Visszakapják pénzüket a Megasztár 4 hoppon maradt szavazói

A korábbiakkal szemben a Megasztár 4 című, a TV2-n sugárzott tehetségkutató műsor 8., a Fináléba jutásról döntő adásában megváltoztak a szavazás szabályai - állapította meg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) - olvasható a hivatal honlapján.

Az ügyben a hatóság jogsértést azonban nem állapított meg, mivel a TV2-t működtető MTM-SBS Zrt. valamint a Megasztár műsorát készítő Interaktív Kft. vállalta, hogy kártalanítja a felesleges szavazatokat leadó nézőket.

 

A Gazdasági Versenyhivatal 2009 februárjában indított eljárást a Megasztár című műsor közreadója, az MTM-SBS Televízió Zrt. és a műsor készítője, az Interaktív Kft. ellen. A versenyhatóság észlelte, hogy a TV2 televíziós csatornán 2008 őszétől sugárzott Megasztár 4 című szórakoztató tehetségkutató műsor 8. döntőjében lebonyolítandó szavazás menetével kapcsolatosan a vállalkozások által közzétett egyes tájékoztatások megtéveszthették a nézőket.

 

A Megasztár 4 című műsor a nézői interaktivitásra épült. Akik emelt díjas SMS-ben és telefonon szavaztak, befolyásolhatták a versenyzők továbbjutását, a műsor végeredményét. A műsorfolyam hat rögzített és tíz élő adásból álló műsorsorozat volt. A műsor nyolc -döntőjének- és a Finálénak a résztvevőiről - a továbbjutókról, illetve végül a győztesről - szombattól szombatig (az előző adás végétől a soron következő adás végéig) szavazhattak a nézők. A műsor első hét döntőjében a nézői szavazatok határozták meg a sorrendet.

 

A 7. döntő menete ennek alapján a következő volt: A Megasztár zsűrijének döntését megelőzően, az adás utolsó szegmensében a szavazás egy rövid időre megállt. A nézői szavazatok alapján egy (a legtöbb szavazatot kapó) játékost a közönség továbbjuttatott. A szavazás újraindulása után a nézők - néhány percig - továbbszavazhattak a megmaradt három versenyzőre. A szavazás lezárásakor a legtöbb szavazatot kapott játékos továbbjutott, a másik két, kevesebb szavazatot begyűjtő versenyzőből - ahogyan a korábbi döntőkben - a zsűri választott. A 7. döntő befejezése után a Megasztárral kapcsolatos tájékoztatások a korábbiakhoz hasonló szavazási eljárásra hivatkozva buzdították a nézőket arra, hogy a kedvenc versenyzőiket támogassák szavazataikkal.

 

A 2008. december 6-i, 8. döntőben, ahol a tét a Fináléba jutás volt, hárman maradtak játékban. A szavazás az előző, november 29-i adás végén indult el, majd a december 6-i adásban a szavazás megszakítását követően, nagyjából az adás felénél a zsűri továbbjuttatott egy általa preferált versenyzőt anélkül, hogy tekintetbe vette volna az addig beérkezett szavazatokat. A szavazatok számát ekkor sem a zsűritagok, sem a nézők nem ismerték. A zsűri döntése után a szavazás újraindult. A versenyben maradó két versenyzőre addig beérkezett szavazatok összeadódtak a továbbjuttatást követő szavazatokkal. A döntő végén a több nézői szavazatot kapó játékos jutott tovább a Fináléba. A Fináléban már kizárólag a nézői szavazatok döntöttek.

 

A GVH megállapította, hogy a Megasztár 8. döntőjében a szavazást illető szabályok hirtelen - anélkül, hogy ez a műsort népszerűsítő kampányból és a műsoridő alatt folyatott tájékoztatásokból kitűnt volna - megváltoztak. Ezzel a zsűri által eleve továbbjuttatott továbbjutó versenyzőre leadott szavazatok -feleslegessé váltak-. A szavazó a fentiek ismeretében ugyanis okkal dönthetett volna úgy, hogy nem szavaz senkire, illetve úgy is, hogy a három versenyző közül a másodikként preferált kedvencét támogatja szavazatával.

 

A GVH előzetes álláspontjának kézhezvételét követően az MTM-SBS Televízió Zrt. és az Interaktív Kft. kötelezettségvállalást terjesztettek elő. A vállalás szerint az MTM-SBS Televízió Zrt. és az Interaktív Kft. az érintett szavazói körnek a szavazataik kapcsán okozott költségeket visszatérítik. Az érintett szavazókat erről közvetlenül értesítik a vállalkozások - SMS-ben, illetve telefonhívással, attól függően, hogy milyen formában adta le szavazatát az adott néző. Emellett a TV2 honlapján, illetve teletextes oldalán is nyilvános közleményben hívják fel a figyelmet a visszatérítési lehetőségre.

 

Az érintett szavazóknak a nyilvános közlemény közzétételétől számítva 90 nap áll majd rendelkezésére, hogy e-mailen, válasz SMS-ben, telefonon vagy levélben megadják a nevüket és postai elérhetőségüket annak érdekében, hogy a nekik visszajáró pénzt postai úton el tudják juttatni számukra. Az adott időpont lejárta után beérkező igények tekintetében visszatérítési kötelezettség nem áll fenn.

 

A vállalás értelmében az MTM-SBS és az Interaktív a visszatérítés teljesítését követően igazolja a GVH részére, hogy az érintett szavazói kör kapott értesítést a visszatérítés lehetőségéről, és a visszajelzést küldő fogyasztók hozzájutottak a pénzükhöz.

 

Mivel vállalásukkal a vállalkozások összhangba hozták magatartásukat a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény rendelkezéseivel és vállalásukkal a közérdek védelme is biztosítható volt, a versenyhatóság a vállalás kötelezővé tétele mellett az eljárás megszüntetéséről döntött.


Ethereum Clear Signing: új biztonsági szabvány védené a felhasználókat a rosszindulatú kriptotranzakcióktól

Az Ethereum Foundation és több vezető kriptotárca-fejlesztő új biztonsági megoldást vezet be, amely érthetőbbé tenné a tranzakciók jóváhagyását. A Clear Signing célja, hogy a felhasználók ne vakon írjanak alá veszélyes műveleteket, hanem pontosan lássák, milyen eszközöket mozgatnak, kinek küldenek pénzt, és milyen jogosultságokat adnak meg.
2026. 05. 12. 22:30
Megosztás:

Nőtt a Magyar Telekom eredménye az első negyedévben

A Magyar Telekom első negyedéves bevétele 1,5 százalékkal csökkent, módosított eredménye 7,5 százalékkal nőtt 2025 azonos időszakához képest - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 22:00
Megosztás:

Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei

Letette az esküt a Tisza-kormány tizenhat minisztere kedd délután az Országgyűlésben, ezt megelőzően Magyar Péter miniszterelnök bemutatta kormányának tagjait.
2026. 05. 12. 21:30
Megosztás:

Csaknem kétezren vettek részt eddig az épületlátogatási programban

A Belügyminisztérium (BM) 2025 februárja óta 1878 érdeklődőt fogadott épületlátogatási programja keretében - közölte a tárca kommunikációs főosztálya kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 21:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok és Irán közötti tűzszünet érvényben van

Az Egyesült Államok és Irán közötti tűzszünet érvényben van – jelentette ki Pete Hegseth amerikai hadügyminiszter kedden Washingtonban.
2026. 05. 12. 20:30
Megosztás:

A WHO főigazgatója sikerként értékelte a Hondius evakuálását

Sikerként értékelte a holland Hondius óceánjáró utasainak evakuálási műveletét Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója kedden Madridban, valószínűsítve, hogy a vírus hosszú lappansági ideje miatt még lehetnek újabb esetek.
2026. 05. 12. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 05. 12. 19:30
Megosztás:

Török cégek vehetnek részt Paks II építésében

Az akkuyui atomerőmű építésén dolgozó török vállalatok meghívást kaphatnak a Paks II projekt építésébe - jelentette ki Alekszandr Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai vállalat vezetője újságíróknak nyilatkozva kedden Jakartában.
2026. 05. 12. 19:00
Megosztás:

Megnőtt a külföldi érdeklődés a magyar lakáspiacon – a hitelfelvétel azonban továbbra sem egyszerű

Az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a külföldről érkező érdeklődés a magyar ingatlanpiacon. A money.hu legfrissebb elemzése szerint a külföldi jövedelemmel rendelkező hiteligénylőknek érdemes előre felkészülniük arra, hogy a magyar bankok eltérő feltételekkel és esetenként szigorúbb kockázatkezeléssel fogadják el a külföldi munkaviszonyból származó jövedelmeket, mint a hazai fizetéseket. Mindez a hitelösszegre és az ügyintézés hosszára is hatással lehet.
2026. 05. 12. 18:30
Megosztás:

Hiába digitalizálnak a cégek: sokan még mindig vakon költik marketingbüdzséjüket

Hiába nő folyamatosan az online jelenlét Európában, a vállalatok jelentős része még mindig nem használ adatvezérelt marketingmegoldásokat. Friss statisztikák szerint a digitalizáció felszíni szinten megtörtént, de a tudatos, mérhető marketing még mindig lemaradásban van – ami komoly versenyhátrányt jelent.
2026. 05. 12. 18:00
Megosztás:

A Művészetek Völgye Eventex Sustainability díjat nyert

Nemzetközi elismerésben részesült a Művészetek Völgye: az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja elnyerte az Eventex Impact Eventdíját, amellyel a szervezet a rendezvény fenntarthatóságért és pozitív társadalmi hatásáért tett kiemelkedő törekvéseit ismerte el.
2026. 05. 12. 17:30
Megosztás:

Folytatja a szakmai képzéseket a Versenyügyi Regionális Oktatási Központ

Folytatja a szakmai képzéseket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által közösen, Budapesten működtetett Versenyügyi Regionális Oktatási Központ (ROK), májusban bíráknak szóló versenyjogi képzéssel folytatódik a központ rendezvénysorozata, amelyre az EU-tagállamokból és az unión kívüli kedvezményezett országokból is várnak résztvevőket - tájékoztatta a GVH közleményben az MTI-t kedden.
2026. 05. 12. 17:00
Megosztás:

A szja-bevallások leggyakoribb hibáira figyelmeztet a NAV

Az adóhatósághoz eddig beérkezett személyi jövedelemadó bevallásokban a leggyakoribb hibák a gyermekek után járó kedvezményeknél merülnek fel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-hezk kedden eljuttatott közleményében.
2026. 05. 12. 16:30
Megosztás:

Hamarosan indul az Agrárium 2026 összeírás

Május 15-től indul az Agrárium 2026, a KSH több tízezer gazdaságot érintő országos adatfelvétele, az összeírás a teljes agrárszektort érinti - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden az MTI-vel.
2026. 05. 12. 16:00
Megosztás:

A legtöbb online visszaélést 2025-ben is gyermekek ellen követték el

Gyermekekkel szembeni online szexuális visszaélés, engedély nélkül közzétett tartalom és internetes pénzügyi csalás. Ezek vezették tavaly a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolgálata, az Internet Hotline (IH) által kezelt ügyek listáját – derül ki éves beszámolójukból. A megalakulásának tizenötödik évfordulóját ünneplő szolgálatnak egyre több szülő és gyermek szavaz bizalmat. Az IH fennállásának tizenöt éve alatt több mint 21 ezer bejelentést kezelt, és ezzel hozzájárult az online tér biztonságosabbá tételéhez.
2026. 05. 12. 15:30
Megosztás:

Bank360 Koin: a csatlakoztatott számlák több mint fele revolutos

A csatlakoztatott bankszámlák jelentős többségét a Revolutnál vezetett számlák alkotják a Bank360 Koin applikáció adatai alapján - írja közleményében a Bank360. A mobilbank aggregátor alkalmazás felhasználói között egyértelmű fölénybe kerültek a neobank ügyfeleinek a számlái az indulást követő első időszakban.
2026. 05. 12. 15:00
Megosztás:

Kármán András: senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon

Az első dolga lesz megemelni a legalacsonyabb nyugdíjat, senki nem kaphat 120 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat Magyarországon - jelentette ki Kármán András pénzügyminiszterjelölt képviselői kérdésre kedden, kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottságának ülésén.
2026. 05. 12. 14:30
Megosztás:

Hogyan profitálhat a tőkepiac az új világrendből?

A világ alapjaiban változott meg, és ezzel együtt a befektetési lehetőségek is új irányt vettek. A COVID csak az első jel volt, azóta azonban egymást követik a globális sokkok, miközben a geopolitikai feszültségek és a nagyhatalmak közötti verseny teljesen új korszakot nyitott. Egy dolog viszont nem változott: ahol átalakulás van, ott lehetőség is születik. Az új világrend legfontosabb tőkepiaci trendjeit, valamint kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértője, Szitás Lóránt vizsgálta meg.
2026. 05. 12. 14:00
Megosztás:

A modern iroda egyik legfontosabb eszköze: a jól megválasztott nyomtató

A digitalizáció ellenére a dokumentumkezelés továbbra is a vállalkozások mindennapi működésének egyik alapja. Szerződések, számlák, riportok, szállítólevelek, HR-anyagok vagy prezentációk – a legtöbb cég napi szinten nyomtat. Éppen ezért egy rosszul megválasztott készülék nemcsak bosszúságot, hanem komoly idő- és költségveszteséget is okozhat.
2026. 05. 12. 13:30
Megosztás:

Rejtett milliárdokat mozgat a rehabilitációs hozzájárulás Magyarországon

A hazai vállalatok jelentős része rutinszerűen fizeti be a rehabilitációs hozzájárulást. Sok esetben észre sem veszik, hogy évente akár több tízmillió forintot hagynak az asztalon egy olyan kötelezettség miatt, amely valójában tudatos döntéssel optimalizálható lenne. A Jobtain HR Szolgáltató tapasztalatai szerint a cégek jelentős része a mai napig automatikus költségként kezeli ezt a tételt, holott a jogszabály logikája nem befizetésre, hanem ösztönzésre épül. A cél a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása, amely teljes mértékben kiválthatja a fizetési kötelezettséget.
2026. 05. 12. 13:00
Megosztás: