A Fed, a Bank of England, és a Cseh Nemzeti Bank is kamatot vágott
A Cseh Nemzeti bank is 25 bázisponttal mérsékelte az alapkamatot. Európában a vártnál erősebben nőtt a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben, viszont a várakozásoknál is rosszabb volt a német ipari termelés (-2,5% hó/hó).
Tegnap a vártnak megfelelő kissé megnyugodott az amerikai kötvénypiac a Donald Trump és a republikánusok győzelmét kísérő masszív hozamemelkedés után: a hozamok négyhavi csúcsról 5-10 bázisponttal estek, a tízéves dollár hozam 4,4%-ig. Ezzel szemben Európában emelkedtek a hozamok, amiben komoly szerepe volt a német kormányválságnak: a tízéves német hozam 6 bázisponttal került feljebb, és közelíti a 2,5%-ot. A szerdai, közel 2%-os erősödés után korrigált a dollár is: az EUR/USD 0,5%-kal az 1,08-as szint közelébe emelkedett.
Itthon a korábbi gyenge ipari termelési adat után a szeptemberi kiskereskedelmi forgalmi adat sem ad okot túl nagy optimizmusra: havi összevetésben 1,4%-kal csökkent a forgalom, az éves dinamika pedig 4,1%-ról 1,7%-ra mérséklődött. A gyenge adat ellenére a nemzetközi folyamatokkal összehangban végre fordult a hangulat a hazai deviza- és kötvénypiacokon is. A forint a korábbi napok mélyrepülése után az elmúlt két év leggyengébb értékének számító 412-es szintről fordult szerdán, tegnap pedig folytatódott az erősödés; mértéke meghaladta az 1%-ot, és az EUR/HUF 405 alá kapaszkodott vissza.
A hazai állampapírpiacra is visszatértek a vevők: a hozamok 25 bázispont körüli mértékben estek a szintén négyhavi, 7% körüli csúcsokról, a tízéves referenciahozam tegnap 6,75%-ra mérséklődött. A tegnapi aukciókon az egyéves DKJ- ból a gyenge kereslet miatt a tervezett 20 helyett csak 8 milliárd forint értékű kelt el, 5,6%-os átlaghozamon, a nyolcéves futamidejű, változó kamatozású kötvényből pedig 32 milliárd forint talált gazdára.
(Forrás: OTP Ébresztő)