A karácsonyi dömping novemberben zajlik az ingatlanpiacon

Számos tényező befolyásolja az ingatlanpiac év végi alakulását, de az elmúlt esztendők tapasztalatai alapján novemberben figyelhető meg egy jelentősebb megugrás a tranzakciók számában.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, bár a két ünnep között is zárulnak le adás-vételek, az igazi dömping novemberben szokott lenni, és ez a grafikonokon is meglátszik. A szakértő szerint ennek részint lélektani okai vannak.

A karácsony és az újév közeledtével jellemzően az ingatlanpiac is felpörög, az eddig kiváró vásárlók is elhatározásra jutnak, ezért érzékelhetően megnő a kereslet a lakások iránt. A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint nagyon sok mindentől függ, hogy milyen lesz az év utolsó két hónapja, ezért jóslatokba nem is mert bocsátkozni, azt ugyanakkor elmondta, hogy a tendenciákat nézve a november mindig erősebb valamelyest a decembernél.

„A statisztikai adatokban is megmutatkozik, hogy az év végén van egy kis szezon, ugyanakkor a tranzakciók többsége november végéig, december elejéig lezárul, amit nevezhetünk egyfajta előrehozott karácsonyi dömpingnek is. Ez persze nem azt jelenti, hogy az utolsó hetekre teljesen padlót fog a piac, hiszen még a két ünnep között is történnek adás-vételek, de lényegesen kevesebb, mint novemberben” – mutatott rá a szakértő.

Mint mondta, a trend mögött lélektani okok is állnak, hiszen az emberek nagy része egy ilyen volumenű, egész életet meghatározó döntést nem szívesen visz át a következő évre, ha adottak a feltételei a vásárláshoz.

„Benne van az emberek fejében, hogy ezzel az üggyel már nem akarnak a következő esztendőben foglalkozni, tiszta lappal szeretnék kezdeni az újévet. Ez egyszerű pszichológia, karácsonykor már úgy akar mindenki ünnepelni a családdal, hogy közben ne az ingatlanokon járjanak a gondolatai” – értékelt Gadanecz Zoltán.

A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint az adóoptimalizálás is közrejátszik ebben a jelenségben. Sokan egyszerűen nem szeretnék átvinni a következő adóévre azt a pénzt, amit idén is el lehet költeni, de egy későbbi eladás tekintetében is jó döntés lehet év végén megkötni az üzletet.

„Ha az eladó az ingatlant a vásárlást követő 5 éven belül értékesíti és az ingatlan értékesítésére nagyobb vételáron kerül sor, mint amilyen összeget annak megszerzésére a vevő fordított, akkor meghatározott szintű személyi jövedelemadót kell utána fizetni. Itt viszont mindig csak a naptári évet veszik alapul, tehát ha valaki november-decemberben vesz ingatlant, ugyanazok a szabályok érvényesek rá, mint aki az év elején vett lakást” – fűzte hozzá.


David Beckham az első brit sportmilliárdos

David Beckham is csatlakozott a brit milliárdosok klubjához, mégpedig az egykori sportsztárok közül elsőként.
2026. 05. 15. 20:00
Megosztás:

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanácsot hoz létre

Kína és az Egyesült Államok kereskedelmi és befektetési tanács létrehozásáról állapodott meg - közölte Vang Ji kínai külügyminiszter pénteken Pekingben, ismertetve a kínai és az amerikai elnök találkozójának eredményeit.
2026. 05. 15. 19:00
Megosztás:

SoFi stabilcoin érkezhet a Solanára: banki hátterű dollártoken készülhet

A SoFi Technologies állítólag saját, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin bevezetésére készül a Solana blokkláncon. Ha a terv megvalósul, a tőzsdén jegyzett fintech vállalatok között a SoFi az elsők között lehet, amely banki leányvállalatán keresztül bocsát ki saját márkás digitális dollárt. A lépés nemcsak a Solana intézményi szerepét erősítheti, hanem új szintre emelheti a banki stablecoinok körüli piaci versenyt is.
2026. 05. 15. 18:30
Megosztás:

Az EUB Zrt. sajtóközleménye a Travel Teachers Kft. utazási szolgáltatóval kapcsolatban

A Travel Teachers Kft. utazási szolgáltató az Európai Utazási Biztosító Zártkörűen Működő Részvénytársaságnál (”Biztosító”) rendelkezik kezesi biztosítással, azonban a Biztosítónak jelenleg nincs szolgáltatási kötelezettsége.
2026. 05. 15. 18:00
Megosztás:

MBH Bank: már júniusban megkezdheti a kamatcsökkentést a jegybank

Az MBH Bank legfrissebb jelentésében úgy véli, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már júniusra előrehozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5 százalékos jegybanki alapkamatszint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén - közölték az MTI-vel pénteken.
2026. 05. 15. 17:00
Megosztás:

Vir, Crikvenica és Starigrad a magyarok kedvenc horvát úti célja 2026 nyarán

Így nyaral a magyar vendég Horvátországban idén nyáron: jellemzően 5-7 éjszakára foglal, apartmant választ, és leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt. A foglalások területi megoszlása alapján a legtöbb magyar vendéggel a Kvarner-öböl, a Dalmácia - Zadar és az Isztria régiókban találkozhatunk.
2026. 05. 15. 16:30
Megosztás:

Törvényi szinten a veszélyhelyzeti szabályok – itt vannak a legfontosabb adózási rendelkezések

Az új Országgyűlés 2026. május 9-én elfogadta a 2026. évi XIV. törvényt, amely több, az ukrajnai fegyveres konfliktus miatt kihirdetett veszélyhelyzet során megalkotott kormányrendeletet törvényi szintre emel. A jogszabály kifejezetten érinti a gazdasági és adózási környezetet, mivel számos, eddig átmeneti jelleggel alkalmazott intézkedés továbbra is hatályban marad, illetve új, törvényi szintű szabályozást kap. A Grant Thornton szakemberei a következőkben a törvény legfontosabb, adózást érintő rendelkezéseit emelik ki, a teljesség igénye nélkül.
2026. 05. 15. 16:00
Megosztás:

Átlépte az 1 milliárd dollárt a Hyperliquid staking értéke

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Hyperliquid ökoszisztéma: a hálózaton stake-elt HYPE tokenek összértéke meghaladta az 1 milliárd dollárt. A látványos növekedés nemcsak a felhasználói bizalom erősödését jelzi, hanem azt is, hogy a Hyperliquid egyre komolyabb szereplővé válik a decentralizált pénzügyi, vagyis DeFi szektorban.
2026. 05. 15. 15:30
Megosztás:

Tarol a Toyota Magyarországon

A Toyota márka a piac bővülését jóval meghaladó növekedésről számolt be éves összevetésben a magyarországi újautó-piacon, ahol továbbra is vezeti a márkák sorrendjét - tájékoztatta a Toyota Central Europe Kft. (TCE) az MTI-t.
2026. 05. 15. 15:00
Megosztás:

Az Európai Unió konnektivitásra való törekvés

Az Európai Politikai Közösség legfontosabb témái a biztonsági, energiaügyi és digitális szektorban lehetséges együttműködések voltak.
2026. 05. 15. 14:30
Megosztás:

Független Benzinkutak Szövetsége: életben maradhatnak a kis benzinkutak

A Független Benzinkutak Szövetségének (FBSZ) elnöke örömmel fogadta a gazdasági és energetikai miniszter rendeletét a biztonsági kőolajtermék-készlet egy részének felszabaditásáról. Gépész László az MTI-nek pénteken azt mondta, az intézkedésnek köszönhetően életben maradhatnak a kis benzinkutak.
2026. 05. 15. 14:00
Megosztás:

Byreal és WLFI: 1 millió dollárnyi WLFI-jutalommal pörgetnék fel az USD1 növekedését Solanán

A Byreal új együttműködést jelentett be a WLFI-vel, amelynek célja az USD1 stabilcoin ökoszisztémájának bővítése a Solana hálózatán. A kampány likviditási ösztönzőkkel és egy 1 millió WLFI összdíjazású kereskedési versennyel próbálja bevonzani a DeFi-felhasználókat, kereskedőket és likviditásszolgáltatókat.
2026. 05. 15. 13:30
Megosztás:

Fél év alatt annyi támogatott lakáshitelt szórtak ki a bankok, mint a megelőző négy évben összesen

Óriási ugrást hozott a támogatott lakáshiteleknél az Otthon Start szeptemberi bevezetése. Tavaly október és idén március között több mint 1270 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződéseket a bankok, ami nagyjából a megelőző négy év együttes összegének felel meg – számolta ki a BiztosDöntés.hu. Közben folyamatosan emelkedik a lakáshitelek átlagos összege is, egy év alatt több mint 7 millió forinttal.
2026. 05. 15. 13:00
Megosztás:

Megunták - Vége a részegeskedésnek Horvátországban!

A turisták okozta éjszakai rendbontások visszaszorítása érdekében Horvátországban a helyi önkormányzatok korlátozhatják az alkoholos italok éjszakai árusítását - írta pénteken a Jutarnji List című horvát napilap.
2026. 05. 15. 12:30
Megosztás:

XRP: on-chain adatok jelezhetnek bikás fordulatot, de óvatosságra int a tőkeáttétel növekedése

Az XRP határidős piacán ismét élénkülni látszik a spekulatív aktivitás, miközben a nyitott pozíciók értéke közel félmilliárd dollárra emelkedett. Az on-chain és derivatív piaci adatok alapján a befektetői érdeklődés visszatérhet az XRP piacára, de a növekvő tőkeáttétel egyszerre lehet bikás jelzés és fokozott volatilitási kockázat is.
2026. 05. 15. 12:00
Megosztás:

Áprilisban megállt a fővárosi lakásdrágulás, de országosan is jelentősen fékeződött az áremelkedési tempó

Látványos tempóvesztés látható a lakáspiacon, legalábbis ami az árak emelkedését illeti. Országos szinten márciusban még 15,8 százalékos volt, áprilisban viszont 14,3 százalékra mérséklődött. A lassulás Budapesten még szembetűnőbb: a márciusi 13,7 százalékos éves drágulást áprilisban 10,9 százalékos emelkedés követte - derül ki az ingatlan.com lakásárindexéből, amely lényegében valós idejű információt ad az aktuális piaci helyzetről.
2026. 05. 15. 11:30
Megosztás:

Cardano-bálnák kezében az ADA-kínálat 67%-a: gyűjtik a tokent, miközben gyengül a hálózati aktivitás

A Cardano piacán látványos ellentmondás rajzolódik ki: miközben az ADA árfolyama és a DeFi-aktivitás jelentősen visszaesett, a legnagyobb befektetők továbbra is kitartóan halmozzák a tokent. A friss on-chain adatok szerint az egymillió ADA-nál nagyobb egyenleggel rendelkező tárcák már a teljes forgalomban lévő kínálat több mint kétharmadát birtokolják.
2026. 05. 15. 11:00
Megosztás:

Elképesztő kereslet a tegnapi aukción, 15-20 bázisponttal 5,5%-ig zuhantak a hazai kötvényhozamok

Az amerikai-kínai tárgyalásokról nem jött piacmozgató információ, az olajárak kissé, fél százalékkal emelkedtek, miközben az amerikai kiskereskedelmi forgalmi adatok pedig a vártnál is enyhén erősebbek lettek.
2026. 05. 15. 10:30
Megosztás:

Az USA-ban is a technológiai szektor vezette az emelkedést

A Wall Streeten is folytatódott a szerdai jó hangulat. Az S&P 500 és a Nasdaq újabb rekord záróértéket ért el. A vezető indexek egyaránt 0,8-0,9%-kal emelkedtek, amit leginkább a technológiai szektor húzott magával. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója, valamint Jensen Huang, az Nvidia vezetője is tagja annak a delegációnak, ami Trump elnökkel Kínába látogatott. Az Nvidia részvényei 4,4%-kal emelkedtek, miután az Egyesült Államok jóváhagyta a vállalat H200-as chipjeinek kínai cégek számára történő értékesítését.
2026. 05. 15. 10:00
Megosztás:

Folytatódott az emelkedés a nyugat-európai részvénypiacokon

A szerdai emelkedés csütörtökön is folytatódott Nyugat-Európában. A STOXX 600 0,8%-kal, a DAX 1,3%-kal, a CAC 40 0,9%-kal, az FTSE 100 0,5%-kal zárt magasabban. A technológiai szektor 2,6%-ot ugrott, élén a félvezetőgyártókkal: az STMicroelectronics 5,4%-kal, a BE Semiconductor 3,3%-kal, az Infineon pedig 5,7%-kal erősödött. A SAP részvényei 3,6%-kal drágultak, miután a Bank of America kedvező értékelést adott ki a német szoftveróriás növekedési lehetőségeiről. A luxusipari Burberry 6,8%-ot esett, miután a negyedik negyedéves értékesítések a várakozásoknak megfelelően alakultak. A luxuscikkek kereskedőjeként ismert Watches of Switzerland 19,2%-kal ugrott meg, miután a teljes éves üzemi eredményt a vártnál magasabbra prognosztálta.
2026. 05. 15. 09:30
Megosztás: