A régiós indexben is nő az OTP részvény súlya
A CECE indexnél két magyar vonatkozású változás is van. Egyrészt az OTP közkézhányada a korábbi 80%-ról 90%-ra emelkedik. Az ok azonos, mint a BUX esetében, a Kafijat csoport korábbi 5 százalék feletti részesedése már közkézhányadnak számít, mivel a tulajdonosi részvényesi csoport kettévált. Ennek hatására számításaink szerint közel 1 százalékponttal, 8,3%-ra emelkedik az OTP súlya az indexen belül.
A másik változás, hogy a Magyar Telekom közkézhányada a korábbi 50%-ról 40%-ra csökken, sőt a részvényszámot is enyhén lefelé módosítják. Ezek együttes hatásaként 14 bázisponttal csökkenhet a súlya. Hiába kisebb ez a változás mint az OTP esetében, forgalom arányosan a kisebb likviditás miatt mégis nagyobb hatással bírhat. Becslésünk szerint a CECE indexet követő ETF részéről akár kétnapnyi átlagos forgalommal megegyező eladói nyomás is érkezhet a napokban az MTel piacára.
A régióban további változások is vannak. A Moneta közkézhányada 70%-ról 60%-ra, míg a PKN Orlen közkézhányada 80%-ról 70%-ra csökken. A PGE közkézhányada 50%-ról 40%-ra mérséklődik, viszont a részvényszám enyhén emelkedik, de a változások eredője még így is negatív. Értelemszerűen mind a három változás kisebb-nagyobb súlycsökkenést okoz az indexben. A Colt esetében részvényszám korrekció történik, melynek nincs érdemi hatása. Ezúttal egyetlen részvény sem kerül be az indexbe, és egyet sem törölnek.
A változások eredményeként a magyar részvények súlya 91 bázisponttal emelkedik, míg a lengyel 89 bázisponttal, a cseh pedig 2 bázisponttal csökken.