A gazdaság lassulása sem csillapítja a cégek toborzási aktivitását

A növekedési adatok kedvezőtlen alakulása ellenére 2023 utolsó negyedévében a hazai munkáltatók 31 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerő-keretét, miközben csökkentést 19 százalékuk tervez. Átlag feletti mértékben várható munkaerőfelvétel az alapanyag- és feldolgozóiparban, a pénzügyi és ingatlanpiaci cégeknél, az energetika és közmű, valamint az IT szegmenesekben is. – derül ki a Manpower Magyarország ma közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.

A gazdaság lassulása sem csillapítja a cégek toborzási aktivitását

A ManpowerGroup a világ 41 országában, közel 39 ezer munkáltató körében folytatta le negyedéves felmérését, melynek keretében Magyarországon a munkáltatók 510 fős reprezentatív mintájában szereplőket kérdezték meg negyedik negyedéves munkaerő-felvételi szándékaikról.

A munkáltatói válaszokból származtatott, szezonálisan kiigazított Nettó Foglalkoztatási Mutató (NFM) 13 százalékos átlagos értéket ért el, ami 1 százalékponttal múlja felül az előző negyedéves értéket, miközben az egy évvel korábbi szintnél 18 százalékponttal magasabb. Év/év alapon a 41 vizsgált ország közül a magyarországi volt az egyik legnagyobb mértékű növekedés.

A 13 százalékos létszámbővítési mutató egy olyan országos átlag, amelytől az egyes szektorokat vizsgálva jelentős eltérések tapasztalhatók. A legnagyobb felfutást a pénzügy és ingatlan (NFM: +28%), az energia és közmű (+25%), az alapanyag- és feldolgozóipar (+22%), valamint az IT (18%) szektorokban várják. Átlag körül bővülhet a logisztika és autóipar, illetve a fogyasztói javak és szolgáltatások (+12-12%) szegmense, A legkisebb mértékű bővülésben a kommunikációs szolgáltatások (+7%) területén működő vállalatok, szervezetek bíznak, miközben az egészségügy és élettudományok (-17%) területén komolyabb visszaesésre számítanak a piaci szereplők.

„Bár a már elérhető GDP adatok egyelőre továbbra is recessziót mutatnak, immár ez lesz a második negyedév, amelyben a munkáltatók közel harmada létszámnövelést tervez végrehajtani – mondta Fehér Tamás, a Manpower Magyarország és Horvátország ügyvezető igazgatója. – Mindez azt mutatja, hogy a cégek számottevő része már a piacainak újbóli élénkülésével kalkulál, emellett ebben az időszakban már egyes új beruházások további munkaerő-felszívó hatása is megmutatkozik.”

Az ország különböző régiói szerint is jelentős az eltérés a várakozásokban. A legszélesebb körben Közép-Magyarországon (NFM: +21%), a Dél-Alföldön (+20%), Budapesten (+18%) és Észak-Magyarországon (+15%) várnak létszámbővülést, ugyanakkor az Észak-Alföldön (-7%) jóval több elbocsátásra, mint munkaerő-felvételre számítanak. A Dunántúl régióiban pedig egységesen átlag alatti létszámnövekedést terveznek a vállalatok.

Cégméret alapján csoportosítva a válaszokat az állapítható meg, hogy a közepes és nagyvállalatok kimutathatóan optimistább kilátásokkal rendelkeztek, mint az 50 főnél kevesebb főt foglalkoztató cégek.

Az előző negyedévhez képest tovább javultak a munkaerőpiaci kilátások nemzetközi szinten is. A mutatószám igen magas, 30 százalékos szinten áll, ami egy negyedév alatt további 2 százalékpontos növekedést mutat. Nettó létszámleépítést a vizsgált 41 ország egyikében sem várnak. Európában a világátlagtól valamelyest elmaradó a várakozás, az öreg kontinensen a legszélesebb körben Svájcban (NFM: 38%), Portugáliában (+35%), Svájcban (+35%), Finnországban (+33%), Írországban (+33%) és Belgiumban (+31%) terveznek munkaerő-bővülést.

A felmérés változó összeállítású részében ezúttal többek között arra kérdeztek rá, hogy a cégvezetők szerint melyek a munkaerő termelékenységének javulását leginkább elősegítő tényezők. A beérkező válaszok alapján leginkább a szakmai fejlődés – képzések, képességek fejlesztése révén – a legfontosabb (40 százaléknyian jelölték ezt a szempontok), a pozitív munkakultúra és a munka-élet egyensúly biztosítása egyaránt 36-36 százalékot kapott, a világos célok mentén történő működést is 33 százaléknyian tartották kulcsfontosságúnak. Érdekesség, hogy a technikai újdonságoknak a válaszadók jóval kisebb hatást tulajdonítottak: az új mesterséges intelligenciához kapcsolható eszközök alkalmazását csupán 18 százaléknyian, a meglévő technikai eszközök aktívabb használatát 17 százaléknyian tartották a hatékonyságnövelés fontos aspektusának.

A napokban bejelentés érkezhet az ukrajnai háború lezárásáról

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy kedden beszélni fog az orosz vezetővel.
2025. 03. 17. 15:00
Megosztás:

A Z generáción is múlik a hazai ipar jövője

A digitális világban felnőtt, technológia iránt fogékony Z generáció nehezebben tolerálja a munkahelyi kötöttséget, és inkább a rugalmas munkaidőt és a hibrid munkavégzést részesíti előnyben. Sok cég küzd ezért a tehetséges fiatal kollégák megtalálásával és megtartásával. A hazai gazdaság egyik legerősebb ága, a vegyipar számára azonban még nagyobb ez a kihívás, hiszen egy, az átlagosnál megterhelőbb munkakörülményekkel bíró, tudásintenzív ágazatról van szó.
2025. 03. 17. 14:30
Megosztás:

Trump újabb csavaros dolgot talált ki az USA gazdasága kapcsán

Trump vasárnap egy interjúban megerősítette, hogy a jelenlegi változások (leépítések a közszférában és vámok emelése) hosszútávú előnyei sokkal nagyobbak, mint a rövidtávú hatások.
2025. 03. 17. 14:00
Megosztás:

Merre megy a forint - euró árfolyama? És a dollár?

EURUSD: a Fed üzeneteire várva - A nemzetközi devizapiacon pénteken kicsit erősödött az euró, zárásra azonban végül 1,09 alatt maradt a devizapár.
2025. 03. 17. 13:30
Megosztás:

Zöld utat kapott a nagyszabású német gazdaságélénkítés

Friedrich Merz leendő német kancellár pénteken bejelentette, hogy megállapodott a Zöldekkel az állami hitelfelvételi szabályok enyhítéséről, ami nagyobb fiskális stimulust biztosítana az ország gazdasága számára. Így a leköszönő parlament ezen a héten jóvá is hagyja azt.
2025. 03. 17. 13:00
Megosztás:

Nagyot hajráztak tavaly az önkéntes nyugdíjpénztárak

Rekordot döntött tavaly a tagok által fizetett tagdíj összege az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, miközben a befizetések jóval több mint harmada az utolsó negyedévben érkezett a számlákra. A hozamokra szintén nem lehet panasz: hét önkéntes nyugdíjpénztárnál is akadt olyan portfólió, ahol a nettó hozam meghaladta a 20 százalékot 2024-ben.
2025. 03. 17. 12:30
Megosztás:

DNMiner: A felhőbányászat és a kriptovaluta staking kombinációja – a befektetési módszerek új generációja

A kriptovaluta-ipar gyors fejlődése bőséges lehetőségeket kínál a befektetők számára, ugyanakkor biztonsági és jogi kihívásokkal is jár.
2025. 03. 17. 12:00
Megosztás:

Magyarország gazdasági kilátásai 2025-re: növekedési hajtóerők, kihívások és pénzügyi trendek

A magyar gazdaság 2025-ben várhatóan mérsékelt, de stabil növekedési pályára áll, miután a 2024-es év gyenge, mindössze 0,5%-os bővülést hozott.
2025. 03. 17. 11:29
Megosztás:

Mit tehetünk, ha penészedik a kulacs?

A penész jelenléte egyes élelmiszereknél természetes és kívánatos, de amikor a gyerekek kulacsában bukkan fel, annak már fele sem tréfa.
2025. 03. 17. 11:00
Megosztás:

Elindult az árrésstop – nézzük meg hogyan!

A kormány a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében határozottan, minden eszközével fellép az élelmiszeráremeléssel és az áremelőkkel szemben! A mai naptól a kormány 30 alapvető élelmiszerkategória esetében 10 százalékos profitplafont vezet be, az intézkedés azokat a termékeket érinti, amelyekből a nyugdíjasok és a családosok a legtöbbet vásárolnak.
2025. 03. 17. 10:30
Megosztás:

Remek péntekjük volt az amerikai tőzsdéknek, a hetet viszont így is veszteséggel zárták

Emelkedtek a fő amerikai indexek pénteken, miután nem érkeztek új, vámokkal kapcsolatos hírek a Fehér Házból, ami egyelőre enyhíti a vámháborús feszültségek további fokozódása körüli aggodalmakat.
2025. 03. 17. 10:00
Megosztás:

A német adósságfék lazítására emelkedtek pénteken az európai piacok

Emelkedtek a hét utolsó napján az európai tőzsdék, melyet egyértelműen a német piac hajtott, miután Németország következő kancellárja, Friedrich Merz megállapodott a hitelfelvételi korlátok lazításáról, és 500 milliárd eurót szabadított fel védelmi és infrastrukturális célokra.
2025. 03. 17. 09:30
Megosztás:

Áprilistól kötelező a zöld kedvezmény a fogyasztóbarát lakáshiteleken. Így lehet majd a legolcsóbban zöld otthonhoz jutni?

A Magyar Nemzeti Bank 2025. április 1-jétől kötelezővé teszi a zöld konstrukció nyújtását minden, Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt (MFL) kínáló bank számára. Az új szabályozás értelmében a pénzintézeteknek legalább 0,5 százalékpontos kamatkedvezményt kell biztosítaniuk a környezetbarát ingatlanok finanszírozására.
2025. 03. 17. 09:00
Megosztás:

Ez az új piaci szereplő a Dogecoin és SUI tulajdonosok legjobban őrzött titka – Íme, miért!

A befektetők mindig az alulértékelt gyöngyszemet keresik. A Dogecoin (DOGE) és a Sui (SUI) sem kivétel ebben a tekintetben. Csendben kezdtek elmozdulni egy kevéssé ismert token irányába, amely bebizonyította, hogy az egyik legnagyobb potenciállal rendelkező altcoin.
2025. 03. 17. 08:30
Megosztás:

EM: megjelent a minisztérium új szmsz-e

Az elmúlt hetekben átalakult az Energiaügyi Minisztérium (EM), az átszervezés és bővülés miatt két új államtitkár is munkába lépett - közölte a tárca szombaton az MTI-vel.
2025. 03. 17. 08:00
Megosztás:

Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és az SZTE

Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával - tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.
2025. 03. 17. 06:00
Megosztás:

Mesterséges intelligenciával készült filmeket mutatnak be a Budapest SmartFest fesztiválon

Második alkalommal rendezik meg a Budapest SmartFest nemzetközi filmfesztivált, amelyen mesterséges intelligencia segítségével készült, valamint okostelefonnal forgatott alkotásokat láthatnak az érdeklődők március 27-28-án a Cinema City Mammut II. mozitermeiben.
2025. 03. 17. 04:00
Megosztás:

Sokkoló felfedezés: rákot okoz a CT-vizsgálat?

A modern orvostudomány egyik legelterjedtebb diagnosztikai eszköze, a komputertomográfia (CT), naponta emberek millióinak életét segíti. Az eljárás részletes képeket készít a belső szervekről, lehetővé téve a daganatok, sérülések és egyéb rendellenességek gyors felismerését. Csakhogy egy friss kutatás ijesztő következtetésre jutott: a CT-vizsgálat maga is okozhat rákot!
2025. 03. 17. 02:00
Megosztás:

Hiba a kertben - ezeket a fákat semmiképp ne metszd meg tavasszal!

A tavaszi metszések még elvégezhetők a rügypattanásig, de nem minden növényfaj esetében. Egyes fáknál ez felesleges munka, sőt, akár kárt is okozhatunk vele.
2025. 03. 17. 01:00
Megosztás:

Ethereum kriptovaluta árfolyam elemzés: Ethereum ár előrejelzés 2025-re

Az Ethereum (ETH) az egyik legnépszerűbb és legfontosabb kriptovaluta a piacon, amelyet széles körben használnak okosszerződésekhez és decentralizált alkalmazásokhoz (DApps). Az elmúlt időszakban azonban az ETH árfolyama jelentős csökkenést mutatott, és jelenleg (ETH elemzésünk készítésekor) 1 877 dolláron áll. Ebben az ETH technikai elemzésben részletesen megvizsgáljuk az Ethereum jelenlegi piaci helyzetét, az indikátorok jelzéseit, és előrejelzést adunk a rövid-, közép- és hosszú távú ármozgásokra.
2025. 03. 17. 00:01
Megosztás: