A válságon túl, Kánaánon innen a magyar szállodások és vendéglátók

Maguk mögött tudták a világjárvány és az árrobbanás okozta válságot a magyar szállásadók és vendéglátósok, de az ideális helyzetet még messze nem érték el. Budapest szárnyalt az idén, míg a vidéken ki kellett bírni, hogy a szezonban a fizetőképes magyarok most külföldre mentek. A vendégek visszatértek, az iparágat most a jövő kérdései foglalkoztatják: a jogszabályváltozások, a munkaerőhiány, a hatékonyság növelése, az új környezettudatos megoldások alkalmazása, és az energiatakarékosság. Ezek a kérdések állnak a kilencedik alkalommal megrendezett Szállodai és Éttermi Szakmai Találkozó (SzÉSzT) középpontjában is.

A válságon túl, Kánaánon innen a magyar szállodások és vendéglátók

Kilencedik alkalommal rendezik meg szeptember végén a Szállodai és Éttermi Szakmai Találkozót (www.szeszt.hu). A hazai vállalkozások összefogásával létrejövő ingyenes szakmai rendezvény célja, hogy a szálloda és vendéglátóipar képviselőinek teret biztosítson a mélyreható szakmai információk megszerzésére, a lehetőségek feltérképezésére és a tapasztalatok cseréjére.

Aki talpon maradt jól járt – vonja le az elmúlt év tanulságát Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete elnöke, a SzÉSzT egyik előadója. Mint mondja, a Covid és az energiaárrobbanás kettős negatív hatására reagálva a vendéglátóhelyek 8 százaléka zárt be, és mintegy tízezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma az ágazatban.

Ám tavaly év vége felé a forgalom váratlanul elkezdett növekedni, a járvány megszelídülésének hatására a különböző céges és magánrendezvények iránt gyorsan nőtt a kereslet – októbertől már mindenki találkozni akart mindenkivel. Az év végi ugrás eredményeként a tavalyi egész éves forgalom volumenben már csak 4 százalékkal maradt alul a 2019-eshez képest, értékben pedig e felett volt.

És ugyan mindehhez magasabb költségszint társult, de a forgalom jóval kevesebb üzletre és munkavállalóra jutott: az egy egységre jutó bevétel tehát nőtt. Idén ugyan csökkent a volumen, érződik a kereslet mérséklődése, de látszik, hogy a vendéglátás túl van a válságokon, és a bezárások helyett már inkább az óvatos új nyitások a jellemzőek.

Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint a magyar turisztikai ágazat kifejezetten jó évet zár az idén. Ez kétségtelenül az ide – és ezen belül leginkább Budapestre – látogató külföldi turistáknak köszönhető, foglaltságban ugyan nem, ám bevételben már bőven elértük a járvány előtti szintet.

A szakember szerint az idei szezon különlegessége, hogy az a hazai réteg, amely a növekvő árak ellenére megengedhetett magának hosszabb nyári üdülést, az idén – négy év bezártság után – inkább külföldre ment. Közben pedig valóban jelentett kiesést, hogy a társadalom egy másik része éppen a pihenésre szánt kiadásokat fogta kénytelenül vissza. „A szezon azonban ilyen, amíg nem volt ekkora az utasforgalom mindkét irányba, és a magyarok itthon nyaraltak a fővárosi piac volt rosszabb, a vidéki pedig jobb” – mondja az elnök. Szerinte abban lehet reménykedni, hogy az ősszel a magyar vendégek is visszatérnek.

A most elkövetkező időszakban azonban érdemes lesz azt is figyelni, milyen valós hatása lesz a SZÉP Kártya szabály-változásainak, hiszen a turisztikai ágazat védelme érdekében estleg szükség lehet az élelmiszer-vásárlásoknál akár egy plafon megállapítására is. Hasonló kérdés, hogy milyen új helyzetet teremt a fővárosi piacon a magánszállások újranyitása.

Amíg a járvány idején 4-5 ezerre csökkent az AirBnB típusú szállások száma Budapesten, addig az idénre számuk ismét 14 ezerre nőtt – ezzel a fővárosban közel annyi, ha nem több ágyat kínálnak a magánszállások, mint a szállodák – miközben előbbiek jelentősen más költségszinten (leginkább az olcsóbb lakossági energiaárakkal) működnek.

De hasonló változást hoz majd a vendéglátásban januártól az új betétdíjas rendszer bevezetése is, hiszen a visszagyűjtendő edényeket (mindent, ami egy decisnél nagyobb kiszerelésben van) külön tárolni és rendszerezni kell majd, ami egészen új helyzetet teremt a raktározásban és a hulladékkezelésben.

A Szállodai és Éttermi Szakmai Találkozón többek között ezekről a kérdésekről három szekcióban (management, housekeeping, vendéglátás) párhuzamosan folynak majd az előadások, választ keresve a szakma mai kihívásaira. A különleges találkozónak egy különleges helyszín ad most otthont: a Birdies Rendezvényház Szentendrén, amelyet eleganciája, modernitása és az egyedi design megoldásai tesznek különlegessé. A ház és a hozzá kapcsolódó egyedi kialakítású dunai kikötő, a luxus kivitelű apartmanház, és a dunaparti szabad területek formabontó és egyedi helyszínt adnak az idén a SzÉSzT-nek.

A Vissza a természethez mottóval megrendezésre kerülő találkozó középpontjában a környezettudatos megoldások állnak – legyen szó bármely érintett területről. Ma már a környezettudatosság nem csak egy szlogen, hanem a vendégek alapvető elvárása, és a hatékonyság növelésének záloga is.

A hatékony energiafelhasználás, a jól tervezett és szervezett munka nem csak a környezetet, de a pénztárcát is kíméli, miközben a vendégek számára is új minőséget ad – vélik a szervezők. És miközben a konferencia programjából természetesen nem maradhatnak ki az ágazat helyzetét értékelő előadások, a résztvevők olyan problémák megoldására is új válaszokat kaphatnak, mint a munkaerőhiány, a vendégek új elvárásainak kezelése, vagy az elektromos áram tárolásának a lehetőségei.

A szeptember 26-i konferencián a szálloda- és vendéglátóipari szakemberek számára a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a https://szeszt.hu/regisztracio/ címen lehetséges.

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai kötvény- és devizapiacon a választás volt a mozgatórugó

A fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacin is közel-keleti konfliktus diktálta az ütemet. A Hormuzi-szoros körüli hírek mellett nem sok vizet zavartak a múlt heti makrogazdasági adatok, sem a vártnál jobb európai és a gyengébb amerikai ipari termelési adatok, sem a vártnál jobb kínai GDP-adat nem hozott érdemi hatást.
2026. 04. 20. 10:30
Megosztás:

A Wall Street is ünnepelte pénteken a Hormuzi-szoros megnyitását; vaskos emelkedéseket hozott a hét

A Wall Streeten is kizöldültek az indexek a Hormuzi-szoros megnyitása nyomán: az S&P 500 és a NASDAQ zsinórban a harmadik napjukat zárták történelmi csúcson, míg a Dow február vége óta a legmagasabb szinten fejezte be a kereskedést.
2026. 04. 20. 10:00
Megosztás:

Pénteken és a hét egészében is emelkedtek a vezető európai indexek és a KKE-régió tőzsdéi

Az európai részvénypiacok pénteken nagyot emelkedtek a Hormuzi-szoros megnyitásáról szóló hírek nyomán. A páneurópai Stoxx600 1,6%-kal került feljebb, a német DAX, a francia CAC40, az olasz FTSE MIB és a spanyol IBEX is 2% körüli pluszig kúsztak. Szektorszinten az olaj árával együtt eső energián és közműveken, valamint a telekommunikáción kívül minden emelkedett; a Shell és a BP árfolyama 5,5%-kal, illetve 7,2%-kal esett. Az éllovas az utazás és szabadidő volt, miután nagyot rallyztak a légitársaságok; a Ryanair, a Lufthansa és az easyJet 6% felett emelkedett. Jól teljesítettek a luxus szektor papírjai is, ahol a hét első felében még a háború okozta kereslet csökkenés miatti aggodalom dominált. A repülőgépipari és védelmi, valamint a bank szektor 3% körüli pluszt mutatott.
2026. 04. 20. 09:30
Megosztás:

A Szerb Haladó Párt elnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz a szerb-magyar kapcsolatok jelentőségével

Milos Vucevic, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke, Szerbia korábbi miniszterelnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz Szerbia és Magyarország kapcsolatainak jelentőségével, és törekedni fog azok további erősítésére.
2026. 04. 20. 08:30
Megosztás:

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre - közölte a Vajdasági Magyar Plénum.
2026. 04. 20. 08:00
Megosztás:

Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 04. 20. 07:30
Megosztás:

Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is

A jövő hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok. A hét közepén visszatér a napos idő és melegedés kezdődik, a hét végére ismét 20 fok körül várható a csúcshőmérséklet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 04. 20. 07:00
Megosztás:

Volt-e telitalálat a hatos lottón?

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 16. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 20. 06:00
Megosztás:

A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével

A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban - közölte a tárcavezető az Instagram-oldalán.
2026. 04. 20. 05:00
Megosztás:

Orbán Viktor: Ukrajna már hétfőn helyreállítaná az olajszállítást

Ukrajna már hétfőn helyreállítaná az olajszállítást, a magyar kormány álláspontja változatlan: ha van olaj, van pénz - közölte Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap délután a Facebook-oldalán.
2026. 04. 20. 04:00
Megosztás:

Heves viharok csaptak le Szlovénia több részén

Erős széllel és jégesővel kísért viharok érték el Szlovénia több térségét vasárnap, Velenjében villámárvíz alakult ki a csapadék miatt - számolt be a 24ur című hírportál vasárnap a katasztrófavédelem közléseit idézve.
2026. 04. 20. 03:00
Megosztás:

Ennyivel nőhet a nyugdíjad – kipróbáltuk a TISZA Párt nyugdíjkalkulátorát!

Egy új online eszköz jelent meg az interneten, amely sokak számára megdöbbentő különbségeket mutat: a TISZA Párt nyugdíj-kalkulátora azt ígéri, hogy gyorsan és egyszerűen kiszámolhatjuk, mennyivel járnánk jobban egy másik rendszerben. De mit is mutat valójában?
2026. 04. 20. 02:00
Megosztás:

Ön öregségi nyugdíjas vagy öregségi résznyugdíjas? Sok pénz múlik rajta

Miben egyezik meg, és miben tér el egymástól az öregségi résznyugdíj és az öregségi teljes nyugdíj? Egy olyan témát vizsgálunk meg részletesebben, amely sokakat érint: az öregségi nyugdíj és az öregségi résznyugdíj rendszerét.
2026. 04. 20. 01:00
Megosztás:

Stabilcoin forradalom: hogyan válhat a költség bevétellé a vállalatok számára?

A stabilcoinok (stablecoinok) új korszakba lépnek: már nem csupán gyors fizetési eszközök, hanem komplex pénzügyi megoldások, amelyek képesek átalakítani a vállalatok üzleti modelljét. A Paxos Labs társalapítója szerint a cégek ma már nem azt kérdezik, hogyan használják ezeket az eszközöket – hanem azt, hogyan tudnak belőlük profitot termelni.
2026. 04. 19. 23:59
Megosztás:

XRP jövője: csak egy bizonyos ár felett léphetnek be az intézmények?

Újabb vitát robbantott ki a kriptoközösségben egy markáns álláspont: egy ismert elemző szerint a XRP árfolyama nem a megszokott piaci logika szerint mozog, és az intézményi szereplők csak egy meghatározott árszint elérése után használhatják fedezetként. A kijelentés alapjaiban kérdőjelezi meg a klasszikus „intézményi pénz hajtja az árakat” narratívát.
2026. 04. 19. 23:00
Megosztás:

RAVE Coin összeomlás: 95%-os zuhanás egy nap alatt – manipuláció vagy piaci pánik?

Drámai fordulat rázta meg a kriptopiacot: a RAVE Coin árfolyama egyetlen nap alatt mintegy 95%-kal zuhant, több milliárd dollárnyi piaci értéket eltüntetve. Az eset mögött gyanús on-chain mozgások, koncentrált tokeneloszlás és gyors tőzsdei reakciók állnak – miközben a projekt tagadja az érintettséget. De mi történt valójában a háttérben?
2026. 04. 19. 22:00
Megosztás:

Zcash árfolyam esik a biztonsági frissítések ellenére – mit áraz valójában a piac?

A Zcash (ZEC) árfolyama közel 6%-ot esett annak ellenére, hogy a hálózat kritikus biztonsági hibáit már a nyilvános bejelentés előtt kijavították. A fejlesztők szerint a felhasználói pénzek és az adatvédelem végig biztonságban voltak – a piac azonban rövid távon inkább az árfolyamgyengeségre reagált, mint a technikai stabilitásra.
2026. 04. 19. 20:00
Megosztás:

Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
2026. 04. 19. 19:00
Megosztás:

Energetikai létesítményekre mért csapásról számolt be az orosz védelmi minisztérium

Az ukrán energetikai infrastruktúra katonai célokra használt létesítményeire, valamint drónok gyártásának és indításra való felkészítésének helyszíneire mért légi-, drón-, rakéta- és tüzérségi csapásról számolt be vasárnap moszkvai katonai tárca.
2026. 04. 19. 18:00
Megosztás:

Világszerte több mint száz helyszínen várja a közönséget az idei Orgonák éjszakája

Világszerte több mint 100 helyszínen több tucatnyi orgonista ad majd koncertet az idei Orgonák éjszakáján, május 23-án - közölték a szervezők csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 19. 17:00
Megosztás: