A terjedő távmunkavégzés egy lépés a globális munkaerőpiac felé

A járványhelyzet számos céget kényszerített átállásra részben vagy egészen otthoni munkavégzésre. A távmunkavégzésre való átállás nem csupán a hazai, de a globális munkaerőpiacra is hatással van, ugyanis a home office térnyerésével a munkavégzés helyének fizikai korlátai vékonyodni látszanak bizonyos munkakörök esetében. – Milyen eredményei lehetnek a folyamatnak és mit jelent a magyar munkáltatóknak, hogy a világ összes többi vállalatával kell majd versenyezniük a jó munkavállalókért?

A terjedő távmunkavégzés egy lépés a globális munkaerőpiac felé

Egyre gyakoribb jelenség külföldi cégeknél való munkavállalás úgy, hogy a kolléga saját országában, otthonában tartózkodik és onnan látja el a feladatait. Különösen jellemző ez a fajta határokon átívelő felállás az otthonról is végezhető munkákon belül a munkáltatók által különösen keresett szakmák – például IT szakemberek – esetében. Ennek következtében a munkaerőpiac egy része mindinkább globalizálódik; emellett egyre gyakrabban a fizetések és juttatások és kevésbé a cég elhelyezkedése játszik döntő szerepet a munkahelyválasztás során. A járványhelyzet kezdete óta a munkakeresők igényei is igazodtak a változásokhoz: gyakori elvárássá vált el a home office lehetősége azokon a területeken, ahol ez kivitelezhető, amelynek teljesítése a vállalatok részéről gyakran döntő jelentőségű lehet a toborzási versenyben.

Kedvezhet a magyarországi cégeknek is

Az egyre nagyobb teret nyerő távmunkavégzéssel megnyílhat a lehetőség a magyar vállalatok számára is, hogy külföldről toborozzanak munkavállalókat. A nemzetközi piacon egyre jellemzőbb, hogy távmunkacsoportok jönnek létre úgy, hogy a kollégák akár több országból vannak jelen online formában és élőben még csak nem is találkoznak egymással. A munkavállalók szélesedő lehetőségei mellett azonban jelentős hátrányokat is okozhat a jelenség, elsősorban a szervezet belső működéséhez kapcsolódóan, amennyiben erre nem fordít külön figyelmet a vállalat.

Egy 2020-as, 61 ezer Microsoft dolgozó üzeneteiből, levelezéseiből, hívásaiból és munkával töltött óráiból kinyert adatokon alapuló kutatásból kiderült, hogy a vállalaton belüli kapcsolataik és kommunikációs hálózataik a korábbinál lényegesen statikusabbá váltak. A kollégák egyre gyakrabban választották az írásbeli csatornákat a szóbeli helyett, amivel az informális beszélgetések jelentősen visszaszorultak. A kapcsolattartás formájának változásai a belső információk áramlását jelentősen gátolták, valamint a tudásátadás szempontjából is hátrányt okoztak.

Az egyre inkább elterjedt home office munkavégzés miatt egyre kevésbé jelent hátrányt egy adott munkakör betöltésénél, ha valaki akadályozott a munkahelyre való bejárásban, ez pedig kedvezőbb helyzetbe hozta például a mozgássérült embereket az álláspiacon. A 2021. júniusa óta tartó jelentős munkaerőhiány miattkülönösen fontossá vált a megváltozott munkaképességű emberek szerepe a munkaerőpiacon. Nyitott hozzáállással és szakértői segítséggel pedig értékes, lojális kollégákra lelhetnek a cégek ebben a munkaerőpiaci csoportban. Ezért a Profession.hu idén Az emberi oldal elnevezésű kezdeményezésével a megváltozott munkaképességű emberek elhelyezkedését támogatja szakmai összefogással és 1 forintért feladható álláshirdetéssel.

Fontos a rendszeres felmérés

A munkáltatók igyekeznek hosszú távú home office stratégiát létrehozni az eddigi tapasztalataik alapján, viszont – ahogyan a kutatás is felhívja erre a figyelmet – ezek egyelőre még rövidtávú eredmények, amiket érdemes folyamatosan monitorozni és felmérni a távmunka vagy hibrid munkavégzés előnyeit, hátrányait és az ezzel kapcsolatos dolgozói visszajelzéseket. Minden bizonnyal hamis eredményhez vezet, ha pusztán a távmunkában és irodában dolgozó munkavállalók munkamódszereit és eredményességét hasonlítjuk össze. A torzulás okozója ilyenkor többek között, hogy a legtöbb helyen még jelentősen formálódik a távmunkavégzés módja, ez pedig a jövőben sem lesz másképp annak ellenére, hogy várhatóan kevésbé lesznek markánsak a változások.

Az otthonról történő munkavégzés egyre inkább elvárássá válik a munkavállalók részéről, ehhez pedig a cégeknek is alkalmazkodniuk kellett. A Citrix Systems nemzetközi riportja szerint az otthonról (is) dolgozó munkavállalók jelentős része, 90 százaléka nem szeretne teljes mértékben visszatérni az irodai munkavégzéshez a jövőben, 18 százalékuk pedig preferálná a hibrid munkavégzésnek egy olyan formáját, amelynél túlnyomórészt az irodából dolgoznának.

„A távmunkával és a home office-szal kapcsolatos hosszú távú vállalati döntések meghozatala előtt érdemes folyamatosan mérni a munkavállalók visszajelzéseit, igényeit és végül a hosszabb távú tendenciák alapján mérlegelni. 2022-ben is kulcsfontosságú lesz a vállalatok számára a tehetséges munkavállalók sikeres toborzása és megtartása, ehhez pedig a távmunkavégzés különböző biztosítása különböző formában már számos szakterületen elvárássá vált, így döntő szerepet játszhat a munkakeresők végső döntésében.” – mondta Simon-Göröcs Lili, a Profession.hu HR igazgatója.

A kőolaj ára esik az erős dollárra, az arany ára lefelé indult Trump győzelmére

A kőolaj ára csökkent ma reggel, miután a befektetők a valószínű Donald Trump győzelem miatt vásárolták az amerikai dollárt, aminek hatására a dollárban jegyzett kőolajár csökkenni kezdett.
2024. 11. 06. 19:00
Megosztás:

Négy éves mélyponton a BMW profitmarzsa

A szeptemberi profitwarningot követően ma publikálta negyedéves számait a BMW.
2024. 11. 06. 18:30
Megosztás:

Felülmúlta a várakozásokat és célt emelt az UniCredit

Az UniCredit a várt 2,2 milliárd euróval szemben 2,5 milliárd eurós adózott eredményt ért el a harmadik negyedévben, ami 8 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest.
2024. 11. 06. 18:00
Megosztás:

Elszabadul a Trump-gazdaság: Európa vesztes, Magyarország is az lehet

Úgy tűnik, hogy a republikánusok nem csak az elnöki széket, hanem a várakozásoknak megfelelően a szenátusi többséget, és a korábbi bizonytalanságok ellenére a képviselőházi többséget is megszerzik.
2024. 11. 06. 17:30
Megosztás:

Új alállomást épített az E.ON

Mintegy 2,2 milliárd forintból, harmadrészt európai uniós támogatással épített új alállomást az E.ON Zalaszentgróton, lehetővé téve ezzel még több napelemes rendszer csatlakozását a környéken élők számára.
2024. 11. 06. 17:00
Megosztás:

Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások

Közleményükben hangsúlyozzák: cél, hogy az öntözött területek nagysága a következő években is folyamatosan emelkedjen a termelés biztonsága és a magasabb értékű kultúrák termesztésének növelése érdekében. Ezt szolgálja az összesen 65,8 milliárd forintösszeggel - november elején - meghirdetett két pályázati konstrukció is.
2024. 11. 06. 16:30
Megosztás:

Együttműködési szerződést írt alá a Menedzserek Országok Szövetsége és a VOSZ

A Menedzserek Országos Szövetsége és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) stratégiai együttműködési szerződést kötött, amelynek célja a vezetői képzésben a két szervezet közötti együttműködés erősítése - tájékoztatta közleményben az MTI-t szerdán a VOSZ.
2024. 11. 06. 16:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a MOL részvényesek november 8-án?

A MOL november 8-án, piacnyitás előtt teszi közzé harmadik negyedéves számait. Nézzük át a várakozásokat az ERSTE Investment elemzői szemüvegén keresztül.
2024. 11. 06. 15:30
Megosztás:

Elrajtolt a 28 milliárd forintos pályázat a vidéki elektromos töltőhálózat bővítésére

Több mint száz helyszínen létesülhetnek nyilvános e-töltőállomások a következő években a kormány szerdán induló pályázatának köszönhetően. Az Energiaügyi Minisztérium (EM) az új lehetőséggel megduplázza az elektromobilitás térnyerését ösztönző állami támogatásokat, ezzel is gyorsítva az energiaátmenetet és a közlekedés zöldítését - jelentette be szerdán a minisztérium.
2024. 11. 06. 15:00
Megosztás:

Továbbra is hasít az USA szolgáltatószektora

Az Egyesült Államokban az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe a szeptemberi 54,9-ről váratlanul 56-ra ugrott októberben, ami 2022 augusztusa óta a legmagasabb érték.
2024. 11. 06. 14:30
Megosztás:

Bitcoin, részvények, dollár: a „Trump Trade” berobbant a piacokon

Donald Trump győzelme gyorsan rányomta a bélyegét a pénzügyi piacokra kedd éjjel. Ahogy a szavazatok sorra Trump javára gyűltek a kulcsfontosságú billegő államokban, ami közelebb vitte őt a Fehér Ház visszaszerzéséhez, a bevált „Trump Trade” stratégiák azonnal életre keltek.
2024. 11. 06. 14:00
Megosztás:

Bővülő források és szigorodó ellenőrzési tevékenység a pályázatok körül

Az idei évben határozottan nőtt a mikro-, kis-, közép- és nagyvállalatok számára elérhető forrásokat célzó pályázati kiírások száma, ezzel együtt célkitűzés lett a forrásfelhasználásban az átláthatóság és a szabályosság erősítése is. Ennek érdekében minden eddiginél szigorúbb, megerősített audit és ellenőrzési tevékenység került bevezetésre mind a hazai, mind az uniós források átlátható, hatékony és szabályos felhasználásának érdekében, a csalás elleni küzdelem hangsúlyozott céljával és zéró tolerancia meghirdetésével a visszaélésekkel szemben. A HÍD Consulting szakértője segít a részletek megismerésével.
2024. 11. 06. 13:30
Megosztás:

Drasztikus emeli a K&H Bank a lakossági díjait januártól

Folytatódik a bankok bejelentése a jelentős lakossági díjemelésről a jövő évtől kezdve. Erre a pénzügyi tranzakciós illeték másfélszeres emelése miatt kerül sor. A tartós drágulást azonban a K&H Banknál egy kedvező változás is kíséri – mutat rá a BiztosDöntés.hu.
2024. 11. 06. 13:00
Megosztás:

Mit várhatunk a tervezett lakhatási cafetéria programtól?

Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként a Kormány az országos lakhatási feltételek fejlesztése érdekében, november 30. határidővel elkezdte ismét kidolgozni a 2019. január elsejével kivezetett munkáltató által adókedvezménnyel adható lakhatási támogatást. A money.hu szakértői megvizsgálták a korábbi támogatási forma felépítését és rávilágítottak néhány nyitott kérdésre az új béren kívüli juttatás bevezetésével kapcsolatban.
2024. 11. 06. 12:30
Megosztás:

A német ipar elhúzódó válsága fékezi a magyar ipar teljesítményét

A Központi Statisztikai Hivatal naptárhatástól megtisztított adatai alapján 2024 szeptemberében az előző év azonos időszakához képest 5,4 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene, míg az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődött.
2024. 11. 06. 12:00
Megosztás:

Trump2: Eldőlni látszik az amerikai választás, így reagálnak a tőzsdék

Bár végleges eredmények még nincsenek, az eddigi adatok Donald Trump és a republikánus párt győzelmét jelzik az amerikai választásokon.
2024. 11. 06. 11:30
Megosztás:

Ezt mondta Orbán Viktor Trump győzelméről

"Fényes győzelmet látok, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését, hatalmas küzdelmet" - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerda reggel a Facebook-oldalán megjelent videójában az amerikai elnökválasztásról.
2024. 11. 06. 11:00
Megosztás:

A kezdeti emelkedés után esett az amerikai 10 éves hozam; a dollár tovább gyengült az euróval szemben

Az elnökválasztás napján kezdetben érdemben emelkedtek az amerikai kötvényhozamok, a tízéves 4,35%-ig, megközelítve a korábbi 4 hónapos csúcsot, de estére visszatért 4,3% alá.
2024. 11. 06. 10:30
Megosztás:

1% feletti pluszokat hozott az elnökválasztás napja a tengerentúli tőzsdéken

A tengerentúli tőzsdék 1% feletti pluszban zártak kedden a hétfői mínuszok után, ami abba az irányba mutat, hogy a befektetők Donald Trump esélyeit látták nagyobbnak a győzelemre az elnökválasztás napján – annak ellenére is, hogy a hírek folyamatosan fej fej melletti küzdelemről szóltak.
2024. 11. 06. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai indexek; emelkedett a BUX

Az amerikai elnökválasztás napján a DAX és a CAC40 sokáig egy helyben toporgott, de a kereskedés utolsó órájában a vevők vették át az irányítást a nyugat-európai piacokon, így a német és a francia tőzsdén 0,5% körüli plusz gyűlt össze a gongszóig.
2024. 11. 06. 09:30
Megosztás: