A bizonytalanság miatt lazább lehet a munkaerőpiac és alacsonyabb bérdinamika várható
Júniusban a bruttó átlagkereset közel 567 ezer forint volt, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset pedig majdnem 391 ezer forintot tett ki. A bruttó átlagkereset 16 százalékkal, a nettó átlagkereset 15,9 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban.
“A jelentős növekedés részben a minimálbér, valamint a garantált bérminimum év eleji emelésének, valamint a munkaerőpiac feszessége miatti béremeléseknek köszönhető. "Ugyan akkor júniusban a reálbérek 3,4 százalékkal csökkentek. Legutóbb tavaly augusztusban voltak pozitív tartományban a nettó reálbérek, azaz tavaly szeptember óta minden hónapban negatív volt ez a mutató" - mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
Azt is elmondta, hogy a bérdinamika a különböző ágazatokban eltérő. A nonprofit szervezeteknél a júniusi nettó átlagbérek 11,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a magánszférában ugyanakkor 17,3 százalékos volt a növekedés, az állami szektorban pedig 12,6 százalékot tett ki az emelkedés. "Utóbbinál tetten érhető, hogy a költségvetésben próbálják helyreállítani az egyensúlyt, ennek keretében a béreken is igyekszik spórolni az állami szféra" - tette hozzá Németh Dávid.
A szakértő szerint a jelenlegi gazdasági kilátások bizonytalanok, számos kockázatot hordoznak. Így a munkaerőpiac feszessége enyhülhet, leépítésekre is sor kerülhet. "Ezért nem számítunk arra, hogy az év második felében - a múlt évhez hasonlóan - újabb béremelési hullámra kerülne sor. A versenyszférában az eddigi hónapokban látott 16-17 százalékos béremelkedés maradhat az év végéig" - mondta Németh Dávid. A reálbérmutató szeptemberben átkerül a pozitív tartományba, mert az infláció a bérdinamika szintje alá lassul. Az egész évet tekintve azonban még így is mínuszos lesz a reálbérindex.