A magyar gazdaság helyzete 2025 februárjában
Gazdasági növekedés és előrejelzések
A kormány 2025-re 4,1%-os GDP-növekedést prognosztizál, míg az Európai Bizottság ennél visszafogottabb, mindössze 1,8%-os bővülést vár. A különbség oka a beruházások visszaesése és a kedvezőtlen üzleti hangulat.
Költségvetési hiány és fiskális politika
A 2025-ös költségvetés célja a hiány csökkentése a GDP 3,7%-ára a 2024-es 4,5%-ról. Azonban a Fitch Ratings és az Európai Bizottság magasabb, 4,2-4,6%-os hiányt valószínűsít, figyelembe véve a várható gyengébb gazdasági növekedést és a választások előtti megnövekedett kiadásokat.
Infláció és monetáris politika
Az infláció mérséklődött a korábbi évekhez képest, de továbbra is kihívást jelent. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szigorú monetáris politikát folytat, az irányadó kamatláb 6,5%-on áll. A jegybank új vezetése, Varga Mihály kinevezésével, várhatóan óvatos kamatcsökkentésbe kezd, előtérbe helyezve a gazdasági növekedést.
Nemzetközi kapcsolatok és EU-források
Magyarország és az Európai Unió közötti feszültségek továbbra is fennállnak, különösen a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt. Ennek következtében az ország több mint 1 milliárd eurónyi EU-s forrástól esett el, ami negatívan befolyásolja a beruházásokat és a szociális kiadásokat.
Politikai kilátások
A 2026-os választások közeledtével a politikai légkör fokozódik. Az ellenzéki jelölt, Magyar Péter, az EU- és NATO-kapcsolatok erősítését, valamint pragmatikusabb orosz politikát ígér, miközben kritikát fogalmaz meg a jelenlegi kormány Oroszországhoz fűződő viszonyával kapcsolatban.
Összegzés
2025 februárjában a magyar gazdaság előtt számos kihívás áll, beleértve a költségvetési hiány csökkentését, az infláció kezelését és az EU-val való kapcsolatok javítását. Ugyanakkor vannak pozitív jelek is, mint például a tervezett gazdaságélénkítő intézkedések és a politikai párbeszéd élénkülése, amelyek reményt adnak a stabilabb gazdasági jövőre.