A húsvét és a pünkösd mentette meg a belföldi turizmust a második negyedévben

A főváros után Siófok és Eger vonzotta a legtöbb vendéget a második negyedévben – derült ki a Szallas.hu adataiból. Bár a hosszú hétvégék élénkítették a turizmust, a háború miatt kieső orosz vendégek, a szektorban erősödő munkaerőhiány és az időjárás is nehezítette a szakma életét. Országosan, az egy főre eső éjszakánkénti átlagár 11 ezer forint volt, ez 39 százalékos növekedés 2019-hez képest.

A húsvét és a pünkösd mentette meg a belföldi turizmust a második negyedévben

Az idei második negyedévben az áprilisi, négynapos húsvéti hosszú hétvége és június elejére eső, háromnapos pünkösdi hosszú hétvége a belföldi turizmus meghatározó mozgatórugói voltak. A Szallas.hu adatai szerint a húsvéti hosszú hétvégére már valamennyi partnerük április elején teltházat jelzett, a pünkösd már lassabban fogyott.

Az április 1-jétől június 30-áig tartó időszakban a Szallas.hu által közvetített bruttó szobaár-bevétel 57 százalékkal nőtt 2019 második negyedévéhez képest, amikor ebben az időszakban utoljára lehetett hasonló feltételekkel utazni. Ugyanakkor a foglalások csupán 15 százalékkal, a vendégek száma pedig 13 százalékkal gyarapodott. „Nem lélegezhettek fel a hazai turisztikai szereplők ebben a negyedévben sem – mondta Kelemen Lili, a Szallas.hu sajtószóvivője. – Bár a koronavírus-járvány intenzitása, az esetszámokról szóló hírek mérséklődtek, beárnyékolta az előszezont az orosz-ukrán háború.” A Szallas.hu felmérést végzett, mely szerint bár tízből nyolc nyaralást tervező magyar akkor úgy nyilatkozott, nem befolyásolja őt a háború az idei vakáció megtervezésekor, akiket viszont igen, főként anyagi okokra hivatkoztak. „Mindezek ellenére ebben az időszakban nem érzékeltünk kiugró lemondási hullámot – tette hozzá a sajtószóvivő. – Igaz, az utazási kedv megőrzéséhez hozzájárulhattak a választást megelőző és követő támogatások kiosztása, valamint az OTP SZÉP-kártyával együttműködve mi is árkedvezményt kínáltunk a nyári időszakra, ami élénkítő hatású volt a foglalásokra.” A sajtószóvivő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy szállásadói oldalról számos esetben érezhették az orosz-ukrán háború közvetlen hatását, hiszen a kieső orosz beutazó vendégek például Hévízen vagy a fővárosban is visszaesést okoztak. Mindezek mellett a szektorban erősödő munkaerőhiány is megnehezítette (megnehezíti) a szállásadók stabil működést. A májusi, júniusi elő- és last minute foglalásokra pedig a kedvezőtlen időjárás is rányomta bélyegét.

A magasabb ár nem riasztotta el a vendégeket

Minden ötödik foglalás a Balaton térségébe szólt. Az észak-magyarországi régió követte a foglalások 17 százalékával, harmadik helyen pedig a főváros és környéke végzett a foglalások 12 százalékával. Budapest, Siófok és Eger voltak a legkeresettebb települések április-június között. Szeged, Pécs, Gyula és Hajdúszoboszló követte őket. A top tizes listára még Balatonfüred, Hévíz és Nyíregyháza kerültek fel. A legnépszerűbb települések közül Hajdúszoboszlón volt a legalacsonyabb az egy főre eső éjszakánkénti átlagár drágulása. Tavalyhoz képest csupán néhány forint volt a különbség, 2019-hez viszonyítva pedig 19 százalék a növekedés. Ugyanakkor Budapest esetén a tavalyinál 38, a 2019-es szintnél pedig 40 százalékkal nőtt az átlagár. Az országos átlagár 11 000 forint volt egy fő részére, éjszakánként, ami tavalyhoz 16 százalékkal, 2019-hez viszonyítva 40 százalékkal több. A szállástípusok közül tavalyhoz képest az apartmanoknál (+17%), 2019-hez viszonyítva pedig a vendégházaknál (+55%) a legnagyobb a drágulás. Háromból két foglalás nem hotel típusú szálláshelyre szólt.

Minden tizedik szálláskereséskor használták a félpanzió szűrőt, öt százalékuknál az önálló ház opciót. De szintén népszerűek voltak még a medence, reggeli, valamint a lemondási díj és előlegfizetés nélküli lehetőségek.

Mi várható a folytatásban?

Bár a foglalási szint magas a nyárra, a kereslet tetőzni és lassulni látszik, hasonlóan a pandémia előtti évek szezonalitásához. Ősszel pedig idén csak egyetlen hosszú hétvége lesz, igaz, az négynapos, hiszen mindenszentek, november 1-je keddre esik. „A hosszú hétvégék iránt mindig kimagasló a kereslet, így érdemes előre tervezni és lefoglalni az áhított szállást” – mondta Kelemen Lili. A sajtószóvivő azt is hozzátette, hogy az őszi hosszú hétvégére jelenleg közel 2000 belföldi ajánlat foglalható 100 százalék pénzügyi biztonsággal. Azaz a vendégnek az ilyen típusú foglalásoknál nincsen anyagi kockázata, mert előleg fizetése nélkül foglalhatók és/vagy lemondási díj nélkül lemondhatók. Azoknak, akiknek nem sikerül vagy nem akarnak a hosszú hétvégére foglalni, érdemes lehet őszi hétköznapokat választani, amit ráadásul általában jelentős kedvezménnyel tesznek vonzóbbá a szállásadók. A jelenlegi adatok alapján egyébként a szeptemberi és októberi foglalási szint is jóval magasabb, mint tavaly, és már a 2019-es utolsó negyedéves szintet is túllépték.

Top 10 belföldi úti cél 2022 második negyedévében:

1.       Budapest
2.       Siófok
3.       Eger
4.       Szeged
5.       Pécs
6.       Gyula
7.       Hajdúszoboszló
8.       Balatonfüred
9.       Hévíz
10.     Nyíregyháza

A foglalások darabszám szerinti eloszlása a top hazai régiók között a második negyedévben:

1.       Balaton: 19,8%
2.       Észak-Magyarország: 17,2%
3.       Budapest és vonzáskörzete: 12,6%
4.       Nyugat-Dunántúl: 12,3%
5.       Dél-Alföld: 11,4%
6.       Dél-Dunántúl: 8,6%
7.       Észak-Alföld: 9,5%
8.       Közép-Dunántúl: 7,2%
9.       Tisza-tó: 1,4%

A foglalások eloszlása szállástípusonként:

-         hotel: 31,64%
-         apartman: 25,48%
-         vendégház: 20,31%
-         panzió: 16,92%
-         egyéb: 5,65%

Az Ethereum újabb lépést tett az AI-integráció felé – Megérkezett a dAI csapat és az ERC-80004 szabvány

Az Ethereum Foundation újabb mérföldkőhöz érkezett: nem mesterséges intelligencia alkalmazásokat épít, hanem azokat az alapokat fekteti le, amelyek lehetővé teszik az AI-alapú fejlesztések robbanásszerű növekedését a blokkláncon. Az újonnan létrehozott dAI csapat és az ERC-80004 szabvány fontos mérföldkövet jelenthet a decentralizált AI ökoszisztéma jövője szempontjából – és máris nagy nevek figyeltek fel rá.
2026. 01. 05. 03:00
Megosztás:

Csak a téli időjárásra felkészített autóval induljunk útnak!

A jövő hét elejétől havazás, helyenként ónos eső várható, ilyenkor különösen fontos, hogy az autóval közlekedők a téli időjárásra megfelelően felkészített gépjárművel, kizárólag téli gumival induljanak útnak - figyelmeztetett a katasztrófavédelem.
2026. 01. 05. 02:00
Megosztás:

Robert Kiyosaki újra reflektorfénybe állítja a Bitcoint – Elavult az iskolai pénzügyi tudás?

A „Gazdag papa, szegény papa” szerzője, Robert Kiyosaki ismét a pénzügyi világ figyelmének középpontjába került. Ezúttal nemcsak a hagyományos oktatás kritikájával, hanem a Bitcoin, az arany, az ezüst és az Ethereum mellett tett erőteljes kiállásával borzolja a kedélyeket. Kiyosaki szerint a jövő nyertesei azok lesznek, akik valódi eszközöket birtokolnak – nem diplomát.
2026. 01. 05. 01:00
Megosztás:

zk-EVM az Ethereum jövője - de mit jelent a zk-EVM, hogyan működik?

A zk-EVM (teljes nevén: zero-knowledge Ethereum Virtual Machine) egy olyan újfajta technológia, amely okosszerződéseket és más Ethereumon futó programokat képes végrehajtani gyorsabban, olcsóbban és biztonságosabban — ráadásul úgy, hogy közben megőrzi az Ethereum rendszerével való teljes kompatibilitást.
2026. 01. 04. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin hozamai erősek lesznek, de „nem látványosak” a következő évtizedben – mondja a Bitwise, miközben a Digitap ($TAP) még csak most indul

A Bitcoin fejlődése egy érett pénzügyi eszközzé átalakítja azt, ahogyan a befektetők a hozamokról gondolkodnak.
2026. 01. 04. 20:00
Megosztás:

Több hullámban érkezik havazás január első hetében

Több hullámban érkezik a havazás január első hetében, és tovább hűl a levegő: a héten többfelé napközben is fagyhat, péntek hajnalban a vastagabb hóval borított tájakon akár mínusz 19 Celsius-fok is lehet. A havazás mellett ónos eső, eső is előfordulhat, a szél pedig hófúvást okozhat - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 04. 18:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem tesszük ismét lehetővé az EU-állampolgárok korlátlan nagy-britanniai letelepedését

A brit kormány kész megfontolni a közeledést az Európai Unió egységes belső piacához, ha ez a brit érdekeket szolgálja, de nem teszi ismét lehetővé az EU-állampolgárok korlátlan nagy-britanniai letelepedését - mondta vasárnap a brit miniszterelnök.
2026. 01. 04. 17:00
Megosztás:

Nyitrai Zsolt: a nyugdíjasok helyzete 2026-ban is becsületbeli ügy

A nyugdíjasok helyzete 2026-ban is becsületbeli ügy a kormány számára - mondta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán vasárnap közzétett videóban.
2026. 01. 04. 16:00
Megosztás:

Hihetetlen tempóban terjed, és egyre több kereskedőnél érhető el a qvik

Nem csak az indulás óta, de negyedéves alapon is nagyságrendi ugrást mutat a qvik-forgalom: 2025 harmadik negyedévében közel 10 milliárddal, 17 milliárd forintra emelkedett az az összeg, amelyet az azonnali fizetési rendszerre alapozott, korszerű fizetési mód felhasználásával fizettek a kereskedőknél az emberek – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Közben folyamatosan emelkedik a fizetési megoldást elfogadó kereskedők száma is.
2026. 01. 04. 15:00
Megosztás:

Az Ethereum árfolyama újra 3 100 dollár felett jár – Stabilizálódik a piac az év elején?

Erős heti teljesítmény után ismét 3 100 dollár fölé kapaszkodott az Ethereum árfolyama, ami újra optimizmust hozhat a kriptokereskedők körében. Bár a hangulat továbbra is óvatos, a technikai jelek egyre kedvezőbb képet festenek a második legnagyobb kriptovalutáról. Vajon csak átmeneti fellángolásról van szó, vagy ez már a 2026-os év pozitív trendjének kezdete?
2026. 01. 04. 14:00
Megosztás:

A Coinbase visszalép Argentínában – Felfüggesztik a helyi devizás tranzakciókat, de a kripto marad

A kriptotőzsde óriás Coinbase alig egy évvel azután, hogy belépett az argentin piacra, meglepő döntést hozott: ideiglenesen leállítja a helyi pénznemhez kötődő (fiat) szolgáltatásait. Bár a lépés nem jelent teljes kivonulást, fontos jelzés lehet a dél-amerikai ország pénzügyi kihívásairól – különösen a kriptoalapú megoldásokkal való integráció terén.
2026. 01. 04. 13:00
Megosztás:

Nagy-Britannia nem vett részt a Venezuelában végrehajtott akcióban

Nagy-Britannia semmiféle módon nem vett részt az Egyesült Államok venezuelai katonai akciójában - közölte szombaton Keir Starmer brit miniszterelnök.
2026. 01. 04. 12:00
Megosztás:

A Dogecoin 4%-ot ugrott a mémcoin-rali közepette, rövid távú „golden cross” jelent meg

A Dogecoin (DOGE) árfolyama 4,36%-kal 0,1516 dollárra emelkedett, miután erős forgalom mellett visszatört egy kulcsfontosságú technikai zónába. A mozgás a mémcoinok iránti újraéledő spekulatív étvágyat jelzi, miközben a teljes kriptopiac továbbra is oldalaz.
2026. 01. 04. 11:00
Megosztás:

Mi történik Nicolás Maduro venezuelai elnökkel és feleségével?

Egy brooklyni börtönben tartják őrizetben Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét, akiket amerikai katonai műveletben fogtak el Caracasban, helyi idő szerint szombaton hajnalban.
2026. 01. 04. 10:00
Megosztás:

Kül- és kiskereskedelmi, foglalkoztatottsági és turisztikai adatok is érkeznek az év első hetében

Az idei év első hetében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több adatot is közöl, köztük a külkereskedelmi áruforgalomról, a kormányzati szektor egyenlegéről és a foglalkoztatottságról.
2026. 01. 04. 09:21
Megosztás:

Kormányzati segítség 2026-ban a kis- és középvállalkozásoknak

Adócsökkentésekkel, beruházási és tőketámogatásokkal, fix 3%-os hitellel, több mint 400 milliárd forintnyi kedvezményes finanszírozással, jelentős adócsökkentésekkel, egyszerűbb adminisztrációval és digitalizációs programokkal segíti 2026-ban a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A cél változatlan: kiszámítható működési környezet, több beruházás, több munkahely és versenyképesebb magyar vállalkozások.
2026. 01. 04. 08:00
Megosztás:

A kormány a Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogrammal a világ legjobb egyetemein biztosít tanulmányi ösztöndíjat

A kormány a Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogrammal a világ legjobb egyetemein biztosít tanulmányi ösztöndíjat, valamint állja az utazás és a szállás költségeit a magyar fiatalok számára - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter szombaton Budapesten.
2026. 01. 04. 06:00
Megosztás:

Amerikai csapás Venezuelában megrázta a kriptopiacokat

Feszült hangulatban indult 2026 eleje a kriptovaluta-piacokon, miután hírek érkeztek egy „nagyszabású” amerikai katonai akcióról Venezuelában. A geopolitikai sokk hatására a Bitcoin és a vezető altcoinok gyors bizonytalanságot árazva keresték az egyensúlyt.
2026. 01. 04. 05:00
Megosztás:

Luxusvilla 1,7 milliárdért, felújítandó ház 900 ezerért - ezekkel a legekkel búcsúzott 2025

Jelentős különbségekkel zárult a múlt év a lakáspiacon az ingatlan.com „leg”-eket felsoroló összeállítása szerint, amely az értékesítési idő alakulását is bemutatja településtípusonként. A 2025-ös év legemlékezetesebb tranzakciói jól szemléltetik a hazai ingatlanpiaci különbségeket.
2026. 01. 04. 04:00
Megosztás:

Kriptopiaci mozgások: a Shiba Inu kulcsszinthez ért, a Bitcoin a 100 ezer dollárt célozza, az Ethereum stabil 3 000-nél, a Dogecoin kitört

Mozgalmasan indult 2026 a kriptovaluta-piacon: a Shiba Inu (SHIB) fontos technikai szinthez érkezett, a Bitcoin (BTC) egyre közelebb kerül a 100 000 dolláros álomhatárhoz, míg az Ethereum (ETH) meglepő nyugalommal mozog a 3 000 dolláros árszint körül. Eközben a Dogecoin (DOGE) erős forgalom mellett áttörte kulcsellenállását, új lendületet adva a mémcoin-szegmensnek.
2026. 01. 04. 03:00
Megosztás: