A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

Rohamosan nő a nyelvi modellek térhódítása, de másra használják, mint a keresőt. Mi lesz a SEO szakma jövője?

A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?

A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek.

A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.

Az egyik legnagyobb kérdés jelenleg az, hogy a nyelvi modellek, különösen a ChatGPT, milyen hatással lesznek a keresőoptimalizálásra (SEO) és a digitális marketing stratégiákra. Jelenleg a Google bevételeinek nagy része a PPC hirdetésekből származik, a cégek pedig a PPC kampányok mellett a keresőoptimalizálásra építik a jelenlétüket.

Az algoritmusok és a kulcsszavak dominálták – és dominálják még jelenleg is - a tartalomstratégiákat, hiszen a jó helyezés a keresési találatok között növeli a láthatóságot és a kattintási arányokat. A nyelvi modellek megjelenése és térhódítása azonban új irányokat vázol fel.

Bliszkó Gábor, digitális marketing specialista szerint az elmúlt időszakban jelentős eltolódás figyelhető meg a felhasználói szokásokban.

„Mostanra kikristályosodott, hogy a nyelvi modelleket, mint a ChatGPT vagy a Google Gemini, leginkább információszerzésre használják. Receptötleteket, divattippeket kérnek leginkább a felhasználók és általános kérdésekre keresik a választ, de a konkrét termék- vagy szolgáltatáskeresések esetében a nyelvi modellek egyelőre kevésbé hatékonyak” - magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy habár egy egyszerű beszélgetés során már adnak termék vagy üzlet javaslatokat a nyelvi modellek, a Google keresőhirdetéseket ez egyelőre nem fogja befolyásolni, továbbra is érdemes a cégeknek erre hangsúlyt fektetni.

A ChatGPT 2025-re ráadásul saját keresőmotort is bevezet, ami újabb bizonytalansági tényezőt jelent. Most ugyanis még megjósolhatatlan, hogy ez a lépés hogyan befolyásolja majd a digitális marketing világát és az online keresési szokásokat.

„A vállalatok számára komoly kihívást jelent, hogy hogyan igazítsák marketing- és hirdetési stratégiáikat ezekhez a változásokhoz. A tartalmi SEO szerepe lassan háttérbe szorulhat, ami nagy változást hozhat a piacon” – magyarázta Bliszkó Gábor.

A szakértő szerint a SEO-zott tartalmak jelentősége egyre csökkenni fog, különösen azoké, amelyek inkább általános kérdéseket (a klasszikus „How to...” tartalmakat) céloznak meg. A nyelvi modellek elterjedésével ugyanis egyre több felhasználó választja majd az AI-alapú kereséseket, amelyek nem a hagyományos keresési eredményeket sorolják fel, hanem azonnali válaszokat kínálnak. „Ez a változás elkerülhetetlenül átrendezi majd az online piacot, és a cégeknek érdemes már most átgondolniuk a SEO stratégiájukat” – tanácsolja Bliszkó Gábor, a BeOnWeb marketing ügynökség ügyvezetője.

Hogyan reagáljanak a vállalkozások?

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a vállalatoknak nem érdemes a továbbiakban kizárólag a SEO-ra építeni a stratégiáikat. „Most van itt az ideje annak, hogy cégek más platformokra is hangsúlyt fektessenek, mint például a hírlevelek, közösségi média felületek és a videómegosztók, hogy több lábon álljanak.”

Bliszkó Gábor kiemelte, hogy a „hogyan készül” típusú tartalmak helyett érdemes a tranzakciós keresésekre, konkrét termékekre és szolgáltatásokra koncentrálni a Google keresőjében. „A felhasználók ma már egyre inkább a specifikusabb, konkrét termékekre vonatkozó kérdéseket teszik fel a Google-keresésekben, és erre kell a cégeknek is reagálniuk. Ahelyett, hogy a jövőben keresőoptimalizált cikkekkel próbálnák elérni a felhasználókat, inkább a termék- és szolgáltatásalapú tartalmakat kell előtérbe helyezniük” - tanácsolta a szakértő.

Noha jelenleg sok a bizonytalanság, a szakember azt tanácsolja, hogy a cégeknek érdemes figyelemmel kísérni a nyelvi modellek, a keresők fejlődését és a felhasználói szokásokat. Egyelőre ugyanis még azt sem lehet tudni, hogy lesznek-e és ha igen, hogyan jelennek majd meg a hirdetések a nyelvi modellekben. Vannak már AI beszélgetések, ahol már most is megjelennek termék vagy áruház ajánlások a nyelvi modell részéről, de ez még nem tekinthető hirdetésnek, és több kérdést is felvet a nyelvi modellel kapcsolatban.

A kulcs azonban a változások követésében rejlik. „Fontos, hogy a vállalatok munkatársai is tisztában legyenek ezekkel a változásokkal. Érdemes buzdítani őket arra, hogy rendszeresen használják a nyelvi modelleket és a keresőket, és osszák meg a tapasztalataikat. Így a cégek is jobban tudnak alkalmazkodni az új trendekhez” - magyarázta a marketing specialista.

Bliszkó Gábor szerint a jövő ugyan bizonytalan, ám aki időben reagál, előnybe kerülhet. A cégeknek folyamatosan monitorozniuk kell a változásokat, és az eddigi keresőoptimalizálási stratégiáikat rugalmasan kell alakítaniuk, hogy lépést tartsanak a technológia gyors fejlődésével.

Fontos tájékoztatást küld a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) több mint 3 ezer vállalkozásnak küld tájékoztatást csütörtökön, mert hibás a számlaadat-szolgáltatásuk vagy az áfabevallásuk - közölte a NAV szerdán az MTI-vel.
2024. 10. 02. 16:00
Megosztás:

Árgus szemekkel figyeli a GVH a webshopok árfeltüntetési gyakorlatát, eljárás alatt a Notino

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot indított a szépségápolási termékeket értékesítő Notino, Csehországban bejegyzett üzemeltetőjével szemben. A cég a honlapján és a mobilapplikációjában feltehetően jogsértő módon tüntette fel az akciósként hirdetett termékek árait, illetve a vásárlási folyamatban előre kitöltött „check-box” mezőket alkalmaz. A GVH ismételten felhívja a vállalkozások figyelmét az árfeltüntetési szabályok betartására, illetve a helyes árkommunikációs gyakorlat kialakítására és megvalósítására, valamint az egyes, ún. sötét mintázatok mellőzésére.
2024. 10. 02. 15:30
Megosztás:

A bankok fele már áthárítja az új állami terhet a vállalkozókra

2024. október 1-től folytatódik a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos változások sora. Ezúttal a devizaváltásokat terheli egy új, 0,45 százalékos, de legfeljebb 20 000 forint értékű állami elvonás, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték címén. A változásokat a bankok eltérő időpontokban vezetik be és egyelőre csak a vállalkozói ügyfeleik számláit terhelik meg. Jövőre azonban a lakosság is fizetni fogja ezt az új illetéket.
2024. 10. 02. 15:00
Megosztás:

A stabilizálódó piaci környezet segítheti, az extraprofitadó akadályozhatja a biztosítási szektor jövő évi növekedését

Számottevően csökkenő mértékben, de jó eséllyel jövőre is fennmarad a biztosítási szereplőket terhelő extraprofitadó. A stabilizálódó piaci környezetben végre az elmúlt éveknél kedvezőbb fejlődési pályára kerülhet a biztosítási szektor – többek között ez hangzott el a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) által szervezett esztergomi XX. Biztosításszakmai Konferencián.
2024. 10. 02. 14:00
Megosztás:

Tizedik alkalommal nyitotta meg a karácsonyi szezont a Christmas FM

Magyarország első és legnépszerűbb karácsonyi rádiója, a Christmas FM, a 2024-es évben is elindult az immár hagyományossá váló időpontban, október elsején 00:00 órakor és ezzel megnyitotta az ünnepi szezont. Az internetes rádió már 2015 óta minden évben sugározza a legkedveltebb karácsonyi dalokat és az idei évvel már a tizedik alkalommal nyitotta meg a karácsonyi szezont.
2024. 10. 02. 13:30
Megosztás:

Mire figyeljünk új gumiabroncs vásárlásánál?

Az elhasználódott, hulladék abroncsot ingyen átveszik, de mire figyeljünk az új megvásárlásánál?
2024. 10. 02. 13:00
Megosztás:

Mi történt a magyar tőzsdén szeptemberben? Ki nyert nagyot és ki bukott?

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető indexe, a BUX, szeptemberben új erőre kapva folytatta az előző hónapokban látott emelkedést: a mutató 73 896,18 ponton zárt, amely 1,4 százalékos növekedést jelent augusztushoz képest. Az azonnali részvénypiac forgalma 209,47 milliárd forintot tett ki, amely napi átlagban 9,97 milliárd forintnak felel meg.
2024. 10. 02. 12:30
Megosztás:

Megalakulnak az új országos nemzetiségi önkormányzatok

A nemzetiségi választópolgárok június 9-én választották meg nemzetiségük országos önkormányzatát is, a tisztségviselők megbízatása azonban csak október 1-jén kezdődött.
2024. 10. 02. 12:00
Megosztás:

Brüsszelben tüntettek a biztonsági, higiéniai és vendéglátóipar dolgozói

Több száz európai biztonsági, higiéniai és vendéglátóipari dolgozó gyűlt össze kedden délben Brüsszelben, az európai uniós intézményeknek otthont adó negyed központjában, hogy az uniós közbeszerzési versenyszabályok reformját követelje.
2024. 10. 02. 11:30
Megosztás:

Bank of England: befejeződött a Libor használata

Több mint fél évszázad után befejeződött az egykor meghatározó fontosságú globális bankközi pénzpiaci kamat, a Libor használata - jelentette be a Bank of England és a brit pénzügyi szektor felügyeleti hatósága (Financial Conduct Authority, FCA) keddi közös nyilatkozatában.
2024. 10. 02. 11:00
Megosztás:

A Wall Street-i indexek is pirosba fordultak; a vártnál több volt az üres álláshely augusztusban

A Wall Street-i tőzsdéket még gongszó előtt elérte az Irán által Izrael ellen indított rakétatámadás híre, amivel összhangban itt is a kockázatkerülő magatartás volt az uralkodó.
2024. 10. 02. 10:30
Megosztás:

Estek a fejlett piacokon a hosszú hozamok; a forint tovább gyengült az euróval szemben

Ahogy az elmúlt napokban érkező, várttól elmaradó francia, olasz, spanyol és német inflációs adatok előrevetítették, a korábbi 2, majd 1,9%-os elemzői konszenzusnál is alacsonyabbra, 1,8%-ra esett infláció az euróövezetben az előzetes szeptemberi adatok alapján, így 2021 közepe óta először az EKB 2%-os célja alá süllyedt az árdinamika. Ráadásul váratlanul egy-egy tized százalékponttal 2,7%-ra mérséklődött a maginfláció, 4%-ra pedig a szolgáltatásinfláció.
2024. 10. 02. 10:00
Megosztás:

Mire számíthatnak ma a befektetők? Fókuszban a közel-keleti konfliktus

Nem volt egyértelmű az irány ma reggel az ázsiai piacokon. A hongkongi Hang Seng több mint 6%-os emelkedéssel tért vissza egy kereskedési szünnap után, ami nagyrészt a nagyot emelkedő ingatlanpiaci szereplőknek volt köszönhető, miután a hétvégén több kínai nagyváros is a lakásvásárlást ösztönző intézkedéseket vezetett be.
2024. 10. 02. 09:30
Megosztás:

Borús volt a hangulat Európában; a vártnál alacsonyabb inflációs adatok érkeztek az eurózónából

A közel-keleti konfliktus miatti aggodalom terhe nehezedett tegnap az európai kereskedésre és ugyan csak órákkal a zárás után, de beigazolódtak a félelmek, amikor Irán rakétatámadást indított Izrael ellen. A vezető nyugat-európai indexek 0,5-1,0% körüli mínuszokat szedtek össze a brit FTSE100 kivételével, amely 0,5%-kal emelkedett.
2024. 10. 02. 09:00
Megosztás:

Mémcoinok vs. Innováció: A DTX Tőzsde (DTX) lehagyta a Dogecoint (DOGE) és a Shiba Inut (SHIB) a hibrid Layer-1 blokklánccal

A mémek és a kriptovaluták metszéspontja, amit gyakran „mémcoin”-oknak neveznek, az egyik legforróbb téma manapság. A Dogecoin (DOGE) és a Shiba Inu (SHIB) bizonyítja, hogy nem csak egy múló trendről van szó. Ugyanakkor a mémcoinok egyik leggyakoribb kritikája, hogy hiányoznak belőlük a valódi felhasználási lehetőségek; növekedésüket főként a hype hajtja.
2024. 10. 02. 08:30
Megosztás:

Az Ethereum jelentős ármozgást tapasztal, mivel az ETH befektetők a Cutoshi felé fordulnak magasabb hozamok reményében

A hasznossági tokenek újra és újra bizonyítják, hogy komoly értéket kínálnak a birtokosoknak, különösen akkor, amikor a kriptopiac változik. Az utóbbi időben az Ethereum jelentős ármozgást tapasztalt. Azonban, ahogy a piaci hangulat az optimizmus és pesszimizmus között ingadozik, az ETH tulajdonosok új lehetőségek után kutatnak.
2024. 10. 02. 08:00
Megosztás:

A Volánbusz benyújtotta pályázatát az autóbuszos közszolgáltatás folytatására

A Volánbusz benyújtotta ajánlatát a Nemzeti Koncessziós Iroda országos, autóbuszos közszolgáltatásra vonatkozó pályázatára - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2024. 10. 02. 07:30
Megosztás:

Mibe fektetnél inkább ezen az „Uptober”-en? Bitcoinba vagy ebbe a 3, 1 dollár alatti altcoinba: Ripple (XRP), Dogecoin (DOGE) és IntelMarkets (INTL)?

A régóta várt „Uptober” elérkezett. Ha a múltból indulunk ki, a kriptopiac robbanásra készül, ami miatt különösen fontos a megfelelő pozíció felvétele. Ahhoz, hogy a bikafutás előnyeit élvezhessük anélkül, hogy a bankot törnénk fel, a három legjobb, 1 dollár alatti altcoin, amelyet érdemes felhalmozni, a Ripple (XRP), a Dogecoin (DOGE) és az IntelMarkets (INTL).
2024. 10. 02. 07:00
Megosztás:

Megugrott az érdeklődők száma a Balaton és a Velencei-tó ingatlanpiacán a nyáron

Örültek az idei nyáron az ingatlanközvetítők a jelentős mértékben élénkülő vevői érdeklődésnek a vízpartok ingatlanpiacán, ugyanakkor a tranzakciószámok növekedése már kevésbé volt impozáns. Az árak stagnálnak, amit sok vevő nem fogad el, és 20-30 százalékokat alkudnának.
2024. 10. 02. 06:00
Megosztás:

Rekord árbevételt és nyereségét ért el a Pensum Group az első félévben

Megduplázta tavalyi első féléves árbevételét a munkaerő-kölcsönzés terén meghatározó pozíciójú Pensum Group, miközben nyeresége rekord szintre ugrott. A rekordnak számító, közel 3,8 milliárd forintos árbevétel mellé 170 millió forintot megközelítő adózott eredmény társult, így a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett vállalat jó eséllyel rekorddal zárhatja a teljes 2024-es évet annak ellenére, hogy az üzleti környezet továbbra is jelentős kihívásokat rejt. A kiemelkedő eredmény többek között a strukturális átszervezések miatt javuló hatékonyságnak, valamint a harmadik országbeli munkavállalók kölcsönzéséből származó dinamikus bevételnövekedésnek köszönhető.
2024. 10. 02. 05:30
Megosztás: