A napraforgónak és kukoricának jól jött az eső, az aratásra váró búzának és repcének nem
Az elemzés szerint az elmúlt öt napban országszerte hullott csapadék, de ennek mennyisége 1 és 121 milliméter között változik. Az elmúlt 30 napban az Alföld déli és keleti tájain, valamint Budapesttől keletre, délkeletre 10-30 milliméterrel kevesebb hullott az ilyenkor szokásosnál, míg a Dunántúl jelentős részén és északkeleten 20-80 milliméterrel több. Az Alföldön többfelé kialakult aszály a legtöbb helyen jelentősen mérséklődött.
A hőmérséklet összességében 3-4 Celsius-fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál: múlt pénteken napközben országszerte 30 fok fölötti, az Alföld déli felén 35 fok fölötti értékeket mértek, majd csökkent a meleg, a napi középhőmérséklet pedig a hét első felében már 20-25 fok között alakult.
Az ültetett növények két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. Az őszi vetések már beértek, tart az aratás, de az érés idején hullott sok csapadék nem tett jót a termésnek, a kalászosok táblái a felhőszakadások által érintett területeken megdőltek és a gyakran nedves állományokban a gombás megbetegedések is gondot okoztak, a sáros, néhol belvizes táblák az aratást is hátráltatják. A napraforgó és kukorica egyre többfelé virágzik, mostantól igénylik a legtöbb nedvességet, havi 100 milliméter lenne az ideális.
Az előrejelzés szerint eleinte még többfelé lehet zápor, zivatar, amit felhőszakadás, jégeső kísérhet, de a hét végén már csökken a csapadékhajlam és fokozódik a meleg, majd a jövő hét elején csökken a meleg és 25-30 fok közötti maximumok várhatók.