A lengyel alkotmánybíróság elutasította az EU-jogszabályok azon értelmezését, amely alapján pénzbüntetéseket szabtak ki
A testület Zbigniew Ziobro korábbi lengyel igazságügyi miniszter és főügyész 2021-ben benyújtott indítványa alapján vizsgálta az ügyet. Az alkotmánybíróság teljesnek minősülő, 11 fős összetételében hozta meg döntését, négy bíró az ítélettől eltérő véleményt fogalmazott meg. Zbigniew Ziobro azt kérte indítványában, hogy a taláros testület vizsgálja meg, összhangban van-e a lengyel alaptörvénnyel az EU-alapszerződés előírásainak, valamint az EU-bíróság ítéleteinek azon értelmezése, amely két esetben lehetővé tette Lengyelországot sújtó pénzbírságok kiszabását.
Az EU Bírósága 2021-ben arra kötelezte Lengyelországot, hogy napi egymillió euró bírságot fizessen az Európai Bizottságnak, mivel Varsó nem függesztette fel a lengyel legfelsőbb bíróság fegyelmi kamarájának a bírákat érintő jogosultságát. A lengyelországi előírások módosítását követően a bírságot 2023-ban napi 500 ezer euróra csökkentették.
Az EU-bíróság által ideiglenesen elrendelt intézkedéseket a varsói taláros testület már 2021 júliusában alkotmányellenesnek minősítette. A másik bírságot szintén 2021-ben szabták ki napi 500 ezer euró értékben, mégpedig azért, mert Lengyelország nem tett eleget a luxembourgi székhelyű törvényszék előzetes intézkedésének, melynek értelmében le kellett volna állítani a szénkitermelést a lengyel-cseh határ közelében működő Turów lignitbányában. A bírság felszámítását csak azt követően szüntették be, hogy Varsó és Prága megállapodtak a Turów bánya ügyében.
Lengyelország 2004-es EU-csatlakozása óta a varsói alkotmánybíróság több, az uniós és a nemzeti jog viszonyát érintő határozatot hozott, amelyekben megerősítette a lengyel alaptörvény elsőbbségét az uniós előírásokkal szemben. 2021 októberében például azt a döntést hozta, hogy bizonyos esetekben nincs összhangban a lengyel alkotmánnyal az, ahogyan az uniós szervek az alapszerződések egyes rendelkezéseit értelmezik.
Az Európai Bizottság idén februárban úgy ítélte meg, hogy komoly aggályok vetődtek fel a lengyel alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlatával kapcsolatban, és ebben az összefüggésben júliusban az EU Bírósága elé vitte a varsói testület két, 2021-ben hozott döntését.