A Legújabb és Legérdekesebb Programozási nyelvek
Az online streaming, az okoseszközök, a közösségi oldalak, a videójátékok és a hit n spin casino oldalhoz hasonló kaszinó oldalak elterjedése miatt a programnyelvek is egyre inkább átalakulnak, hogy a technológia tudja tartani a lépést a modern igényekkel.
A legtöbb ember sajnos semmit nem tud a programozásról és kifejezetten unalmas dolognak gondolja a számítástechnológiát. Pedig az informatikának számos nagyon izgalmas része van, ráadásul a számítógépes ismeretek a munkaerőpiacon is egyre nagyobb előnyt jelentenek. Ha elgondolkoztál már azon, hogy jobban meg akarod ismerni az informatikát, akkor tovább olvasva megismerhetsz 5 olyan új programnyelvet, amelyet bárkinek érdemes lehet megtanulnia, akit érdekel az informatika.
F#
Az F# egy szabad forráskódú, bárki által hozzáférhető, közösség által fejlesztett hibrid programnyelv, amely egyesíti az utóbbi években rendkívül népszerűvé vált Python egyszerű használhatóságát, az évtizedek óta népszerű C# és Java programnyelvek robosztusságával és széleskörű alkalmazhatóságával. Az F# a különállók számára szinte hieroglifáknak tűnő szintaktikai szimbólumrendszert is igyekszik egyszerűsíteni, hogy maga a programkód minél könnyebben olvasható és áttekinthető legyen. A programnyelv remekül használható adatbázisokhoz, weboldalakhoz és .NET keretrendszert futtató alkalmazásokhoz.
A nyelven belül a változóknak rendkívül precízen meghatározott osztályaik vannak, amely segít a változók közötti inkompatibilitásból eredő logikai hibák kiküszöbölésében. A nyelv viszonylag könnyen elsajátítható a kellő tapasztalattal rendelkező programozók által és az eddigi tapasztaltok alapján rendkívül felxibilisen és hatékonyan alkalmazható számos területen.
Purescript
A Purescript egy köztes programozási nyelv, amely futtatáskor egyszerűen JavaScript utasításokra fordul le. Csakúgy, mint a JavaScriptet, a Purescriptet is leginkább weboldalak fejlesztésénél lehet felhasználni. A JavaScript szerves része volt a Web 1.0-nak és a Web 2.0-nak is, olyannyira, hogy a 2000-es évektől a 2010-es évekig szinte a fél internetet JavaScript működtette. A Javascripttel azonban rengeteg probléma volt, mivel a szintaktikája kellemetlen és logikátlan, így kifejezetten nehéz feladat volt JavaScriptben kódolni, ráadásul számos kompatibilitási problémát is magában hordozott.
Ezekre a problémákra kínálnak megoldást az olyan köztes programnyelvek, mint a Purescript. A Purescript egyszerű és könnyen átlátható kódolást tesz lehetővé, valamint a rendkívül hatékony compilernek köszönhetően futtatáskor úgy fordul le Javascript utasításokra, hogy közben a korábban tapasztalható kompatibilitási problémák és bugok is eltűnnek.
Swift
A Swift egy iOS környezetben alkalmazható programnyelv, amely az iOS régről hátramaradt programnyelvét, az Objective-C kódolást hivatott fokozatosan felváltani. A Swiftre szintén nagy hatással volt a Python, így ez a nyelv is a Pythonhoz hasonló szintaktikát és kódolási szabályokat használ, amely egyszerűvé és dinamikussá teszi a programozást, valamint segít kiküszöbölni a logikai hibákat is.
A Swift használatával gyakorlatilag bármilyen Apple eszközre lehet fejleszteni, okostelefonoktól és tabletektől kezdve, okosórákon át Mac számítógépekig és laptopokig. Ráadásul az Applenek kifejezett célkitűzése az, hogy az eszközeiken futó alkalmazások szép lasan mint Swift nyelven legyenek kódolva. Ennek megfelelően, ha valaki Apple eszközökre szeretne fejleszteni, akkor annak a Swift programnyelv ismerete már ma is elengedhetetlen.
Go
A Go a klasszikus, már évtizedek óta velünk lévő C-re épülő programnyelvek stílusát idézi. Ezt a programnyelvet a Google fejlesztette ki, azzal a céllal, hogy új, minden korábbinál egyszerűbben kezelhető és hatékonyabb kódolást alkosson. A Go a teljesítményét tekintve robosztusabb, mint a C++, azonban a kódolás egyszerűségét tekintve szintén a már sokat emlegetett Pythontól merít ihletet.
Az újszerű programnyelvnek előnyei és hátrányai is vannak. A hátránya, hogy az átlagostól eltérő szimbólumrendszert kell használni a kódoláshoz, amelyet nehéz lehet megszokni az akár már több évtizede a pályán lévő programozóknak. Néhány, a programozásban bevett dologgal szintén szakít, például nem lehet benne deklarált és nem deklarált változókat kombinálni logikai műveletekben, valamint az objektumok közötti változó öröklődési szabályok sem léteznek.
Ezzel szemben a legfőbb előnyei, hogy tanuló és kezdő programozók által is rendkívül könnyen és gyorsan elsajátítható, valamint a kiterjedt fejlesztői kezelőfelületnek köszönhetően kevesebb nyers programkód megírására van szükség. A Go programnyelvet jelenleg leginkább különféle felhő alapú alkalmazások használják.
Java 17
A Java 17 a legfrissebb kísérlet arra, hogy végre átfogóan megújításra kerüljön a több, mint 20 éve rendkívül széleskörűen használt, ám sok szempontból nagyon körülményes és sok problémát hordozó Java programnyelv. A Java 17 jóval egyszerűbb kódolást és könnyeb problémamegoldást ígér. Ez más programnyelvekben már rég alapvetőnek számít, azonban a technológiai robbanás őskorából ránkmaradt több, mint 20 éves Java programnyelv fejlesztői oldalról híresen kezdetleges.
Kódolási hiba esetén például az alkalmazás egyszerűen nem fut le, a fejlesztőket azonban semmi nem segíti abban, hogy megtalálják, hol van a hiba. A Java szintaxisa szintén legendásan nehéz és körülményes, amely ismételten nagymértékben nehezíti a Java alapú alkalmazások fejlesztését. Ennek ellenére a Java a mai napig megkerülhetetlen, mivel különleges jellegéből adódóan számos integrált áramkör alapú eszközön ez bizonyult a leghatékonyabbnak. Jelenleg is 56,000 millió (!) elektronikus eszköz működése alapul a Java programnyelven, így a legfőbb ideje, hogy a Java 17 elterjedésével megújításra kerüljön az egyik legrégebbi a mai napig szinte változatlan formában használt gépi nyelv.