A vállalatok önmérsékletére is szükség lenne a mérnökhiány csökkentéséhez

Évekkel ezelőtt az IVSZ kongatta meg a vészharangot amiatt, mert több mint húszezer IT-s hiányzik a hazai gazdaságból. Ekkor számos gyorsképző intézet gondozásában, kb. egy éves képzés után a diákok kaptak egy papírt arról, hogy egy adott nyelven tudnak programozni.

A vállalatok önmérsékletére is szükség lenne a mérnökhiány csökkentéséhez

Ettől még nem lettek IT szakemberek, de enyhítették a fennálló kritikus helyzetet. Látszólag javulást lehetett tapasztalni, de a gyorstalpalót végzettek valójában sosem léptek feljebb a szamárlétrán, mert nem tudtak bonyolultabb IT kihívásokat megoldani. Inkább csak besegítettek a vállalatoknak azzal, hogy az alapvető informatikai feladatokat elvégezték.

Egy korszerű, nagy hozzáadott értekkel rendelkező gazdaság azonban igényelné a BSC és MSC, sőt a PhD végzettségű szakembereket ezen a területen is – hangsúlyozta Dr. Ábrahám László, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség elnöke a Szövetség Jövőnk iskolája – teremtsük meg együtt! című idén novemberi konferenciáján.

„És mi a helyzet a mérnököknél?” – tette fel a kérdést a szakember. Előadásából kiderült, hogy náluk most kezd igazán elharapózni az, hogy a cégek kicsábítják a diákokat az egyetemről még jóval a diplomázás előtt. Azért teszik ezt, mert nincs elég mérnök és a betelepülő, illetve a már itt lévő vállalatok bővülése egyre több mérnök munkába állását igénylik.

A hallgatók pedig azért hagyják ott idejekorán a felsőoktatási intézményeket, mert a szűkös diákéletet felváltja a jólkereső műszaki (de nem mérnöki) pozíció. Ez pedig vonzó perspektívát kínál nekik ebben az életkorban. Az egyetem meg csak elszenvedi a hatalmas és indokolatlan lemorzsolódást.

A folyamat az elcsábított diáknak sem jó, mert végzettség hiányában nem tud hosszútávú és sikeres karriert építeni. A fizetése jóval elmarad a diplomás társaiétól, sőt a mobilitását is csökkenti az általános tudás hiánya, mivel egy adott cég, egy adott területén tud csak jól teljesíteni. Ez egy igazi csapdahelyzet, amibe önként és dalolva mennek be a fiatalok, ezzel a gazdaság szintjén tovább csökkentve a mérnökök számát, vagyis újratermelik a mérnök hiányt.

Dr. Ábrahám László szerint az alábbiakat kellett megtenni a jelenlegi helyzet javítása érdekében:

-Vállalati önmérsékletet kellene tanúsítani

-A demográfiai hullámvölgy ellenére több diákot kellene a STEM irányába orientálni

-Kiemelten a leányokat is motiválni kellene, hogy műszaki pályákat válasszanak.
 

Az EJMSZ elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi két tényező az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség tevékenységére is meghatározó hatást gyakorol. A Szövetség eddig már több ezer diákot vitt a tagszervezeteihez gyárlátogatásra. Az idei évtől kezdve pedig a Női mérnök leszek program keretein belül több mint 250 középiskolás diáklánynak mutatta meg, hogy a nők hogyan állják meg a helyüket a férfiasnak gondolt mérnöki munkakörökben. Mindezek mellett az EJMSZ a diákok kompetenciáinak felmérésével és visszajelzésével megerősítést ad arról, hogy ki alkalmas műszaki pályára, míg az EJMSZ Iskola Díj keretében megjutalmazzák azokat az oktatási intézményeket, amelyek – tanórán belül vagy kívül - sikeresen adják át a fiataloknak a természettudományos tárgyak tudásanyagát. Ezeket a jó gyakorlatokat a többi iskolával is megismertetik, valamint a középiskolai pedagógusok számára segédleteket készítenek, hogy az elméleti ismeretek valóságos példákon keresztül elevenedhessenek meg a tanórákon.

Végül, de nem utolsó sorban az EJMSZ Pályaorientációs Mentorprogram során mentorokat biztosítanak a középiskolások mellé, hogy segítsék őket a sikeres felsőoktatási felvételi letételében és a mérnökké válásban. Ebben a munkában a Szövetség szívesen lát minden támogatót, ezért továbbra is várják tagjaik közé a hosszútávon gondolkodó, a jövő mérnöknemzedékeinek kinevelése mellett elkötelezett cégeket, hogy a közös erőfeszítéseik révén előbb - utóbb tényleg megszűnjön a magyarországi mérnökhiány – emelte ki zárásként Dr. Ábrahám László.

Közösen népszerűsíti a Mabisz és az Autós Nagykoalíció az e-kárbejelentőt

Közösen népszerűsíti az Mabisz és az Autós Nagykoalíció az e-kárbejelentőt, hogy a gépjárművezetők felkészülten tudják kezelni a baleseti helyzeteket – közölte a Mabisz pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 06. 18:00
Megosztás:

Mastercard és banki stabilcoin az Ethereumon – új korszak jöhet a kártyás fizetések elszámolásában

Jelentős mérföldkőhöz érkezett a hagyományos pénzügyi rendszer és a blokklánc-technológia integrációja. A Mastercard és a SoFi együttműködése révén egy bank által kibocsátott stablecoin már a globális kártyás fizetési hálózat elszámolási rétegében is megjelenik – ráadásul az Ethereum blokkláncon.
2026. 03. 06. 17:30
Megosztás:

Nyugat-magyarországi wellness szállodával erősít a Hunguest Hotels

Áprilistól 5 éven át a Hunguest Hotels üzemeltetheti a négycsillagos Gotthard Therme Hotel szállodát Szentgotthárdon, a wellness hotel üzemeltetésével a Hunguest portfóliója újabb stratégiai fontosságú helyszínnel gazdagodik. A 148 szobás, fürdőkapcsolatos szálloda csatlakozásával a szállodalánc 23 tagúra bővül - közölte a szállodaüzemeltető Hunguest Zrt. az MTI-vel pénteken.
2026. 03. 06. 17:00
Megosztás:

Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték kapacitásteszt-sorozata

Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték 11 hónapos, hosszú távú kapacitásteszt-sorozata – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 06. 16:30
Megosztás:

Az SEC ejtette a csalási pert Justin Sun ellen – lezárult a Tron egyik legnagyobb jogi csatája

Három év után véget ért az egyik legismertebb kriptoszabályozási ügy az Egyesült Államokban. Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) hivatalosan is megszüntette a Tron alapítója, Justin Sun ellen indított csalási pert, amely korábban több százezer állítólagos manipulált kereskedésről szólt. A döntés jelentős fordulatot jelent a Tron ökoszisztéma és a TRX token szabályozási megítélése szempontjából.
2026. 03. 06. 16:00
Megosztás:

MÁV-vezérigazgató: a pályafelújítás több egyszerű síncserénél

A pályafelújítás több egyszerű síncserénél, az Ajka és Veszprém közötti, 20-as számú vasútvonal szakaszán több "emelet" mélységben kell újjáépíteni mindent, hogy a pálya végül új vágányt kaphasson - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon pénteken.
2026. 03. 06. 15:30
Megosztás:

A hazai éttermek számára március végétől igényelhető az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukció

A kormány a kedvezményes hitel és a vissza nem térítendő támogatás előnyeit ötvözve az "5+5"-ös konstrukcióval biztosít új lehetőséget növekedésre és fejlődésre a vendéglátó szektor üzleti és foglalkoztatási volumenben is legnagyobb szegmensét kitevő éttermek számára, az új, kombinált finanszírozás március 23-tól válik elérhetővé - jelentették be a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont és a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program közös sajtótájékoztatóján pénteken, Budapesten.
2026. 03. 06. 15:00
Megosztás:

Országos közúti ellenőrzést tart a rendőrség a jövő héten

Országszerte fokozott ellenőrzést tart a rendőrség az utakon március 9. és 15. között - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata pénteken a police.hu oldalon.
2026. 03. 06. 14:30
Megosztás:

Ez az év jól indult a magyar ipar számára

A KSH közleménye szerint 2026 januárjában az ipari termelés volumene munkanaphatástól megtisztítva 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ami kedvezőbb lett az általunk várt 2,2 százalékos visszaeséstől. Az igazítatlan adatok pedig 2,5 százalékkal csökkentek éves szinten. Havi szinten érdemben, 1,5 százalékkal nőtt a kibocsátás.
2026. 03. 06. 14:00
Megosztás:

A Wormhole 35+ blokklánccal köti össze az XRP Ledgert

Komoly fejlemény rázta meg az XRP közösséget: a Wormhole interoperabilitási platform bejelentette, hogy integrációt hozott létre az XRP Ledgerrel (XRPL). A megoldás több mint 35 különböző blokkláncot kapcsol össze, ami jelentősen kibővítheti az XRP ökoszisztéma likviditását és a digitális eszközök mozgását a multichain világban.
2026. 03. 06. 13:30
Megosztás:

Bitcoin újra 70 ezer dollár felett – geopolitikai feszültségek rázták meg a piacokat

A hét eleji geopolitikai sokk után a Bitcoin látványos felpattanást produkált, miközben a globális pénzügyi piacok fokozatosan stabilizálódtak. Bár az olajár-emelkedés és a kötvényhozamok növekedése továbbra is óvatosságra intik a befektetőket, a kriptopiac ismét erőt mutat. A következő napokban azonban kulcsfontosságú amerikai makroadatok dönthetik el, hogy meddig tarthat a lendület.
2026. 03. 06. 12:30
Megosztás:

Bács-Kiskun vármegyében ismét igazolták a madárinfluenzát

Bács-Kiskun vármegyében, egy mulard kacsa állományban azonosította a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. A szükséges járványügyi intézkedéseket a hatóság haladéktalanul elrendelte, az állomány felszámolása folyamatban van.
2026. 03. 06. 12:00
Megosztás:

Enyhültek a kamatcsökkentési várakozások

Miután erősödtek azok a várakozások, miszerint a közel-keleti konfliktus nem ér gyorsan véget, fokozódott az aggodalom, hogy az Irán elleni támadás tartósan megemelheti az energiaárakat és az inflációt. Ráadásul az Egyesült Államokból kedvező munkaerő-piaci adatok érkeztek.
2026. 03. 06. 11:30
Megosztás:

A várakozások szerint alakult az OTP Bank nyeresége 2025 negyedik negyedévében

Az OTP Bank tavaly az utolsó negyedévben az elemzői várakozások átlagát megközelítve 297,255 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, ami 19 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakában elértnél - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján péntek hajnalban közzétett tájékoztatóban.
2026. 03. 06. 11:00
Megosztás:

A Wall Streeten is pirosba fordultak a részvényindexek

A Wall Streeten is kedvezőtlen hangulatban zajlott a csütörtöki kereskedés, a legnagyobb vesztesek az ipari, nyersanyag- és egészségügyi szektor voltak, különösen nagyot estek a légitársaságok. A veszteségeket némileg enyhítette a Broadcom (+4,8%) optimista előrejelzése, amely szerint jövőre 100 milliárd dollár feletti AI-chipbevételre számítanak.
2026. 03. 06. 10:30
Megosztás:

Nem sikerült új köztársasági elnököt választania a koszovói parlamentnek

Nem sikerült határidőn belül, azaz csütörtök éjfélig új államfőt választania a koszovói parlamentnek, ami akár ismét előrehozott parlamenti választásokhoz vezethet a nyugat-balkáni országban.
2026. 03. 06. 10:00
Megosztás:

Estek a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

A fokozódó geopolitikai feszültség árnyékában tegnap estek a mértékadó európai tőzsdék, amikor a napot még felfelé kapaszkodással nyitó Stoxx600 a zárásra 1,3%-kal esett, szektor szinten a média kivételével minden pirosba fordult, a legnagyobb mínuszokat az ipari, repülőgépipari és védelmi részvények tudhatták magukénak.
2026. 03. 06. 09:30
Megosztás:

Fokozódik az aggodalom egy elhúzódó közel-keleti konfliktus miatt;

Közel-Kelet-szerte egyre több ország válik közvetlenül érintetté a múlt szombaton kirobbanó konfliktusban, amikor az Egyesült Államok és Izrael megtámadta Iránt. A befektetők egyre inkább aggódnak egy elhúzódó szembenállás miatt, melynek negatív növekedési és kamatpályára gyakorolt hatását mérlegelik.
2026. 03. 06. 09:00
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 06. 08:30
Megosztás:

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe

Magyarországnak érdemes befektetnie az űripari kutatótevékenységbe, mivel az ilyen befektetések hozama nemcsak számok formájában jelentkezik az ország életében - mondta Kapu Tibor kutatóűrhajós csütörtökön, a londoni Space-Comm Expo Europe kiállításon.
2026. 03. 06. 08:00
Megosztás: