A vártnál gyengébb lehet az európai almatermés
A szervezet a honlapján olvasható összefoglaló szerint 12,076 millió tonna lehet a kontinens almatermése, miután a legtöbb európai ország augusztusban lefelé korrigálta a becsléseit. A visszaesést részben a magas termelési költségek okozták, az áram drágulása ugyanis megfizethetetlenné tette a tárolást, így sokan lemondtak a betakarításról. Hozzátették, hogy a munkaerőhiány már a járvány előtt súlyos gondot jelentett, de most azok is bajba kerültek, akik eddig ukrán idénymunkásokat dolgoztattak.
A közlemény szerint a rendkívül meleg, aszályos nyár sem tett jót az ültetvényeknek, az európai alma egy része kisebb és gyengébb minőségű lett a rendkívüli időjárás miatt. A kihívások rontják a gazdaságok versenyképességét, több országban a túlélésük is veszélybe került - írták.
A szervezet korábbi közleménye szerint a kontinens államainak többségéhez hasonlóan Magyarországon sem jók a kilátások, 300-350 ezer tonnával az utóbbi 10 év leggyengébb almatermése várható. Belföldön tavaly 520 ezer tonna almát takarítottak be. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján csak 2011-ben volt az ideinél is gyengébb, 300 ezer tonna alatti a termés, míg az évtized rekordja 2014-ben csaknem 780 ezer tonnával dőlt meg. A 2022-es európai becslés ugyanakkor nem számít gyengének, hiszen csaknem azonos a tavalyi termésmennyiséggel, és majdnem 10 százalékkal haladja meg az utóbbi 3 év átlagát - írta a WAPA előző becslésének ismertetésekor a FruitVeb.