A felsőoktatási intézmények felgyűrhetik az ingujjukat
Önállósodással és jól átgondolt, nemzetközi stratégiával, együttműködések kialakításával azonban sikerrel kormányozhatják hajójukat - derül ki a brüsszeli irodával is rendelkező tanácsadó cég, az EuroAtlantic Zrt. összefoglalójából.
Mivel jelentős központi költségvetési támogatásra nem számíthatnak a hazai felsőoktatási intézmények, az európai uniós források folyósításának időpontja pedig továbbra is kérdéses, az egyetemeknek fel kell gyűrni az ingujjat és a források előteremtése érdekében megtenni a szükséges lépéseket, mindezt szemléletváltással, külföldi kapcsolatok kiépítésével.
Hiány biztosan van
A felsőoktatási intézményrendszer különösen nehéz helyzetbe került. Az előző hétéves EU-s költségvetési ciklusban Magyarország az összes tagállam számára rendelkezésre álló közvetlen forrás nagyon csekély, mindössze 0,9 százalékát hozta el, amely azt is megmutatja, hogy a magyar egyetemek sokkal nagyobb arányban hívhattak volna le közvetlen forrásokat, mint ahogy azt tették.
Mindemellett jelentős központi költségvetési támogatásra sem számíthatnak, a fent említett európai uniós források - amelyeket beruházási és fejlesztési célokra lehet fordítani - folyósításának időpontja továbbra is kérdéses. Azonban a legkomolyabb nehézséget az jelenti, hogy a közvetlen forrásokat biztosító Horizon és Erasmus ösztöndíjasok köréből a magyar egyetemeket kizárták.
A kialakult helyzet kapcsán Fellegi Áron, az EuroAtlantic igazgatósági elnöke elmondta: “Stratégiai szemléletre van szüksége az egyetemeknek és közvetlen környezetüknek ahhoz, hogy a finanszírozási kihívásokkal szembe tudjanak nézni. A kialakult helyzetet európai uniós jelenléttel, brüsszeli reputáció-menedzsmenttel, nemzetközi hálózat építésével és a partneri kapcsolatok bővítésével lehet újra egyensúlyba hozni. A szakmai elszigeteltséget csak így lehet kivédeni, ami kritikusan fontos lépés a későbbi partnerségi megállapodásokhoz és konzorciumokban való részvételi lehetőségekhez.”
A magyar egyetemek már próbálgatják szárnyaikat nemzetközi vizeken A nemzetközi kapcsolatrendszer kialakítása, vállalati együttműködések létrehozása és sikeres forrásbevonás időt és energiát igényel. Vannak már hazai intézmények, akik ebbe belevágtak és munkájukkal lehetőségeket teremtettek hallgatóiknak.
A Center for World University Rankings (CWUR) tavasszal készült globális rangsora szerint például az Eötvös Loránd Tudományegyetem 517. helyén szerepel, ezzel a világ egyetemeinek legfelső 2,6 százalékához tartozik. “Az ELTE előkelő helye ebben a rangsorban jól mutatja, hogy az intézmény már megfelelő rutinnal rendelkezik a nemzetközi kapcsolatépítés terén, és évek óta alkalmazzák azt a stratégiát, amely lehetővé teszi számukra, hogy közvetlen források lehívásában sikeresek legyenek. - tette hozzá Fellegi Áron.
Zajlanak az egyeztetések
A felsőoktatás krémje július 27-29 között Esztergomban gyűlik majd össze, hogy az MCC Feszt keretében eszmét cseréljen többek között a magyar felsőoktatás fejlesztéseinek lehetőségeiről, a külföldi, azon belül is európai uniós stratégiaépítés szükségességéről, mikéntjéről. A szakmai programokon az EuroAtlantic felsőoktatással foglalkozó szakértőivel is találkozhatnak a szervezet standján a résztvevők.