A Fed túl biztos a dolgában
A Fed igazgatótanácsi tagjainak kijelentései megerősítették a piaci szereplők azon véleményét, hogy mind a júniusi, mind a júliusi ülést 50-50 bázispontos emelés követi majd. A Fed nevében nyilatkozók a munkaerőpiac erős pozíciójára hivatkozva a recesszió kockázatát is igyekeznek kisebbnek láttatni. A Fidelity alapforgatókönyvében nem szerepel az USA recessziója, de a kockázatok kétségkívül nagyobbak, mint amennyit a Fed elismer.
A Fidelity-nél arra számítanak, hogy a Fed kamatemelő hangulatát középtávon a monetáris politikai intézkedések is alátámasztják majd. Azonban a növekedést fenyegető kockázatok miatt − és mivel úgy vélik, hogy a pozitív reálkamatok tartósan nem lesznek kezelhetőek − arra számítanak, hogy a Fed 2022-ben összességében kevesebb megszorítást vezet majd be, mint amennyivel a piac jelenleg számol. A következő hónapokban bizonyos eszközallokációs döntések során kulcsfontossága lesz annak, hogy szorosan figyelemmel kísérjük a kockázatok tényleges mértékét és azt, hogy a Fed helyesen méri-e fel őket.
Mindeközben az EKB is a maga kamatemelés ciklusára készül, amit főleg a Fed hawkish hozzáállása kényszerít ki. Christine Lagarde jegybankelnök megerősítette, hogy az alapkamat az idei év harmadik negyedévére a jelenlegi -0,5%-ról vélhetően 0%-ra fog emelkedni. Azonban mivel a Fidelity szakértőinek alapforgatókönyve Európában recesszióval számol, úgy vélik, hogy az azt követő időszakban nem lesz majd olyan agresszív a kamatemelés tempója, mint amilyenre a piac számít.
A Fidelity szakértői az alábbiakra figyelnek:
- Flash PMI-k – A fogyasztói felmérések gyenge adatai és a mindenfelé kavargó recessziós kockázatok miatt óriási jelentőségük lesz az USA-ban, Európában, az Egyesült Királyságban és Japánban ezen a héten közzétett gyártói és szolgáltatói beszerzési menedzser indexeknek.
- A kínai Covid-helyzet – Bizonyos jelek arra utalnak, hogy Sanghajban enyhül a járvány, de még mindig számos „kiemelten kockázatosnak” minősített kerület van. Az biztos, hogy előbb-utóbb Kínában is enyhíteni fognak a korlátozásokon, és amikor erre sor kerül, az kedvező hatással lesz nem csak Kínára, hanem a vele szoros kapcsolatban álló jó pár egyéb ország gazdaságára is.