A gyurmázás elképesztően jól fejleszti a kisgyermekeket
Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy milyen jótékony hatásai vannak a gyurmázásnak, milyen életkorban érdemes megismertetni a kicsikkel a fortélyait, s azt is megtudhatjuk, milyen a jó gyurma.
A finommotoros képességek fejlődése
A Zsumi Gyerekjáték és Bababolt kreatív játékai számtalan lehetőséget nyújtanak a fejlődésben levő gyermekeknek. Sokat tanulhatnak általuk, segítségükkel felfedezhetik többek között az anyagokat, a formákat, számokat, betűket. A gyurmázás minden gyerek egyik legkedveltebb elfoglaltsága, főleg, ha mi is leülünk és együtt gyurmázunk velük.
A gyurmával való alkotás közben fejlődik a kézügyességük, mely alapja a finommotoros készségeknek. Ez majd a rajzoláshoz kell, illetve kisiskolás korban az írás elsajátítása is könnyebb lesz, ha kellőképpen megerősödtek a kéz izmai.
A nyomkodás, húzogatás, formázás során az ujjacskák folyamatosan mozdulatokat végeznek, melyek lehetnek kisebbek vagy nagyobbak. Ettől erősödnek, izmosodnak, ráadásul ehhez szükség van a szem és a kéz koordinációjára is.
Milyen előnyei vannak még a gyurmázásnak?
A gyurmázás a képzelőerőt is fejleszti, hiszen ez egy olyan kreatív tevékenység, amely közben ki kell találnia a gyermeknek, hogy mit fog alkotni. A formák és a térbeli gondolkodás fejlesztésére is remek ez a tevékenység, a kicsik közben megtanulják, hogyan lehet alkotni a térben, s hogyan lehet összekapcsolni a különböző alakzatokat.
A gyurmázás stresszoldó hatása mellett sem szabad elmennünk, mivel tökéletesen alkalmas az ellazulásra is. A kicsiket sok inger éri, amelyeket még fejletlen idegrendszerüknek köszönhetően nem tudnak megfelelően feldolgozni.
Az alkotás közben lenyugszanak, ráadásul szabadon szárnyalhat a képzeletük is. Olyan lényeket, dolgokat hozhatnak létre, amelyek a valóságban nem is léteznek. Gyurmázás közben lehetőségük van a fantáziaviláguk kreatív megélésére.
Mikortól ajánlott a gyurma a kicsiknek?
Nagyjából 3 éves kortól ajánlott gyurmával alkotni a gyermekeknek, de állandó felügyelet mellett már 2 éves kortól is próbálkozhatnak vele. Csak arra kell vigyázni, hogy ne vegyék a szájukba, illetve ne nyeljék le. S hogy mit készíthetnek belőle?
Teljesen mindegy! Kezdetben még nem feltétlenül lesznek felismerhetők a formák, de legyünk türelmesek. Ez egy tanulási folyamat, nem fognak rögtön mesterművek készülni. Értékeljük, bármit is csinálnak, ne törjük le az önbecsülésüket!
A gyerekek kedvenc gyurmája könnyen formázható, nem túl kemény, de nem is annyira lágy, hogy ne maradjon meg az alakzat. Több különböző színt tartalmaz, hogy minél többféle tárgy készülhessen belőle. Ha már nem alkotunk vele, tegyük vissza a dobozába, és légmentesen zárjuk le, hogy ne száradjon ki!