A fokozódó vámháborús helyzetre estek az európai piacok

A hírt követően az EU kereskedelmi biztosa, Maroš Šefčovič hangsúlyozta, hogy a megállapodásnak kölcsönös tiszteleten kell alapulnia, nem fenyegetéseken. A vámháború újabb felizzásának hatására az európai piacok jelentős mínuszban zártak: a pán- európai Stoxx 600 0,9%-kal, a német DAX 1,5%-kal, a francia CAC 40 pedig 1,7%-kal esett, az angol piac viszont csak kisebb visszaesést szenvedett el. A legnagyobb zuhanást ismét a vámokra különösen érzékeny járműipar (-3,1%) könyvelhette el, de a bankszektort (-1,8%) sem kímélték a befektetők. Az előbbi esetében a Stellantis 4,6%-kal, a Porche 3,9%-kal, a BMW 3,7%-kal, a Volkswagen pedig 3,0%-kal esett, az utóbbi esetében pedig a Deutsche Bank 5,2%-os, Societe Generale 4,6%-os és Unicredit 4,2%-os mínuszát lehet kiemelni. A hét egészében egyedül az angol FTSE 100 zárt pozitívban; a DAX 0,6%-kal, a CAC40 1,9%-kal, a Stoxx 600 pedig 0,8%-kal esett múlt hét héten.
Bár pénteken a piacot elsősorban a vámhírek mozgatták, több makroadat is érkezett. A német GDP második becslése sokkal pozitívabb lett az elsőnél: a 0,2%-os negyedéves növekedését 0,4%-ra revideálták, miután márciusban meglepően kedvező gazdasági aktivitás volt tapasztalható. Az előző negyedévek negatív teljesítménye után az építőiparban és a feldolgozóiparban, ezen belül különösen a vegyiparban, gépgyártásban és autóiparban javult a kibocsátás. Mindeközben a szolgáltatási szektor vegyes képet mutatott: az infokommunikáció és a turizmus erősödött, míg a pénzügyi, egyéb és közszolgáltatások visszaestek vagy stagnáltak.
A német gazdaság így az első negyedévben stagnált 2024 Q1-hez viszonyítva. Az euróövezet egészét tekintve, a kialkudott bérek 2025 első negyedévében éves szinten 2,38%-kal emelkedtek, ami jelentős lassulás a megelőző negyedév 4,12%-os növekedéséhez képest. Ez a legkisebb emelkedés 2021 negyedik negyedéve óta, és alátámasztja az Európai Központi Bank azon véleményét, hogy a bérek által hajtott inflációs nyomás enyhül. A bérnövekedés lassulása növeli a további kamatcsökkentések lehetőségét, és az EKB várhatóan a következő hónapban ismét csökkenti az alapkamatot. A kontinensen túl az Egyesült Királyságban a kiskereskedelmi forgalom 2025 áprilisában havi szinten 1,2%-kal nőtt, messze felülmúlva a 0,2%-os várakozásokat, illetve a lefelé revideált, 0,1%-os márciusi emelkedést. Az erőteljes havi növekedést elsősorban az élelmiszerüzletek 3,9%-os fellendülése hajtotta.
A vámhírek a KKE-régiót sem kímélték: a cseh piac 0,4%-kal, a lengyel pedig 0,8%-kal esett, a BUX viszont stagnált. Az európai bankokkal párhuzamosan az OTP részvényei is estek (3,2%-kal), ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy ennek jelentős részét a pénteki szelvényvágás magyarázza, az osztalékfizetés miatti árfolyamváltozást pedig a BUX árfolyamában nem veszik figyelembe. Ezen felül az MTelekom 2,0%-kal csökkent, míg a Mol fél százalékos, a Richter pedig elhanyagolható nyereséget könyvelhetett el. A pénteken megjelent áprilisi foglalkoztatottsági adatok alapján 32 ezer emberrel kevesebb foglalkoztatott volt Magyarországon a tavalyi állományhoz képest.
(Forrás: OTP Ébresztő)