A közbeszerzési eljárások száma és értéke is visszaesett
Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke elmondta, hogy a közbeszerzések területén magas szintű a verseny Magyarországon, egy eljárásra 7,4 ajánlat jut.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a piac átrendeződött, az építési tárgyú közbeszerzések aránya és értéke is visszaesett, miközben a szolgáltatás-megrendelések és az árubeszerzések teret nyertek; mára a három terület az eljárások számában és értékében is közel azonos arányt képvisel.
A szomszédos országban dúló háború derékba tört számos nagyobb értékű építési beruházást - magyarázta.
A jelentésből kiderül, hogy az első negyedévben 255 milliárd forint értékben bonyolítottak le szolgáltatás-megrendelés témájában közbeszerzéseket, az árubeszerzések 240 milliárd forintot, az építési beruházások pedig 208 milliárd forintot tettek ki. Egy évvel korábban ez utóbbi területen az érték 949 milliárd forint volt, miközben 2021 azonos időszakában 392 milliárdot regisztráltak.
A hatóság elnöke arról is beszélt, hogy a közbeszerzési piacon tapasztalhat versenyhelyzet fontos mérőszáma az egyajánlatos eljárások alakulása: az első negyedévben az ilyen eljárások aránya értékben 6 százalék, darabszámban 13,8 százalék volt szemben a 2022. január-márciusi 12,8 százalékkal és 20,1 százalékkal. Az egyajánlatos eljárások értékének és számának az aránya az uniós rendben idén az első negyedévben 21,2 százalék, illetve 23,8 százalék volt.
Arra az újságírói kérdésre, hogy kritika érte az Európai Unió részéről a magyar közbeszerzéseket Kovács László azt válaszolta, hogy nem közbeszerzési szakmai, hanem politikai indíttatású kifogások érkeztek. Az egyik uniós kritika az volt, hogy nem megfelelő az átláthatóság, közben pedig az unió által vizsgált 12 indikátor közül az egyik épp az átláthatóság, amely Magyarország esetében évek óta száz százalékon áll - emlékeztetett.