A régi nyílászárók miatt télen 40%-os a hőveszteség!
A Daibau.hu szakemberkereső platform – ahol közel 600 nyílászárók forgalmazásával és beszerelésével foglalkozó cég, közel 300 bejárati ajtók értékesítésével és beszerelésével foglalkozó cég, valamint több, mint 300, beltéri ajtóval foglalkozó magyar cég van bejegyezve – megkérdezte a regisztrált vállalatokat, hogy mikor érdemes kicserélni a nyílászárókat a lakásban a hőveszteség és a nagyobb energiafogyasztás elkerülése érdekében. A jelek egy része szemmel látható, mások viszont rejtve maradnak.
A páralecsapódás egyértelmű mutató
Télen a bepárásodott ablaküvegeken és erkélyajtókon jól látható a páralecsapódás. Ez akkor jelentkezik, amikor a nedves, meleg levegő (ami télen a ritkább szellőztetés miatt gyakrabban fordul elő) hideg üvegfelülettel érintkezik. A levegő hőmérséklete, valamint a nedvességálló képessége ezután hirtelen csökkenni kezd. Ennek eredménye a párásodás és a vízcseppek megjelenése.
A rosszul kivitelezett ablak- és ajtóillesztések és/vagy a nyílászárók szerkezetének elhasználódása miatt hideg felületek keletkeznek, és ez esetben hőhidak is jelentkeznek. Ha otthonában állandó páralecsapódást észlel, az egyértelmű jele annak, hogy ideje felvenni a kapcsolatot a mesterekkel, akik szakszerűen kicserélik a nyílászárókat.
Csapadék esetén a nyílászárók szivárognak
Ez egyértelmű jele annak, hogy elkerülhetetlen a nyílászárók cseréje, különösen akkor, ha az elkövetkezendő időszakban nagyobb csapadékmennyiség várható. Ha a víz utat talált az otthonába, ez azt jelenti, hogy a nyílászárók nem jól záródnak, és eljött az idő, hogy a régi ajtókat és ablakokat újakra cserélje.
Leggyakrabban a PVC ablakok mellett döntenek a lakók, hiszen ezeket kiváló ár-érték arány jellemzi. Ráadásul jó hőszigetelők és hangszigetelők is. A PVC ablakok vásárlásánál ugyanakkor fontos a kamrák számára figyelni, mert minél több kamrájuk van (legoptimálisabb a hat), annál jobb hőszigetelést biztosítanak. A PVC ablakok energiahatékonyságához és tartósságához fontos, hogy megfelelően legyen elvégezve a beépítés.
Ha az ablakok beszerzésére és beszerelésére megbízható, minősített vállalatot keres, a fent említett Daibau.hu szakemberkereső platformtól kérhet segítséget. A mesterek értékelései és a korábbi ügyfelek tapasztalatai átláthatóak, emellett a költségvetés jobb elosztásához hozzávetőleges árakat is kínál az építőipari platform.
A penész megjelenése
A nyílászárók és a falak illesztéseinél lévő fekete foltok azt jelzik, hogy az ajtó vagy ablak hideg levegőt enged be. A penész nem csak a helyiség esztétikáját rontja, de az egészségre is káros, különösen a légzési problémákkal küzdők számára. Emellett kellemetlen szagot áraszt, amely az egész helyiségben érződik. Ha penésznyomokat észlel, hívjon egy szakembert, aki megállapítja, hogy lehetőség van-e a nyílászárók javítására. Amennyiben ez nem lehetséges, cserélje ki az ajtókat és ablakokat.
Érzi a hideg levegő áramlását a nyílászárók közelében
Ha a nyílászárók tömítése nem megfelelő, télen nem lesz túl kellemes a benntartózkodás. Bármennyire is felerősíti a fűtést, a hideg levegő a hőhidakon keresztül bejut a helyiségbe, és ezért sosem lesz bent elég meleg. Nyáron sem lesz jobb a helyzet. Érzi majd, ahogy a meleg kinti levegő bejut, még akkor is, ha a klímaberendezés be van kapcsolva. Ennek következtében megnő a légkondicionálás költsége. A probléma tömítéssel megoldható, hosszú távon azonban érdemes új nyílászárókat beszerelni.
„Ha zárt nyílászárók mellett is észlel huzatot, ez egyértelmű jele annak, hogy az épületben nagy az energiaveszteség” – mondta egy sokéves tapasztalattal rendelkező, regisztrált ajtó- és ablakszerelő.
Ez a probléma nemcsak az ablakoknál, hanem az ajtóknál is jelentkezik. A bejárati ajtóknak a biztonság és esztétika mellett, biztosítaniuk kell a hőszigetelést is. Annak érdekében, hogy többfunkciós szerepüket betöltsék, fontos, hogy szilárd anyagból készüljenek és megfelelően legyenek felszerelve. A bejárati ajtók beszerzéséhez és szereléséhez válasszon olyan megbízható cégeket, amelyek hosszú távú garanciát vállalnak.
A nyílászárók nehezen nyílnak vagy csukódnak
A többéves használat során ez az egyik leggyakoribb probléma. A nyílászárók nyitásával és zárásával kapcsolatos nehézségek sokszor egyszerűen javíthatók, de ez egyértelmű mutatója annak, hogy az élettartamuk a végéhez közeledik, így érdemes mielőbb kicserélni őket. Ha minden ajtó- és ablaknyitás kényelmetlenséget okoz, azt jelenti, hogy romlik a funkcionalitásuk.
Elviselhetetlen zaj
És végül, ha az utcai zaj nagyon behallatszik, minden valószínűség szerint új ablakokra van szükség. Érdekes tény, hogy az ajtók és ablakok hétszer több zajt engednek be, mint a falak. Amennyiben a nyílászárók sérültek, már nem tudnak jó hangszigetelést biztosítani.
Ha viszont a másik szobából a megszokottnál jobban átszűrődik a zaj, lehet, hogy szükség van a beltéri ajtók cseréjére.
Habár a nyílászárók cseréje nagyobb befektetést jelent, hozzájárul otthona biztonságához, kényelméhez és esztétikájához, ráadásul növeli az ingatlan értékét.