Mégis túléli a német ipar nagyobb sokk nélkül?
A német statisztikai hivatal azt közölte pénteken, hogy az ipari termelés 1 százalékkal nőtt decemberhez viszonyítva szezonális és naptári kiigazítással, amikor 2 százalékos csökkenést jegyeztek fel. Elemzői várakozások átlagában 0,5 százalékos havi emelkedés szerepelt januárra.
Éves összevetésben az ipari termelés 5,5 százalékkal csökkent januárban a decemberi éves 3,13 százalék után.
A kevésbé volatilis háromhavi összehasonlításban a november-januári ipari termelés 1,5 százalékkal csökkent az előző három hónaphoz képest.
Az energiatermelés és az építőipar nélkül 1,1 százalékkal nőtt decemberhez képest az ipari kibocsátás. A beruházási javak termelése 2,1 százalékkal csökkent, a köztes termékeké 4,4 százalékkal nőtt, a fogyasztási javaké pedig 4 százalékkal emelkedett.
Az energiatermelés 3,7 százalékkal csökkent, az építőipari termelés pedig 2,7 százalékkal nőtt decemberrel összevetve.
Németország ipari termelése tavaly 1,5 százalékkal esett 2022-höz képest.
Ugyancsak a Destatis közölte pénteken, hogy Németországban a termelői árak 0,2 százalékkal nőttek januárban decemberhez képest, amikor 0,8 százalékos csökkenést mértek. Szakértők kisebb, 0,1 százalékos havi emelkedésre számítottak.
Éves összevetésben a termelői árak 4,4 százalékkal csökkentek a decemberi 5,1 százalék esést követően. Szakértők nagyobb, 6,6 százalékos csökkenésre számítottak 2023. januárjához képest.
Az energiaárak egy év alatt 11,7 százalékkal csökkentek januárban a decemberi 15,1 százalékos esés után. A földgáz ára egy év alatt 19,8 százalékkal, decemberhez viszonyítva 6,3 százalékkal csökkent. A villamosenergia ára 16,3 százalékkal került kevesebbe, mint tavaly januárban és 2 százalékkal kevesebbe decemberhez viszonyítva.
Az energiaárak nélkül a termelői árak 0,5 százalékkal csökkentek éves szinten és 0,3 százalékkal nőttek tavaly decemberhez viszonyítva. A további feldolgozásra váró termékek árai 3,7 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbihoz képest és 0,2 százalékkal meghaladták a tavaly decemberit. A nem tartós fogyasztási cikkek ára éves összevetésben 1,1 százalékkal, havi szinten pedig 0,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerárak 0,2 százalékkal emelkedtek éves szinten.
A tartós fogyasztási cikkek 1,6 százalékkal drágultak éves és 0,3 százalékkal havi szinten idén januárban, miközben a beruházási javak ára 3 százalékkal nőtt éves és 0,7 százalékkal emelkedett havi szinten.
A Destatis számításai szerint tavaly átlagosan 2,4 százalékkal csökkentek a termelő árak a 2022. évi 32,9 százalékos növekedés után.