A Mol megvásárolja az O&GD közép- és a kelet-magyarországi érdekeltségeit

A Mol újabb hazai szénhidrogén-termelési érdekeltséggel erősíti Magyarország energiabiztonságát, a vállalat megvásárolja a kőolaj-, földgáz-kutatással és termeléssel foglalkozó O&GD részesedését a középső és keleti országrészben található szénhidrogén bányatelkeiben a kapcsolódó infrastruktúrával együtt. A tranzakciónak köszönhetően a Mol napi termelése várhatóan körülbelül 900 hordó egyenértékkel nő, az új területek pedig további kutatási lehetőségeket kínálnak - közölte a Mol csütörtökön az MTI-vel.

A Mol megvásárolja az O&GD közép- és a kelet-magyarországi érdekeltségeit

Ismertették, hogy a Mol a már meglévő 49 százalékos részesedése mellett veszi meg az O&GD fennmaradó 51 százalékos részesedését a közép-magyarországi Mogyoród, Nagykáta és Ócsa koncessziós területeken található bányatelkekben. Ezeken a területeken találhatók a már termelésben lévő Tura-D-3 és Galgahévíz-4 olajkutak, amelyek a teljes részesedés megszerzésével további napi 700 hordó egyenérték mennyiséggel növelik a Mol hazai termelését.

Részletezték, hogy a mostani ügylet részeként a Mol tulajdonába kerülnek az O&GD további kelet-magyarországi érdekeltségei is, az Újléta, Nádudvar koncesszió, a Berettyóújfalu koncesszió 50 százaléka, valamint a Penészlek bányatelek és a Konyár gázelőkészítő üzem.

Az itt található 22 kút összesen körülbelül napi 200 hordó egyenérték szénhidrogén-termelést jelent, míg a jelentős gázinfrastruktúra hozzájárul a Mol kutatás-termelési tevékenységének optimalizálásához.

Schubert Archibald, a Mol Magyarország Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója a közleményben kifejtette, a globális energiapiac bizonytalanságait diverzifikálással tudják ellensúlyozni, a legjobb forrás pedig mindig a hazai. A Mol az elmúlt öt évben mintegy 160 milliárd forintot fektetett a hazai kőolaj- és földgázkitermelésbe, amelynek köszönhető többek között a vecsési és somogysámsoni kutak felfedezése.

Az új találatok és a termelésoptimalizálás eredményeképpen a magyar termelés jelenleg 25 éves csúcson jár. Az O&GD területei az eddigi tapasztalatok alapján ígéretesek, a 2025-ben megvásárolt Endrőd környéki területen már az év végén új gázlelőhelyet fedeztek fel 1760 méteres mélységben. A Nagykörű-D-2 nevű kút 2026 márciusában állt termelésbe, és napi 70 ezer köbméter gázzal látja el a Mol tiszaújvárosi üzemét - tette hozzá a szakember.

A Mol a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon, csaknem 1300 kőolaj- és földgázkúton termel. 2025-ben a hazai termelésből a kőolaj 47 százalékát (több mint 600 ezer tonna) és a földgáz közel 76 százalékát (csaknem 1,5 milliárd köbméter) a Mol biztosította. A Mol-csoport kőolaj-és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, amely jelenleg a teljes termelés közel 40 százalékát adja - tájékoztatott a Mol.

A közleményben kitértek arra is, hogy a Mol és az O&GD közötti korábbi együttműködés több évre nyúlik vissza. 2023 nyarán a Mol 49 százalékos részesedést szerzett az O&GD három kutatási koncessziójában, majd 2024-ben közös munkájuk eredményeként új, eddig ismeretlen kőolajlelőhelyet fedeztek fel Tura, majd 2025-ben Galgahévíz közelében. Ezt követően 2025-ben a Mol megvásárolta az O&GD Endrőd környéki gázkitermelési érdekeltségeit.

A Mol-csoport nemzetközi portfóliójának részeként a vállalat kilenc országban rendelkezik olaj- és gázkutatási, illetve kitermelési eszközökkel, amelyből nyolc országban termel, Horvátországban, Azerbajdzsánban, Irakban, Kazahsztánban, Oroszországban, Pakisztánban, Egyiptomban és Magyarországon.

Annak érdekében, hogy a cég fenntartsa a frissített SHAPE TOMORROW stratégiája célját - azaz a következő 5 évben napi termelési szintje legalább 90 ezer hordó olajegyenértéket érjen el - a Mol tovább kívánja erősíteni nemzetközi portfólióját, és további stratégiai partnerségek kialakítására törekszik. Ennek megfelelően nemrégiben együttműködési megállapodásokat írt alá a kazahsztáni nemzeti olajtársasággal (KazMunayGas), az azerbajdzsáni nemzeti olajtársasággal (SOCAR), Törökország nemzeti olajvállalatával (Turkish Petroleum) és legutóbb Líbia Nemzeti Olajvállalatával (NOC) - írták.


Egyedül Magyarországon nem érhető el a kriptokereskedés a Lightyear-nél

A Lightyear a legtöbb EU-s piacon közvetlen hozzáférést kínál 12 kriptovalutához, a Bitcoinhoz, az Ethereumhoz, a Solanához és még 9 másikhoz. Magyarországon 2025-ben bevezetésre került a kriptotranzakciókra vonatkozó kötelező validálási rendszer, amely nem egyeztethető össze az EU-s MiCA-rendelettel, ráadásul büntetőjogi szankciókat is kilátásba helyez – az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban kötelezettségszegési eljárást indított. A magyar felhasználók így is szerezhetnek közvetlen Bitcoin-kitettséget a WisdomTree Physical Bitcoin ETN-en keresztül, amely már elérhető a Lightyear felületén.
2026. 05. 14. 11:30
Megosztás:

Épületek 3D lézerszkennelése – egy modern felmérési technológia

Az építészeti tervezés és minden építőipari kivitelezés legfontosabb alapmozzanata a helyszín pontos felmérése. Minél részletesebb és megbízhatóbb adatok állnak rendelkezésre, annál kisebb a súlyos pénzügyi következménnyel járó hibák esélye. A hagyományos mérési módszerek hosszú ideig meghatározóak voltak, azonban ezek gyakran időigényesek, és számtalan emberi hibára hagynak lehetőséget.
2026. 05. 14. 11:00
Megosztás:

Vegyesen alakultak a fejlett piaci hosszú hozamok, erősödött a dollár az euróval szemben

Noha a Közel-Keleten nem javult a helyzet és a szoros továbbra is zárva van, de több napi emelkedés után tegnap 1-2%-kal lefelé korrigáltak az olajárak.
2026. 05. 14. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek, a technológiai szektor szerepelt a legjobban, a vártnál jobban nőttek az amerikai termelői árak

Az amerikai indexek vegyesen teljesítettek szerdán, miközben a technológiai szektor erősödése ellensúlyozta a vártnál magasabb termelői inflációról szóló adatokat: Az S&P 500 és a Nasdaq emelkedett, ugyanakkor a Dow Jones csökkent.
2026. 05. 14. 10:00
Megosztás:

Hogyan ellenőrizd az online szerencsejáték-engedélyt fióknyitás előtt

Az online szerencsejáték-piac folyamatosan bővül, és ezzel együtt a kétes hátterű oldalak száma is növekszik. Magyarországon a hazai Felügyelet felügyeli a legális online szerencsejátékot, de a nemzetközi piacon számos más engedélyező hatóság is működik.
2026. 05. 14. 09:58
Megosztás:

Emelkedtek a nyugat-európai piacok, miközben nem látszik az USA és Irán közti konfliktus megoldása

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek szerdán: a Stoxx 600 index mintegy 0,8%-kal került feljebb, a legtöbb szektor pozitív tartományban mozgott.
2026. 05. 14. 09:30
Megosztás:

A BTC Ecosystem elindítja a „Green Hashrate Standard” kezdeményezést, hivatalosan aktiválva a megújuló energián alapuló bányászat új passzív jövedelmi modelljét

A Bitcoin-ökoszisztéma robbanásszerű növekedése közepette a BTC Ecosystem Green Hashrate Contracts megfelelőségi szempontból szabályozott, fenntartható és átlátható megoldást kínál a globális felhasználók számára digitális eszközeik értéknövelésére.
2026. 05. 14. 09:00
Megosztás:

Egy gép nem akkor romlik el, amikor megáll – miért stratégiai kérdés az ipari karbantartás?

A gép forog, a profit termelődik – egészen addig, amíg egy kritikus alkatrész miatt meg nem áll a gyártósor. Egy ilyen leállás ára iparágtól függően óránként 9000 és 450 000 EUR között mozoghat, az autóiparban pedig akár az 1,85 millió EUR-t is elérheti. Kardos Norbert, a Trans-Sped Ipari Technológia és Karbantartás (MRO) üzletágának osztályvezetője szerint a döntéshozóknak sürgető szemléletváltásra van szükségük, ugyanis nem a karbantartás költsége a magas, hanem a gépek nem tervezett állásideje megfizethetetlen. Egy profin felépített MRO-rendszer olyan tudatos beruházás, amely közvetlenül óvja a profitabilitást, garantálja a dolgozók biztonságát és sziklaszilárd alapot ad a legszigorúbb jogszabályi megfelelésnek is.
2026. 05. 14. 08:30
Megosztás:

2026 történelmi év lehet a kínai–amerikai kapcsolatokban

Hszi Csin-ping kínai elnök szerint 2026 "történelmi jelentőségű mérföldkő" lehet, amely új fejezetet nyithat a kínai–amerikai kapcsolatokban – jelentette csütörtökön a kínai állami média Donald Trump amerikai elnök pekingi tárgyalásairól beszámolva.
2026. 05. 14. 08:00
Megosztás:

Gyorsítani a zöld átállást – régiós párbeszédet indított az OTP Csoport

Hogyan válik a fenntarthatósági átállás konkrét üzleti döntésekké, mérhető kockázatokká és finanszírozható projektekké? Ezekre a gyakorlati kérdésekre kerestek választ az OTP Csoport által 2026 májusában Budapesten megrendezett ESG Summit 2026 résztvevői. Az eseményen a pénzügyi szektor, a szabályozói oldal, a tudomány és a vállalati szféra képviselői közösen vitatták meg, hogyan gyorsítható a zöld átállás a régióban megvalósítható módszertanokkal és pénzügyi eszközökkel.
2026. 05. 14. 07:30
Megosztás:

Tovább nyílik a költségolló: infláció feletti drágulás és stagnáló hatékonyság fojtogatja a hazai fuvarozókat

Bár a makrogazdasági adatok enyhe optimizmusra adhatnának okot, a közúti fuvarozói szektor egyelőre csak a túlélésért küzd.
2026. 05. 14. 07:00
Megosztás:

Az SAP bemutatja az Autonóm Vállalat vízióját

Az idei SAP Sapphire konferencián az SAP bemutatta az Autonóm Vállalat koncepcióját, amelynek célja a legkritikusabb üzleti folyamatok új szintre emelése. A megközelítés lényege, hogy az emberek és a mesterséges intelligencia szorosan együttműködve segítsék a vállalatokat abban, hogy a globális üzleti környezet egyre gyorsuló elvárásaira hatékonyan, stratégiai módon és biztonságosan tudjanak reagálni.
2026. 05. 14. 06:30
Megosztás:

Csaknem ezer bor mutatja meg, hol tart a magyar borágazat

Megkezdődött a 45. Országos Borverseny, Magyarország legnagyobb múltú és egyik legrangosabb szakmai bormustrája. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) által szervezett országos megmérettetésre idén 22 borvidék 233 pincészetéből érkeztek nevezések, a szakmai zsűri rekord mennyiségű, 995 bormintát értékel a többnapos verseny során. Az idei mezőnyben nagy számban szerepelnek a klasszikus fehér- és vörösborok, miközben egyre több olyan tétel jelenik meg, amely illeszkedik a mai fogyasztási szokásokhoz és a fiatalabb generációk ízléséhez.
2026. 05. 14. 06:00
Megosztás:

A Messer kiadta 2025-ös fenntarthatósági jelentését

A világ legnagyobb magántulajdonban lévő ipari gázszakértője, a Messer közzétette 2025-ös fenntarthatósági jelentését, amely megerősíti hosszú távú elkötelezettségét a felelős működés, a biztonság és a munkavállalók iránt. A vállalat az elmúlt évben az energiahatékonyság növelésére, a működési teljesítmény javítására és a szervezeti ellenállóképesség erősítésére összpontosított, miközben továbbra is kiemelt figyelmet fordított az átláthatóságra és a felelős vállalatirányításra.
2026. 05. 14. 05:30
Megosztás:

Kell-e speciális abroncs az elektromos autókra?

Az elektromos autók térnyerésével egyre több autósban merül fel a kérdés: vajon az EV-khez (Electric Vehicle) különleges abroncs szükséges? Az elektromos modellek nehezebbek, azonnali nyomatékot adnak le, és teljesen más vezetési élményt kínálnak, mint a belső égésű motoros autók. De valóban speciális abroncsot igényelnek? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 05. 14. 05:00
Megosztás:

Tízből nyolc csalási kísérletet megfog az Erste, de az ügyfeleknek is résen kell lenniük

Az idei első negyedévben 2,3 milliárd forint ellopását akadályozta meg az Erste, amely tízből nyolc esetben ki tudta szűrni az ügyfelei ellen irányuló pénzügyi támadásokat, csalárd tranzakciókat. A bank jelenleg egy mesterségesintelligencia-alapú, öntanuló csalásmegelőző rendszeren dolgozik, miközben digitális platformja, George már most is több funkcióval védi az ügyfeleket.
2026. 05. 14. 04:30
Megosztás:

Magas az életminőség Szlovéniában, de a termelékenység gyenge növekedése fékezi a fejlődést

Szlovéniában továbbra is magas az életminőség, és a mutatók rövid, valamint hosszú távon is kedvezőek, de nő a szegénységi kockázat, a termelékenység visszafogott növekedése pedig hátráltatja a gazdasági fejlődést - derül ki a kormány makrogazdasági elemzőintézete, az IMAD szerdán bemutatott, Életminőség Szlovéniában - Fejlesztési jelentés 2026 című anyagából.
2026. 05. 14. 04:00
Megosztás:

Pénteken felállítják az országos vízügyi koordinációs központot

Az országban működő 12 vízügyi igazgatóság munkájának összehangolására csütörtökön felállítják az országos vízügyi koordinációs központot - jelentette be az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgató-helyettese a Tisza-kormány első ülésének szünetében szerdán Ópusztaszeren.
2026. 05. 14. 03:30
Megosztás:

20 év után ismét hosszabbított a Waberers és a Zwack

A Waberer’s és a Zwack Unicum Nyrt. 3+2 évre meghosszabbította a több mint két évtizedes logisztikai partnerségét. Az együttműködés, amely 2005 óta biztosítja a Zwack számára a teljes körű áruszállítási, raktározási és hozzáadott értékű szolgáltatásokat, a megújított szerződéssel új szakaszba lép és a felek a fenntartható közlekedés jegyében elektromos nyergesvontató alkalmazásával jelentősen csökkentik a helyi károsanyag- és zajterhelést.
2026. 05. 14. 03:00
Megosztás:

Itt a Tisza Párt új SZJA programja - sok pénz marad a zsebünkben

A TISZA-kormány újonnan kinevezett pénzügyminisztere, Kármán András a miniszteri meghallgatáson ismertette a személyi jövedelemadó mérséklésére vonatkozó elképzelést, amelyet azonban csak 2027-től vezetnének be.
2026. 05. 14. 02:00
Megosztás: