A vámháború miatti aggodalom ellenére emelkedtek tegnap a nyugat-európai tőzsdék

A Trump- adminisztráció mára ígért részleteket az ún. kölcsönös vámokról és az is kiderülhet, hogy a 20%-os, szinte minden amerikai importra kiterjedő vámokról szóló hírek mögött milyen konkrétumok állnak. Ursula von der Leyen az Unió képviseletében azt mondta, hogy Európa nyitott a tárgyalásokra, sok ütőkártya van a kezében, és készen áll határozott ellenintézkedéseket tenni. A befektetői kedvet javították az eurozóna februári inflációs mutatói: márciusban 2,2%-ra mérséklődött az eurózónában a headline infláció (év/év) a februári 2,3%-ról, miközben a maginfláció azonos bázison 2,6%-ról 2,4%-ra mérséklődött.
Az EKB kamatpályájának szempontjából kritikus szolgáltatásinfláció 3,7%-ról 3,4%- ra csökkent, ami erősíti azt a várakozást, hogy áprilisban folytatódik a kamatcsökkentési ciklus. Eközben a munkanélküliségi ráta februárban 6,1%-ra csökkent, ami új mindenkori mélypontnak számít és arról árulkodik, hogy az euróövezet munkaerőpiaca továbbra is feszes. A páneurópai Stoxx600 1,1%-kal került feljebb, melynek csak egyetlen szektorindexe, a média fordult leheletnyi mínuszba. Nagyot ugrott a Commerzbank, ami 7,4%-os emelkedésével szektor szinten a legjobbak közé segítette a bankokat és a legjobban teljesítő nyugat-európai indexé tette a DAX- ot. Egyedi részvények közül a Bavarian Nordic 2,3%-os emelkedését érdemes kiemelni, miután a dán biotechnológiai vállalat közölte, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága jóváhagyta himlő elleni készítményét. Az Airbus árfolyama 3,2%-kal került feljebb, miután a hírek szerint a repülőgépgyártó szállításai meredeken emelkedtek az előző hónaphoz képest.
Nyugat-európai társaikhoz hasonlóan a KKE-régió tőzsdéi is felfelé vették az irányt, a BUX 1,4%-kal emelkedett. A hazai blue chipek az MTelekom kivételével pozitív tartományban zártak. A távközlési cég papírjai folytatták az esést, miután Nagy Márton hétfőn bejelentette, hogy önkéntes árcsökkentést vár a kormány a szektor szereplőitől az infláció megfékezése érdekében.
Az előzetes adatok szerint 4002 milliárd forint, a GDP 4,9%-a volt a kormányzati szektor 2024. évi hiánya. Az egyenleg az előző évinél 1097 milliárd forinttal kedvezőbb; GDP-arányosan közel 1,8 százalékponttal javult. A kormányzati szektor adóssága – a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján – 2024 végén 59 875 milliárd forintot, a GDP 73,5%-át érte el.
Drágult a földgáz Európában: tegnap 6%-kal került feljebb a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén. Az emelkedéshez hozzájárult, hogy az Európai Unió gáztárolói jelenleg 2022 óta nem látott alacsony, 34%-os töltöttségi szinten állnak.
(Forrás: OTP Ébresztő)