A túlnyomó többség felismeri az internetes bűncselekményekre utaló jeleket

Felmérésük szerint a nők több mint 80 százaléka, a férfiak majdnem 90 százaléka gondolja magát legalább közepesen tájékozottnak kiberbiztonsági téren. 71 százalék a bankkártyaadatait félti a legjobban, a személyes adatok védelme miatt 30 százalék aggódik. A személyes felelősségérzet aránya a visszajelzések alapján az életkorral nő, a 30 év alatti felnőttekre még csak a harmadrészben jellemző, a 60 felettieknék viszont már majdnem 60 százalékra.
A közlemény szerint a válaszolók magabiztosságát nem feltétlen igazolják vissza az eredmények, hiszen a férfiak 39 százaléka, a nők 32 százaléka volt már online csalás áldozata.
Másfél éve mindkét arány 20 százalék körüli volt, ráadásul a jelszókezelési szokások is alig javultak az utóbbi időszakban. Érdekességként említették, hogy a fiatalok gyakrabban válnak célponttá, ezért fontosnak tartják a tudatosság erősítését az iskolákban is. Kedvező jelként értékelték ugyanakkor, hogy a felhasználók 60 százaléka aktív a félrevezető vagy csaló tartalmak jelentésében.
A Médiaunió Alapítvány ügyvezetője az adatokhoz hozzáfűzte, hogy a technológia fejlődése rontja a biztonsági helyzetet, a csalók ugyanis egyre kifinomultabb módszerekkel támadhatnak.
Kardos Ferenc a személyes információk védelmét különösen fontosnak nevezte, mert ezek megszerzése gyakran az első lépés a komolyabb visszaélések felé. Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese hangsúlyozta, hogy hiba minden óvintézkedés, ha valaki maga oszt meg érzékeny információkat illetéktelenekkel – írták.
A Médiaunió Alapítvány legújabb felmérése az Ipsos Zrt. közreműködésével, ezer fő bevonásával készült.
A közleményben felidézték, hogy A kulcs te vagy! kampányukat két éve hívták életre a Magyar Bankszövetséggel és szakmai partnerükkel, a KiberPajzs Programmal. A fiatalok védelme érdekében a Pénz7 tematikus hét idén a pénzügyi és vállalkozói ismeretek mellett az online tér biztonságos és tudatos használatára összpontosít, ennek keretében önkéntes szakemberek segítenek az iskolásoknak megérteni az online biztonság kihívásait. Kísérőprogramként a Digitális Szimat Kihívás kvízzel tesztelhetik, kifogna-e rajtuk egy kiberbűnöző – közölték.