A klímaváltozás miatt egyre korábban költenek a madarak

A klímaváltozás miatt évtizedenként átlagosan két-három nappal korábban költenek a madarak - derül ki az Ökológiai Kutatóközpont és a Milánói Egyetem közös kutatásából, amelyben az ökológusok csaknem 700 madárfaj költési adatait elemezték

A klímaváltozás miatt egyre korábban költenek a madarak

A klímaváltozás miatt egyre korábban lesz meleg, ezért a növények is korábban kezdenek virágozni, e jelenség pedig az ökoszisztémák táplálkozási hálózatait követve végiggyűrűzik a fajok ökológiai kapcsolatrendszerén. A növényeket fogyasztó állatoknak ugyanis alkalmazkodniuk kell az egyre korábban elérhető táplálékhoz, de a növényevőket követik az őket fogyasztó ragadozók is. Így erős kényszer alakul ki a láncolatban, hogy korábban kezdődjön a reprodukciós időszak - összegezték a kutatók az ELKH szerdai közleményében.

"Azonban nem minden madárfaj reagál egyformán, számos tényező befolyásolhatja az egyes fajok alkalmazkodási képességét a klímaváltozáshoz, ami felboríthatja az évmilliók alatt stabilizálódott ökológiai kapcsolatokat" - hívták fel a figyelmet.

A kutatók most megjelent közös tanulmányából kiderül, hogy e változások egyértelműen átalakítják sok száz világszerte honos madárfaj életét, hiszen ők is kénytelenek előrébb hozni a szaporodásukat. Az ornitológusok megfigyelték, hogy a tápláléknövények korábbi virágzásával párhuzamosan a költözőmadarak is előbb érkeznek meg telelőhelyeikről, majd hamarabb párosodnak és költenek.

"Munkatársaimmal összesen 684 madárfajról gyűjtöttünk a költés időzítésére vonatkozó adatokat a szakirodalomból. Több mint 5500 különálló idősort találtunk arról, hogy a madarak az 1811 és 2018 közötti időszakban mikor érkeztek a költőhelyükre, mikor költöttek és mikor indultak útnak ősszel" - ismertette a kutatás részleteit Garamszegi László Zsolt, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) főigazgatója.

"Azt vizsgáltuk, hogy a költés korábbi kezdése mennyire általános a fajok között és milyen különbségeket fedezhetünk fel a fajcsoportok viselkedése között" - tette hozzá a kutató.

Az adatelemzésből egyértelműen kiderült, hogy a költés előbbre tolódása általános jelenség. Az eredmények azt mutatták, hogy a vizsgált fajok évtizedenként átlagosan két-három nappal korábban kezdenek költeni. Viszont nem minden faj reagál egyformán: vannak olyanok, amelyeknek költési viselkedését kevésbé befolyásolja az éghajlat átalakulása, másokéra viszont nagyon erőteljes hatást gyakorol. A fajok megóvása szempontjából elengedhetetlen az ezeket a különbségeket meghatározó tényezők megértése.

A kutatók megállapították, hogy a téli időszakot is Európában töltő rezidens madarak pontosabban tudják követni a növényzet - és ezáltal az elérhető táplálék - változásait, így e fajok költése még inkább előrébb tolódott az elmúlt évtizedekben, mint a vonuló fajoké.

Vannak olyan vándormadarak, amelyek egyre korábban indulnak vissza a telelőterületeikről, de ez nem tudatos döntés a részükről, hanem szelekciós folyamat. Az evolúció ugyanis azoknak az egyedeknek kedvez, amelyek korábban éreznek késztetést a visszaindulásra, hiszen így sikeresebben szaporodnak. Ha a költőterületen korábban köszönt be a tavasz, akkor a hamarabb indulók kerülnek előnybe. Így ők várhatóan sikeresebben fognak szaporodni, és a korai indulást kiváltó gének elterjednek a populációban. Így idővel a madarak többsége egyre hamarabb vág neki a hazaútnak.

A növényevő vagy generalista (mindenevő) fajok rugalmasabban alkalmazkodnak a táplálékforrások szezonális eloszlásához, így költési idejük kezdetét előrébb tudják hozni. Ennek oka, hogy hatékonyan találnak alternatív élelemforrást a szűkösebb kora tavaszi kínálatban is, így nagyobb sikerrel tudják kiaknázni a hamarabb ébredő természet adta lehetőségeket. A specialista és a ragadozó életmódot folytató fajok viszont nem képesek olyan rugalmasan reagálni a természet változásaira. Ha az éghajlati változások miatt kevésbé férnek hozzá a megszokott táplálékukhoz, akkor ők nagyobb veszélybe kerülnek, mint a sokféle eleség közül választani képes generalisták.

A kutatók azt találták, annak ellenére, hogy a madarak korai költéskezdése a klímaváltozásra adott általános válasznak tekinthető, ez nem jár együtt azzal, hogy a költési szezont korábban is fejezik be. Vagyis összességében megnyúlik a költési időszak, hiszen az éghajlat megváltozásával a hűvösebb klímájú vidékeken is egyre hosszabb ideig alkalmas számukra az időjárás.

"Az ökoszisztémák táplálkozási hálózataiban minden fajnak alkalmazkodnia kell a többi faj és a környezeti tényezők változásaihoz. Az éghajlati átalakulásra először a növények reagálnak, majd ehhez alkalmazkodik az őket fogyasztó rovarközösség, illetve más növényevő állatok. E hatás ezután kaszkádszerűen végighalad a teljes táplálkozási hálózaton. Az előnybe kerülő fajok fogyasztói is előnybe kerülnek, miközben zsákmányaik megfogyatkozhatnak. Végső soron az egész ökoszisztéma működése átalakulhat, csakhogy a fajok eltérő mértékben képesek alkalmazkodni a megváltozott környezeti körülményekhez. Ez pedig zavart okozhat az egész rendszer működésében, így a korábban kialakult kapcsolatok ellehetetlenülhetnek, és új kapcsolatok alakulhatnak ki" - foglalta össze Garamszegi László Zsolt.

A vizsgálat eredményeit bemutató publikáció a Ecological Monographs című szakfolyóiratban jelent meg.

Szenvedélyes szerelmi kapcsolatnak köszönhetően lett Egry József a Balaton festője

A történet egy balesettel kezdődött: a katona Egry József alatt egy hadgyakorlat során beszakadt a jég. A festő tüdőgyulladással került 1916-ban a badacsonyi kórházba, ahol egy férjezett ápolónő személyében nemcsak a gyógyulás, hanem egy életreszóló párkapcsolat is várt rá. A Balatonfüreden nemrég megnyílt, Lebegés a fénytérben című kiállítás nemcsak a magyar festészet egyik legendás alkotójának életművébe enged betekintést, hanem Egry különleges balatoni szerelmébe is. A tárlat a húsvéti ünnepek alatt is várja a látogatókat.
2026. 03. 27. 07:00
Megosztás:

A webáruházak árfeltüntetési gyakorlatait vizsgálta a GVH és az NKFH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) is részt vett az Európai Bizottság és a tagállami hatóságok Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózatának (CPC) közös vizsgálatában (sweep) amelynek keretében a webáruházak árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatait vették górcső alá, különös tekintettel a Black Friday időszakra. A vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy Magyarországon az európai átlagnál szabályosabb gyakorlatot folytatnak a webáruházak, azonban így is akadnak hiányosságok bőven.
2026. 03. 27. 06:30
Megosztás:

Kik vásárolnak ma digitális eszközöket? Új befektetői hullám a kriptopiacon

Bár a kriptovaluták már több mint egy évtizede léteznek, és régóta jelen vannak a pénzügyi világban, a 2026 elején tapasztalt erős korrekció sokak számára azt jelezhette, hogy a piac elvesztette lendületét.
2026. 03. 27. 06:00
Megosztás:

Alakulóban az új kereskedelmi világrend

Holnap kezdődik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 14. miniszteri konferenciája (MC14), amelyet március 26–29-én rendeznek meg a kameruni Yaoundéban. A tanácskozáson az EU Külügyek Tanácsának tagjai, vagyis a külkereskedelemmel foglalkozó miniszterek is részt vesznek. A találkozó célja, hogy a globálisan növekvő geopolitikai feszültségek miatt szükséges és egyre sürgetőbb reformokat megvitassák, ennek megfelelően az EU egy reformjavaslat-csomaggal készült a tárgyalásokra.
2026. 03. 27. 05:30
Megosztás:

Ingyenes az e-matrica átírása a zöldről fehér rendszámra váltó hibrideknél

Nem kell ügyintézési díjat fizetni az e-matrica átírásáért azon hibrid járművek esetében, amelyeknél a zöld rendszámot 2026. november 30-ig fehér alapszínűre kell cserélni és a változás karaktermódosulással is jár. A forgalmi rendszám cseréjét ugyanis jogszabály teszi kötelezővé, és ezért díjmentes az e-matricát érintő rendszámcsere szolgáltatás elvégzése is – hívja fel a figyelmet a Magyar Közút Útdíj Üzletág.
2026. 03. 27. 05:00
Megosztás:

Hatékony fellépést kér az agrárvezetéstől az NGT-rendelet ellen a Magyar Biokultúra Szövetség

Már májusban elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendeletet, amely hatálybalépése esetén egyes, új géntechnikával módosított növényekre és termékekre nem vonatkozna az eddigi szabályozás, így azokat a jövőben nem kellene GMO-ként jelölni. A fogyasztókat és termelőket egyaránt kiszolgáltatott helyzetbe hozó javaslat nagyon sok ember és szervezet felháborodását kiváltotta. A Magyar Biokultúra Szövetség levélben kereste meg dr. Nagy István agrárminisztert, kérve, hogy Magyarország minden lehetséges eszközzel lépjen fel az új géntechnikák (NGT-k) szabályozására vonatkozó uniós rendelettervezet elfogadása és hatálybalépése ellen.
2026. 03. 27. 04:30
Megosztás:

Átrendeződés a lakáshiteleknél: csúnyán elverte az Otthon Start a piaci versenytársakat

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, 2025. IV. negyedévre vonatkozó adatai alapján a hazai háztartási hitelpiac továbbra is élénk növekedést mutat, ugyanakkor a bővülés mellett egyértelmű szerkezeti átrendeződés is kirajzolódik. A teljes hitelállomány számottevően emelkedett, ami arra utal, hogy a lakossági hitelkereslet összességében erős maradt, miközben a hitelportfólió minősége is javult: a 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya tovább csökkent - írja közleményében a Bank360.
2026. 03. 27. 04:00
Megosztás:

Tovább erősödik a qvik

Látványos növekedési pályán halad a qvik: a tranzakciószámok folyamatos emelkedésének és egyre bővülő – új fizetési helyzetekben történő – használatának köszönhetően egyre meghatározóbb szerepet tölt be a hazai pénzforgalomban. A szolgáltatás másfél évvel ezelőtti indulása óta töretlenül erősödik, és mára már széles körben használt, megbízható fizetési alternatívává vált. Hamarosan további piaci szereplők biztosítják magyar bankszámlával rendelkező ügyfelei számára a qvik-fizetéseket.
2026. 03. 27. 03:30
Megosztás:

Az autópiac átrendeződik: elektromos hullám, kínai offenzíva és az olajár-sokk formálja 2026-ot

A Használtautó.hu friss piaci elemzése szerint a hazai használtautó-piac egy évtizedes átrendeződés küszöbén áll. Miközben 2025-ben kiegyensúlyozottan működött a piac, 2026 elejére három egymást erősítő trend erősödött meg: az elektromos autók tömeges megjelenése a használt kínálatban, a kínai gyártók gyors térnyerése, és a Hormuzi-szoros válságának hatása az üzemanyagárakra. A következő 2-3 évet várhatóan nem a volumenek növekedése, hanem a piac szerkezetének átalakulása fogja meghatározni.
2026. 03. 27. 03:00
Megosztás:

Pofátlanság csúcsa! 310 000 kilométerrel tekerték vissza az autó kilométeróráját

Természetesen senki sem szeretne hamisított futásteljesítményű vagy ismeretlen hibákat rejtő autót venni, ám használtjármű-választáskor nem csupán ezekre a tényezőkre érdemes figyelni. Egy olyan autó, amely gyakran váltott tulajdonost vagy több országban is forgalomban volt, szintén tartogathat kellemetlen meglepetéseket.
2026. 03. 27. 02:30
Megosztás:

Milyen fűtést tegyünk az ingatlanba, hogy az értéke megnövekedjen?

Az idei tél olyan hideget hozott, amilyenre régóta nem volt példa, és ez ismét ráirányította a figyelmet a lakóingatlanok fűtési kérdéseire. Bár néhány hétig tartó, fagypont alatti időjárás önmagában még nem fogja egyik napról a másikra átírni az ingatlanpiaci szokásokat, hosszabb távon erősítheti a megújuló energiára épülő fűtési rendszerek iránti érdeklődést.
2026. 03. 27. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj 2026: a csendes válság, amiről minden magyar családnak tudnia kell

A magyar nyugdíjrendszer sokáig olyan témának számított, amelyről az emberek többsége legfeljebb akkor kezdett komolyabban gondolkodni, amikor már csak néhány év választotta el a nyugdíjkorhatártól. Ez a hozzáállás azonban ma már egyre kevésbé működik. A nyugdíj ugyanis nem pusztán egy jövőbeli állami juttatás, hanem az egyik legfontosabb kérdés, amely meghatározza, milyen lesz az életünk idősebb korban: kiszolgáltatott, folyamatos számolgatással teli, vagy éppen kiszámíthatóbb és nyugodtabb.
2026. 03. 27. 01:30
Megosztás:

Olyat lépett a SPAR, hogy a többi áruház nagyot nézhet most

Újabb árcsökkentést hajtott végre a SPAR Magyarország a tejtermék-kategóriában: összesen 27 saját márkás termék normál fogyasztói ára mérséklődött. Az intézkedés kizárólag magyar beszállítóktól származó termékeket érint, így a vásárlók még kedvezőbb áron juthatnak hozzá hazai előállítású alapélelmiszerekhez. Mutatjuk az árak zuhanását.
2026. 03. 27. 01:00
Megosztás:

225 milliárd forintból 70 szakképző intézmény újult meg

Összesen 225 milliárd forintból 70 szakközépiskola és technikum felújítását, újjáépítését kezdeményezte az elmúlt időszakban a magyar kormány, amelyek részben befejeződtek, részben még befejezés előtt állnak - közölte Lázár János csütörtökön Zalaegerszegen.
2026. 03. 27. 00:30
Megosztás:

A szlovén kormány elfogadta a 2030-ig szóló nemzeti ellenállóképességi stratégiát

A szlovén kormány elfogadta csütörtökön a 2030-ig szóló nemzeti ellenállóképességi stratégiát, amely 13 kiemelt ágazatban határozza meg az ország válságokkal és zavarokkal szembeni ellenállóképességének erősítését szolgáló prioritásokat - közölte a kormány kommunikációs hivatala.
2026. 03. 27. 00:05
Megosztás:

Támogatásokkal erősíti a kormány a juh- és bárányhús ágazat versenyképességét

A juh- és bárányhús nemcsak egészséges, hanem környezetbarát választás is, a kormány a kiskérődző-ágazat fejlődését és versenyképességének növelését jelentős költségvetési és uniós forrásokkal támogatja - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca agrárpiacért felelős helyettes államtitkára a juh- és bárányhús fogyasztását népszerűsítő spanyol-magyar multiprogram budapesti sajtóeseményén.
2026. 03. 26. 23:30
Megosztás:

Növeli-e az autó értékét a friss műszaki vizsga eladás előtt?

Egy használt autó értékét sok minden befolyásolhatja: a futásteljesítmény, a gépjármű állapota és az aktuális piaci kereslet egyaránt nagy szerepet játszik abban, milyen gyorsan találhat új gazdára. Éppen ezért ilyenkor az is sokakban felmerül, vajon érdemes-e még az eladás előtt elvégeztetni a kötelező ellenőrzéseket, vagy nem növeli számottevően a gépjármű értékét?
2026. 03. 26. 23:00
Megosztás:

Több mint 4,3 milliárd forintos beruházással megújult három Spar áruház

Összesen több mint 4,3 milliárd forintból korszerűsítette egy hipermarketét és két szupermarketét a Spar Magyarország, mindhárom áruház csütörtökön nyitott újra - közölte a vállalat az MTI-vel.
2026. 03. 26. 23:00
Megosztás:

6 tipp, hogyan csökkentsd a fáradtságot a munkanap végére

Ismerős érzés, amikor délután három körül már alig tudsz koncentrálni, a teendők listája viszont még mindig hosszú? A modern munkarend – legyen szó irodai, home office-os vagy fizikai munkáról – komoly mentális és fizikai terhelést jelent; nem véletlen, hogy egyre többen keresnek tudatos megoldásokat a nap végén jelentkező kimerültség csökkentésére. A jó hír az, hogy néhány egyszerű szokás bevezetésével sokat tehetsz azért, hogy energikusabban zárd a napot – az alábbiakban ehhez kaphatsz hasznos tanácsokat a Scitec szakértőitől.
2026. 03. 26. 22:30
Megosztás:

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten, a csütörtökön bemutatott két jármű a próbaüzem során a főváros I. kerületének utcáit járja.
2026. 03. 26. 22:00
Megosztás: