A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság álláspontja a tömegtájékoztatás szabadságáról tervezett uniós jogszabályról
Az NMHH egyetért azzal, hogy a szabad véleménynyilvánítás erősíti a demokratikus vitát, ezért a média szabadsága és sokszínűsége alapvető pillére a demokratikus rendszereknek. A hatóság ezért üdvözli a Bizottság kezdeményezését, valamint a médiaszabadság, -függetlenség és -pluralizmus megerősítésére vonatkozó átfogó célkitűzéseket.
Az EMFA nyilvános konzultációján ugyanakkor az NMHH aggályait fejezte ki, mert meglátása szerint – többek között a piacra lépési mechanizmusok, a közszolgálati média működése és az állami hirdetések esetében – kérdéses és vitatható a tervezett szabályozás jogalapja, kerete és terjedelme. A médiaszabályozásban az uniós jogalkotási hatáskör nem bővíthető korlátlanul, nem terjeszthető ki a teljes médiarendszerre, mert ez kizárólagos tagállami hatásköröket sérthet. Vagyis ezekben az esetekben az uniós fellépés sértheti a tagállamok szuverenitását, valamint a tagállami jogalkotási hatásköröket.
Ezen kívül az eltérő kulturális hagyományok, jogrendszerek és médiapiaci sajátosságok miatt a tagállamok sajtó- és médiapiaca is lényegesen különböző. Emiatt a szektorban működő szereplők uniós szintű megerősítése és támogatása kérdésében a lehető legnagyobb körültekintéssel kell eljárni az általános érvényű uniós szabályozás kialakítása helyett. Különösen igaz ez a kiegyensúlyozott tájékoztatásra, a közszolgálati médiaszolgáltatásra, az állami hirdetésekre és a piacra lépési feltételekre. Ezért az Európai Unió szerepvállalása az NMHH álláspontja szerint e szektorban leginkább a határon átnyúló szolgáltatásoknál merülhet fel.