A cirok termesztése a gyakorlatban
Sztyeppes, illetve szavannás jellegű területről való származása révén azokon a területeken kedvelik, ahol legalább időnként szárazság jellemző. A takarmánycirok lehet szemescirok, cukorcirok és szudánifű is. A Primag cirok vetőmagjai a legmagasabb minőséget képviselő fémzárolt vetőmagok közül kerülnek ki, amelyek a lehető legjobb alapot kínálják a növénytermesztéshez, valamint megnövelik a sikeres termesztés és magas terméshozam lehetőségét.
A cirok gondozása a gyakorlatban
A meleget kedvelő cirok előbb lassú tempóval, majd nagyobb sebességre kapcsolva fejlődik, ennek ütemét elsősorban a meglévő gyökérzet befolyásolja, amely kifejlődve bojtos, s egyszerre helyezkedik el sűrűn a talaj felső rétegeiben, miközben mélyre is hatol.
A növények fajtájuktól függően többféle magassággal jellemezhetőek. A szudánifű vékonyabb szárral rendelkezik. Bugavirágzat segítségével, zömében kétivarú virágok révén öntermékenyülés, szél vagy beporzás segítségével egyaránt szaporodni tud.
Hogyan hasznosíthatjuk?
A szemes cirok emberi és állati tápláléknak egyaránt alkalmas. Használhatjuk magok termesztésére, silózásra, valamint legeltetéshez is. A kukorica helyett történő alkalmazása is elképzelhető.
A cukorcirok silózáshoz, magként, abrakként egyaránt hasznos. Etetésre nem való, hiszen a kéksav miatt ilyenkor mérgező is lehet. Másodvetésre alkalmas.
A szálastakarmányok táborát erősíti a szudánifű, alkalmas legeltetésre, zöldtakarmányként, de silózáshoz és széna készítéséhez is nagyszerűen megfelel. Több alkalommal is kaszálható növény, kifejezetten erősen bokrosodik.
A cirok igényei
Jól tűrik a száraz időszakokat, és fejlődésükhöz meleg időjárásra van szükség. A legtöbb talajtípus megfelel számukra, kivéve a közepesen kötött futóhomokos talajt. Másodvetésként az öntözésről is gondoskodnunk kell számára.
Előveteményként ne feledkezzünk meg az utána következő növények számára extra nitrogén kijuttatásáról gondoskodni! A nitrogén fontos ezek fejlődéséhez is, ezért az istállótrágya is jó választás lehet.
A vetéshez is minimum 13 fokos talajra van szükség, ezért április vége, illetve május kezdete felel meg leginkább erre a feladatra. Mivel eleinte a fejlődés tempója nem túl gyors, ezért számítani kell a gyommentesítés kivitelezésére is a megfelelő fejlődés és terméshozam érdekében. Többféle betegség és kártevő is megtámadhatja. Miután levelei elég nagyra nőttek, a gyomokat eredményesen elnyomja.