A magyar munkavállalók stabilabbnak érzik a munkahelyi pozíciójukat, mint egy éve

A tartósan magas infláció ellenére az előző év azonos időszakával összevetve alapvetően stabil a hazai munkavállalók saját munkaerőpiaci helyzetükkel kapcsolatos megítélése. A megkérdezettek egyrészt optimistábban tekintenek a munkahelyükön belüli saját pozíciójukra, másrészt nem romlott az őket foglalkoztató cég jövőbeli fennmaradásába vetett bizalmuk. Ugyanakkor tavaly óta csökkent az általános bizalom azzal kapcsolatban, hogy egy esetleges állásvesztés esetén az érintettek mennyire könnyen találnának maguknak új, a képzettségüknek megfelelő pozíciót, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából.

A magyar munkavállalók stabilabbnak érzik a munkahelyi pozíciójukat, mint egy éve

Az idei második negyedévben készült felmérésben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 75 pontos értéket vett fel, amely a megelőző negyedévhez, valamint az előző év hasonló időszakához képest is változatlan szintet ért el.

„Úgy tűnik, hogy a több mint egy éve tartó folyamatos áremelkedés és a nehéz gazdasági helyzet érdemben továbbra sem befolyásolja a munkaerőpiaci folyamatokat” – mondta el a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója. Kiss Márk István szerint a magyar munkavállalók hangulata összességében stabilizálódni látszik.

Az eredményekből kiderült, hogy a válaszadók közel egyötödének (18%) a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, ami a tavalyi második negyedévhez képest 4 százalékpontos csökkenést mutat. Emellett az előző negyedévben mért 27%-ról 31%-ra emelkedett azok aránya, akik legfeljebb 3 hónapot bírnának ki a fő kereső munkanélkülisége esetén, míg 21%-ról 17%-ra esett azok aránya, akik akár 6 hónapot is képesek lennének átvészelni.

Az interjúalanyok 35%-a azt is elmondta, hogy valamilyen szinten aggódik amiatt, hogy egy éven belül esetleg elveszítheti az állását, ami nem jelent érdemi változást az előző negyedévhez (32%), valamint az előző év második negyedévéhez (36%) képest.

A felmérés egyébként azt is vizsgálta, hogy az interjúalany milyen valószínűséggel kötne meg egy olyan típusú biztosítást, amely munkanélküliség esetén anyagilag kisegítené. Az eredmények alapján az év eleji 33%-hoz képest 5 százalékponttal csökkent azok aránya, akik biztosan hajlandóak lennének ilyen biztosítás megkötésére.

A felmérés szerint az előző negyedévhez képest 2 ponttal, a tavalyi második negyedévhez képest pedig 4 ponttal emelkedett a munkavállalók azzal kapcsolatos optimizmusa, hogy kifejezetten a jelenlegi pozíciójukat mennyire érzik biztosnak az adott cégen belül (77 pont). Az erre vonatkozó részadatok szerint a válaszadók 56%-a azt gondolja, hogy az több mint 5 évig biztosan meg fog maradni, ami az előző év hasonló időszakához képest 3, az előző negyedévhez képest pedig 1 százalékpontos emelkedést mutat.

A fenti, pozitív tendenciának ugyanakkor kissé ellentmond, hogy az előző évi adatokkal összevetve nem változott, az előző negyedévhez képest viszont 3 ponttal csökkent a munkavállalók mostani munkahelyük fennmaradásával kapcsolatos optimista percepciója, amely megegyezik a 3 évvel ezelőtti nyári időszakban mért adatokkal, amikor a COVID-járvány nagyon erősen befolyásolta a hazai munkaerőpiaci hangulatot. A részeredmények alapján az interjúalanyok 71%-a úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik - függetlenül a saját pozíciójától - még több mint 5 évig biztosan megmarad. Az ezzel kapcsolatos percepció 2 százalékpontot esett az előző negyedévhez, valamint a megelőző év hasonló időszakához képest. Némi aggodalomra adhat okoz az is, hogy az előző negyedévhez képest változatlan szintet (62 pont), az előző év hasonló időszakához képest viszont 3 pontos esést ért el az a mutató, amely azt vizsgálja, hogy a munkavállalóknak mekkora bizalma van abban, hogy egy esetleges állásvesztés vagy felmondás esetén milyen könnyen találna a képzettségének megfelelő új állást.

Információ a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexről

A BNP Paribas Cardif Biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben alkotta meg az indexet. Azért hozták létre, hogy mérni lehessen: mennyire stabil a munkaerőpiac a munkavállalók szemszögéből, tehát a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi munkahelyük hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra, milyen lépéseket tennének meg annak érdekében, hogy megtartsák munkahelyüket, ha az veszélybe kerülne, illetve, hogy megérzésük szerint milyen könnyen találnának új munkalehetőséget. Az index 1 200 fő személyes megkérdezésén alapul. A minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.

Először egy alapkutatást végeztek el, melynek keretén belül 13 releváns kérdést tettek fel egy országosan reprezentatív mintának, a következő három dimenzióban:

- A munkahely biztonsága
- Potenciális erőfeszítések az állásuk megőrzése érdekében
- Egy új állás megtalálásának komplexitása

Statisztikai elemzéssel kiválasztották az indexképzéshez leginkább megfelelő 7 kérdést. Az ezen 7 kérdés alapján számított index minél magasabb értéket vesz fel, a munkavállalók:

- annál jobban bíznak abban, hogy a munkahelyük hosszútávon megfelelő álláslehetőséget tud nekik biztosítani
- annál stabilabbnak érzik saját pozíciójukat a munkahelyükön
- annál több mindent tennének meg azért, hogy megtartsák állásukat, ha az esetlegesen veszélybe kerülne
- annál könnyebbnek értékelik egy esetleges új munkalehetőség megtalálását

Az előző év azonos időszakában mért adatokkal való összehasonlítás jobban rámutat a trendszerű változásokra, illetve nem vezet félre az esetleges szezonalitás sem.

Bitcoin és Ethereum ETF-ek nyomás alatt

Óvatosak az intézményi befektetők a pénteki opciós lejárat előtt. Feszültté vált a hangulat a kriptovaluta-piacon, miután a Bitcoin- és Ethereum-ETF-ekből is jelentős tőke áramlott ki, miközben a piac egy több milliárd dolláros opciós lejáratra készül. A friss adatok alapján a nagybefektetők nem pánikszerű menekülésbe kezdtek, inkább tudatosan csökkentik a kockázatot. Ez pedig arra utal, hogy a mostani ármozgások mögött nem széles körű vételi érdeklődés, hanem sokkal inkább koncentrált, tőkeáttételes pozicionálás áll.
2026. 03. 27. 14:30
Megosztás:

BKK: vasárnap forgalomkorlátozások lesznek

Vasárnap rendezik meg az 5. NN City Run Budapest futóversenyt a budai alsó és felső rakparton, valamint a Szabadság hídon, ezért közlekedési változásokra és lezárásokra kell készülni a környéken - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 27. 14:00
Megosztás:

„Budára költöztem” – Márai Sándor Emlékkiállítás nyílt a Várnegyedben

2026. március 26-án ünnepélyes keretek között nyílt meg a „Budára költöztem” című Márai Sándor Emlékkiállítás. Az első magyarországi állandó tárlat a Márai Sándor-emlékév alkalmából valósult meg, és az I. kerületben található Virág Benedek Házban kapott helyet.
2026. 03. 27. 13:30
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés – friss kriptovaluta előrejelzés: gyenge trend, de közel a fordulathoz?

A Solana (SOL) egy nagy teljesítményű blokklánc (blockchain), amely gyors és olcsó tranzakcióiról ismert, és komoly szereplő a decentralizált alkalmazások (DeFi, NFT) világában. Az elmúlt hónapokban azonban az árfolyama jelentős nyomás alá került.
2026. 03. 27. 13:00
Megosztás:

Nem javult a munkaerőpiaci helyzet februárban

2026. februárban 4 millió 616 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami kisebb javulása a januári több mint 4,5 éves mélypontról. A munkanélküliségi ráta 4,8%-on alakult, ami 0,1 százalékponttal magasabb a mi várakozásunknál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 03. 27. 12:30
Megosztás:

A SWIFT már tesztelte a Ripple-t és a Stellart – közel az áttörés

SWIFT, Ripple és Stellar: a tesztelés után jöhet az éles integráció a globális fizetésekben. A nemzetközi fizetési piac újabb fordulóponthoz érkezhet: egyre több jel utal arra, hogy a blokklánc-technológia már nem csupán kísérleti terep a pénzügyi szektor számára, hanem a hagyományos infrastruktúrába beépülő, valós megoldás.
2026. 03. 27. 12:00
Megosztás:

Véget ér a nagy job hopper válság a vállalatok számára? Ahhoz tenni is kell!

Job hopperek, Gen Z munkavállalók, karrierváltók rohama sújtja a cégeket: évente 20-30% fluktuáció is előfordul bizonyos szektorokban, ami hatalmas veszteséget jelent toborzási költségekben, tudásvesztésben és termelékenységi lyukakban. A megoldás nem a pánik, hanem a megoldás. Ez először is a probléma felismerését és elfogadását jelenti, majd a cselekvési tervet, valamint annak végrehajtását. A munkaerő megtartása nem kizárólag az elégedettségben rejlik, annál egy kicsit többen: a munkatársi elkötelezettségben.
2026. 03. 27. 11:30
Megosztás:

Indulhat a kórházak és mentőállomások energetikai korszerűsítése

A Jedlik Ányos Energetikai Program tavaly ősszel meghirdetett pályázata 89 milliárd forinttal segíti egészségügyi intézmények energia-megtakarítást eredményező felújítását. A támogatói okiratok hatályba lépésével országszerte 25 kórház 70 épületének és 20 mentőállomásnak a fejlesztése válik lehetővé - közölte pénteken az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 27. 11:00
Megosztás:

Inflációs és kamatemelési félelmekre emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok

A csütörtökön emelkedő olajárak következtében az inflációs félelmek és a kamatemelési várakozások jelentősen erősödtek. Az USA-ban is elkezdőtek felépülni a várakozások, miszerint a FED akár kamatemelésre is kényszerülhet az idén.
2026. 03. 27. 10:30
Megosztás:

Nagyot estek az amerikai papírok a közel-keleti eszkaláció veszélye miatt

A Nasdaq 2,4%-ot zuhant csütörtökön, ezzel folytatva a néhány napig megakadó lefelé mutató trendet, miközben az S&P 500 1,7%-kal, a Dow 1,0%-kal esett. A befektetők biztonságos eszközök felé menekültek attól tartva, hogy eszkalálódik az Egyesült Államok és Izrael iráni háborúja, ami az olajárak emelkedéséhez és az inflációs aggodalmak fokozódásához vezetett. Ennek következtében a részvényindexek ledolgozták a szerdai emelkedéseket, amikor a befektetők még a háború deeszkalációjára fogadtak.
2026. 03. 27. 10:00
Megosztás:

Ismét pirosban zártak a nyugat-európai piacok

Ismét estek csütörtökön az európai részvények, mivel a befektetők az EKB közelgő kamatemelésének lehetőségével és a közel-keleti konfliktus gyors lezárásába vetett remények halványulásával szembesültek. Joachim Nagel német jegybankelnök (így EKB monetáris tanácstag) nyilatkozata szerint, az EKB számára opció a kamatemelés.
2026. 03. 27. 09:30
Megosztás:

Az OTP Pénztárak húzták a piacot 2025-ben - kiemelkedő bővülés, fiatalodó tagság

A növekedés különösen a nyugdíjpénztári piacon figyelemre méltó: összesen mintegy 40 000-en léptek be önkéntes nyugdíjpénztárakba, ebből 25 000 új tag az OTP Nyugdíjpénztárat választotta. A pénztár ezzel megőrizte vezető szerepét, és a szektor egészéhez képest dinamikusabb bővüléssel hozzájárult a piac élénküléséhez.
2026. 03. 27. 09:00
Megosztás:

Célegyenesben a Futureal Energy Partners milliárdos energiatároló beruházása Maglódon, Fóton és Pátyon

Befejező fázisához érkezett a Futureal Energy Partners energiatároló egységeinek telepítése Maglódon, Fóton és Pátyon. A fejlesztés egy több mint 1,6 milliárd forintos projekt részeként valósul meg az Európai Unió támogatásával. A kezdeményezés célja, hogy fenntartható zöld beruházásként segítse a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználását a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növelése, valamint a termelés és fogyasztás időbeli összehangolása érdekében.
2026. 03. 27. 08:30
Megosztás:

Több százalékponttal lassíthatja a globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár

Több százalékponttal lassíthatja a legnagyobb globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott szektorelemzése szerint.
2026. 03. 27. 08:00
Megosztás:

Szenvedélyes szerelmi kapcsolatnak köszönhetően lett Egry József a Balaton festője

A történet egy balesettel kezdődött: a katona Egry József alatt egy hadgyakorlat során beszakadt a jég. A festő tüdőgyulladással került 1916-ban a badacsonyi kórházba, ahol egy férjezett ápolónő személyében nemcsak a gyógyulás, hanem egy életreszóló párkapcsolat is várt rá. A Balatonfüreden nemrég megnyílt, Lebegés a fénytérben című kiállítás nemcsak a magyar festészet egyik legendás alkotójának életművébe enged betekintést, hanem Egry különleges balatoni szerelmébe is. A tárlat a húsvéti ünnepek alatt is várja a látogatókat.
2026. 03. 27. 07:00
Megosztás:

A webáruházak árfeltüntetési gyakorlatait vizsgálta a GVH és az NKFH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) is részt vett az Európai Bizottság és a tagállami hatóságok Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózatának (CPC) közös vizsgálatában (sweep) amelynek keretében a webáruházak árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatait vették górcső alá, különös tekintettel a Black Friday időszakra. A vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy Magyarországon az európai átlagnál szabályosabb gyakorlatot folytatnak a webáruházak, azonban így is akadnak hiányosságok bőven.
2026. 03. 27. 06:30
Megosztás:

Kik vásárolnak ma digitális eszközöket? Új befektetői hullám a kriptopiacon

Bár a kriptovaluták már több mint egy évtizede léteznek, és régóta jelen vannak a pénzügyi világban, a 2026 elején tapasztalt erős korrekció sokak számára azt jelezhette, hogy a piac elvesztette lendületét.
2026. 03. 27. 06:00
Megosztás:

Alakulóban az új kereskedelmi világrend

Holnap kezdődik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 14. miniszteri konferenciája (MC14), amelyet március 26–29-én rendeznek meg a kameruni Yaoundéban. A tanácskozáson az EU Külügyek Tanácsának tagjai, vagyis a külkereskedelemmel foglalkozó miniszterek is részt vesznek. A találkozó célja, hogy a globálisan növekvő geopolitikai feszültségek miatt szükséges és egyre sürgetőbb reformokat megvitassák, ennek megfelelően az EU egy reformjavaslat-csomaggal készült a tárgyalásokra.
2026. 03. 27. 05:30
Megosztás:

Ingyenes az e-matrica átírása a zöldről fehér rendszámra váltó hibrideknél

Nem kell ügyintézési díjat fizetni az e-matrica átírásáért azon hibrid járművek esetében, amelyeknél a zöld rendszámot 2026. november 30-ig fehér alapszínűre kell cserélni és a változás karaktermódosulással is jár. A forgalmi rendszám cseréjét ugyanis jogszabály teszi kötelezővé, és ezért díjmentes az e-matricát érintő rendszámcsere szolgáltatás elvégzése is – hívja fel a figyelmet a Magyar Közút Útdíj Üzletág.
2026. 03. 27. 05:00
Megosztás:

Hatékony fellépést kér az agrárvezetéstől az NGT-rendelet ellen a Magyar Biokultúra Szövetség

Már májusban elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendeletet, amely hatálybalépése esetén egyes, új géntechnikával módosított növényekre és termékekre nem vonatkozna az eddigi szabályozás, így azokat a jövőben nem kellene GMO-ként jelölni. A fogyasztókat és termelőket egyaránt kiszolgáltatott helyzetbe hozó javaslat nagyon sok ember és szervezet felháborodását kiváltotta. A Magyar Biokultúra Szövetség levélben kereste meg dr. Nagy István agrárminisztert, kérve, hogy Magyarország minden lehetséges eszközzel lépjen fel az új géntechnikák (NGT-k) szabályozására vonatkozó uniós rendelettervezet elfogadása és hatálybalépése ellen.
2026. 03. 27. 04:30
Megosztás: