A Richter megint lépett egyet: fogyókúrás injekció

Ma jelentette be a Richter, hogy együttműködési megállapodást írt alá az Adalvo nevű céggel a szemaglutid injekció közös fejlesztésére - olvashatjuk az ERSTE mai elemzői anyagában.

A Richter megint lépett egyet: fogyókúrás injekció

Egy ilyen megállapodásra, fejlesztésre mindenki felkapja a fejét, hiszen egy sztár gyógyszer, hatóanyag generikus fejlesztéséről van szó. Hogy mennyire sztár? A szemaglutid hatóanyagon alapuló, a diabétesz és az elhízás kezelésére szolgáló gyógyszerekből a szabadalom birtokosa, a Novo Nordisk tavaly összesen cirka 24 milliárd euró értékben adott. 

Ennek az egyharmada volt a fogyasztó injekció, de a diabétesz mellett ez a szegmens is erőteljes növekedési pályán van. 2023-ban ötszörösére növekedett az értékesítés, de tavaly is közel duplázott. S igazából a gyártókapacitások szabnak határt a növekedésnek. 

Ugyanis az elhízás elleni piac 2023-ban 140 milliárd dollárra rúgott globálisan, s 2033 környékére elérheti a 350 milliárd dollárt is. Persze ebben minden benne van: az egészségesebb ételek, eszközök, s persze a gyógyszerek is, s lehetne folytatni a sort. Magának a gyógyszerpiacnak a részaránya jelenleg még kisebb, de valószínűleg fokozatosan növekszik majd, és átveszi ennek a nagy részét, mint a leghatékonyabb és legegyszerűbb, s talán legdrágább módja (még) a fogyásnak.

Viszont a szemaglutid szabadalmak (Kína kivételével, 2026) Európában 2031-ben, az USA-ban pedig 2032-ben futnak ki. Szóval a Richter és partnere (nincs exkluzivitás, azaz az Adalvo mással is köthet szerződést) valószínűleg 2031-ben jelenik meg a piacon a generikus fogyasztószerrel. S valószínűleg nem ők lesznek az egyetlenek, akik piacra lépnek. Mindezt annak ellenére, hogy értelmezésünk szerint ezt a gyógyszert kissé nehezebb generikus formában előállítani, mint egy „sima generikust”. Ezért is fut neki a fejlesztésnek a Richter kooperációban.

Szóval egy hatalmas, valószínűleg száz milliárd dollárt meghaladó piacon fog a Richter megjelenni 2031 környékén, de valószínűleg rengeteg versenytárssal. Ezért nehéz megmondani, hogy mekkora árbevételre tehet szert ebből a fejlesztésből, de azért valószínűleg a jó pár 10 millió euró, vagy akár a 100 milliót is meghaladó bevétel jöhet belőle évente. Szóval nem elhanyagolhatóan pozitív a hír, de azért nem ettől fog a Richter árfolyama felrobbanni.

Viszont olyan szempontból egy fontos lépés, hogy a Richter a több lábon állás jegyében stratégiai célul tűzte ki, hogy a jelentősebb „blockbuster” gyógyszerek generikus és bioszimiláris piacán is fontos szereplő lesz. Így ez is egy fontos lépés a stratégia megvalósítása mentén. 

S ismerjük azt a régi mondást, hogy „Sok kicsi sokra megy!”. Sokszor „10-100 millió eurós” bejelentés pedig jelentősen tompíthatja a Vraylar szabadalom kifutásából adódó bevételcsökkenést 2030 után. Az pedig növelheti a részvény nyomott pl. PE vagy EV/EBITDA alapú értékeltségét.

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 30. 08:30
Megosztás:

Megállt a külpiaci növekedés – trend vagy átmenet?

Megtorpant a külpiaci nyitás a hazai nagyvállalatok körében: az exportkilátások látványosan romlottak, a korábbi növekedési várakozásokat csökkenő tendencia váltja. A vállalatvezetők óvatosabbá váltak, a külpiacokra lépést egyre kevesebben tervezik, miközben az exportból származó árbevétel csökkenésére számítók aránya folyamatosan nő. A bizonytalan nemzetközi hangulat és az aktuális gazdaságpolitikai kérdőjelek tovább erősítik a kivárást.
2025. 10. 30. 08:00
Megosztás:

Ez a két tulajdonság ma többet érhet a diplománál a munkaerőpiacon

A WHC és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közös kutatása szerint a vállalatok ma már nem csupán szakmai tudást, hanem egyre inkább speciális személyes készségeket és kompetenciákat keresnek a munkavállalókban. A tanulmány rávilágít, hogy a digitalizáció és a zöld átállás korában a tehetség fogalma átértékelődött: a kimagasló intellektuális képességek mellett a kreativitás, a komplex problémamegoldás és az erős motiváltság váltak a legfontosabb elvárásokká.
2025. 10. 30. 07:30
Megosztás:

Átadták Horvátország egyik legjelentősebb infrastrukturális beruházását, a Rijeka Gateway konténerterminált

Hivatalosan is átadták szerdán a fiumei Rijeka Gateway konténerterminált. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök az ünnepélyes megnyitón Horvátország egyik legjelentősebb logisztikai és infrastrukturális beruházásának nevezte a projektet, és hangsúlyozta, hogy az mintaszerű példája az állam és a magánszféra együttműködésének a kritikus infrastruktúrák fejlesztésében.
2025. 10. 30. 07:00
Megosztás:

Megjelent a madárinfluenza egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

A madárinfluenza vírus magas patogenitású, H5N1 altípusát igazolták egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei pecsenyekacsa-tartó gazdaságban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatai; az állomány felszámolása azonnal megkezdődött, a járványügyi nyomozás folyamatban van - közölte a hatóság szerdán a honlapján.
2025. 10. 30. 06:30
Megosztás:

Betéti akciókkal is várják a Takarékossági Világnapot a bankok

Az idén az október utolsó napjára eső Takarékossági Világnap idején is futnak vonzó kondíciókat kínáló banki betéti akciók – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu. Az akciók viszont kellenek is, hiszen a betétben tartott pénz legnagyobb része változatlanul lekötés nélkül pihen a folyószámlákon.
2025. 10. 30. 06:00
Megosztás:

Magyarországon egyre több űr- és védelmi ipari cég keltheti fel a befektetők érdeklődését

Magyarországon egyre több olyan szereplő van az űr- védelmi iparban, amelyek felkelthetik a magánbefektetők érdeklődését - mondta az NGM technológiáért, űriparért és védelmi iparért felelős helyettes államtitkára a 9. Venture Capital Summit elnevezésű konferencián szerdán Budapesten.
2025. 10. 30. 05:30
Megosztás:

Megduplázzák a Demján Sándor Tőkeprogramban egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összegét

A vállalkozói igények alapján 200 millió forintról 400 millió forintra emelkedik a Demján Sándor Tőkeprogramban (DSTP) egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összege - jelentette be Hunyadi László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára a 9. Venture Capital Summit elnevezésű konferencián szerdán Budapesten.
2025. 10. 30. 05:00
Megosztás:

Nyugat-Magyarországon a legnagyobb a kereslet felújítandó lakásokra

A felújítandó lakások aránya 2024 eleje óta stabilan 9-10% között mozog országosan, de a vásárlói szándékok mögött régiónként eltérő motivációk húzódnak meg – derül ki a Duna House legfrissebb ingatlanpiaci elemzéséből. Míg Budapesten a tudatos befektetői szemlélet, addig Nyugat-Magyarországon az energiahatékonysági korszerűsítés és a hosszú távú tervezés, Pest vármegyében és Kelet-Magyarországon pedig az árérzékenység és a nagyobb élettér iránti igény határozza meg a keresletet.
2025. 10. 30. 04:30
Megosztás:

OTP SZÉP kártya újratöltve: már mobillal is fizethetsz

Az OTP Bank új fejlesztésének köszönhetően az OTP SZÉP kártyával már digitálisan is lehet fizetni, ami még kényelmesebbé teszi a mindennapi használatot. Az androidos indulást követően október 28-tól már Apple eszközökre is megérkezett a SZÉP-kártya-digitalizáció. A plasztikkártya változatlanul használható.
2025. 10. 30. 04:00
Megosztás:

Hol érdemes most nyaralót venni? – Ezeken a helyeken még nem szálltak el az árak

A nyaralók ára egy év alatt kevésbé emelkedett, mint a lakóingatlanoké, de most ősszel mégis többet kell fizetni értük, mint a nyári főszezonban – derül ki a zenga.hu ingatlanhirdetési portál adataiból. Összeszedtük, hogy jelenleg mekkora kínálatból és mennyiért válogathatnak azok, akik hétvégi ház vásárlásában gondolkodnak.
2025. 10. 30. 03:30
Megosztás:

Jó üzlet lesz az október 30-31. időszak a Balatonon

Néhány éve még sokan idegenkedtek a Halloween ünneplésétől a Balaton környékén, attól tartva, hogy az ütközik a hagyományos halottak napi megemlékezésekkel. A turisztikai szakemberek azonban meggyőzték az ellenzőket: a Halloween nemcsak szórakoztató program, hanem gazdasági szempontból is értékes lehetőség. Fontos hangsúlyozni, hogy a Halloween események nem zavarják a halottak napi megemlékezéseket: míg a halottak napja méltóságteljes és családias, addig a Halloween kreatív, játékos – a két esemény ma már békésen megfér egymás mellett – írja a Balatoni Turizmus Szövetség közleménye.
2025. 10. 30. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Itt a készpénz fizetési limit!

Az Európai Unió jelentős lépést tett előre a pénzmosás visszaszorítása terén: elfogadták a 10.000 eurós készpénzbefogadási korlátot, amely a készpénzes tranzakciók átláthatóságát hivatott erősíteni. Ezt a döntést az a tavaly decemberben létrehozott AMLA, vagyis az uniós pénzügyi tisztaságot felügyelő szuperhatóság munkája előzte meg, amely az EU-ban zajló pénzügyi műveletek jogszerűségére és átláthatóságára felügyel.
2025. 10. 30. 02:00
Megosztás:

Élettársaddal élsz, nem házasságban? Akkor most bajban leszel!

Sokan ma sem tudják pontosan, milyen jogi szabályok vonatkoznak az élettársak vagyoni viszonyaira, pedig becslések szerint Magyarországon mintegy egymillió ember él élettársi kapcsolatban. A MOKK legújabb kutatása szerint az ilyen kapcsolatban élőknek csupán kis hányada van tisztában a rájuk érvényes jogi előírásokkal. Cikkünkben most részletesen bemutatjuk, mit érdemes tudni erről a témáról!
2025. 10. 30. 01:00
Megosztás:

Ennyi óvoda épült, illetve újult meg az országban

Az egyházi óvodafejlesztési program keretében a katolikus, a református és az evangélikus egyházak 203 óvodát építettek, illetve újítottak fel az országban, ezek közül 101 teljesen új intézmény - közölte a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szerdán Tiszafüreden, mielőtt megáldották a Háromkirályok Óvoda új épületét.
2025. 10. 30. 00:30
Megosztás:

Mi történt az élelmiszer-utalványokkal?

Félidőnél tartunk és az élelmiszer-utalványok több mint felét beváltották a nyugdíjasok - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára szerdán a Facebook-oldalán.
2025. 10. 30. 00:05
Megosztás:

Ondo Finance áttörése: tokenizált amerikai részvények már a BNB Chainen is elérhetők

A decentralizált pénzügyi szektor egyik leginnovatívabb szereplője, az Ondo Finance, újabb mérföldkőhöz érkezett: tokenizált amerikai részvényeit immár a BNB Chain hálózatán is elérhetővé teszi. A lépés nem csupán technológiai terjeszkedést jelent, hanem újabb ajtókat nyit meg a nemzetközi, különösen az ázsiai és latin-amerikai befektetők előtt a tokenizált tőkepiac felé.
2025. 10. 29. 23:30
Megosztás:

Egy trader 5 700 dollárból 1,6 milliót csinált napok alatt – Vajon ez a 3 altcoin képes lehet hasonlóra?

Képzeld el, hogy valaki két nap alatt annyit keres, mint más egy egész élet alatt! Nemrég pontosan ez történt: egy kereskedő 5 700 dollárból életre szóló, 1,6 millió dolláros nyereséget ért el. Természetesen ez a hihetetlen teljesítmény sokakban felvetette a kérdést: honnan jöhet a következő, életet megváltoztató hozam?
2025. 10. 29. 23:00
Megosztás:

Heves vita a dél-koreai stabilcoin-szabályozás körül

A dél-koreai jegybank legújabb stabilcoin-politikája komoly vihart kavart az ország pénzügyi és technológiai köreiben. Miközben a Bank of Korea a pénzügyi stabilitás megőrzésére hivatkozva szigorítaná a szabályokat, szakértők szerint ezzel épp a kriptovaluta-innovációt és a versenyt fojthatják el. A vita rávilágít arra a világszinten is aktuális kérdésre: hogyan lehet egyensúlyt teremteni a szabályozás és az innováció között a digitális gazdaság korszakában?
2025. 10. 29. 22:30
Megosztás:

Kamatot csökkentett a Fed

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a szerdán végződött kétnapos monetáris politikai ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatot, 3,75-4,00 százalékos sávra.
2025. 10. 29. 22:00
Megosztás: