak, amely amerikai eszközöket vásárolhat a pénzből - jelentette be a washingtoni külügyminisztérium pénteken.
2025. 07. 26. 11:00
Megosztás:

Már több mint 10 millió turista érkezett Magyarországra

Idén július 23-án lépte túl a vendégek száma a 10 milliót, már most Magyarország népességét meghaladó vendégforgalmat bonyolított a turisztikai szektor - közölte a Visit Hungary az MTI-vel pénteken.
2025. 07. 26. 10:00
Megosztás:

Német üzleti hangulat: júliusban is javult, de elmaradt a várakozásoktól

Az elemzők által vártnál kevésbé javult az üzleti hangulat Németországban júliusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének legfrissebb, pénteken ismertetett felmérése szerint.
2025. 07. 26. 09:00
Megosztás:

Visszaesett a személyautó-gyártás Csehországban

Csehországban az első fél évben 747 428 személyautót gyártottak, ami 3,5 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában - közölte a cseh autóipari szövetség pénteken Prágában.
2025. 07. 26. 08:00
Megosztás: