A továbbra is fennálló vámháborús bizonytalanság ellenére emelkedtek az európai tőzsdék

A Stoxx600 index 0,4%-kal erősödött, amivel háromhetes csúcsot ért el. A pozitív teljesítményt elsősorban az energia és az egészségügyi szektor támogatta: az olajár emelkedése 1,1%-os pluszhoz segítette az energiaszektort, míg az egészségügyi szektor 0,8%-os növekedéssel zárt, melyet a dán Novo Nordisk 2%-os emelkedése segített. Makroadatok terén, 2025 májusában a német export a vártnál nagyobb mértékben, 1,4%-kal csökkent havi szinten, míg az import 3,8%-kal esett vissza, ami 18,4 milliárd euróra növelte a kereskedelmi többletet.
A visszaesés különösen az Egyesült Államokba irányuló szállításokat érintette, ahol a korábbi hónapokban jelentős emelkedést lehetett látni a vámok elkerülését célzó előrehozott exportok miatt. A vámbejelentéseken túl Trump fokozta a háborús bizonytalanságot, miután jóváhagyta a védelmi fegyverek Ukrajnába küldését, és fontolóra veszi új, szigorú szankciók bevezetését Oroszországgal szemben, melyek többek között 500%-os vámterhet rónának ki az orosz energiahordozókat vásárló országokra, válaszul a háború súlyosbodására és a növekvő emberveszteségre. A következő héten induló gyorsjelentési szezon kulcsfontosságú lesz a befektetői bizalom szempontjából, a vámintézkedésekkel kapcsolatos bizonytalanság továbbra is mozgathatja a piacokat.
A KKE-régióban vegyes volt a kép: a lengyel WIG20 1,0%-ot a cseh PX 0,3%-ot emelkedett, a BUX viszont fél százalékkal esett. Itthon olcsóbb lett az OTP és a Telekom, míg a Mol és a Richter felfelé ment. A költségvetési egyenleg júniusban 27,4 milliárd forintos többletet mutatott, ami többek között 200 milliárd forint értékű osztalékbevételhez köthető, mely a Corvinus Zrt-től és a Szerencsejáték Zrt-től érkezett az NGM bejelentése szerint.
(Forrás: OTP Ébresztő)