Adatok szerint megugrottak a fizetések

Áprilisban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 507 500 forint, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 518 500 forint volt. A kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 349 700 forintot ért el, kedvezmények nélkül 337 500 forint volt. A bruttó átlagkereset 15,2 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 15,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban - ismertette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Adatok szerint megugrottak a fizetések

A kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 14,8 százalékos emelkedésével és a 9,5 százalékos áprilisi inflációval számolva a reálkeresetek növekedése 4,8 százalékos volt.

A rendszeres bruttó átlagkereset 457 300 forintra becsülhető, 14,1 százalékkal meghaladta az előző év áprilisit. A munkáltatók teljes körében, azaz az ötnél kevesebb alkalmazottal működő vállalkozásokat is beleszámítva a bruttó átlagkereset 492 ezer forint volt, 15,1 százalékkal több, mint tavaly áprilisban. A bruttó kereset mediánértéke 396 800 forintot ért el, 14,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Az átlagkereset emelkedéséhez elsősorban a már részben előre ütemezett béremelések, a magas nem rendszeres keresetek (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás), valamint a minimálbér és a garantált bérminimum emelése járult hozzá - jegyezte meg a KSH.

A vállalkozásoknál 14,5 százalékkal nőttek a bruttó keresetek 523 700 forintra, a költségvetésben 11,4 százalékos emelkedéssel 497 500 forintot értek el - a közfoglalkoztatottak nélkül számolva. A nonprofit szektorban 35,3 százalékos volt a keresetek éves emelkedése, amiben megjelenik annak hatása, hogy augusztus elejétől számos oktatási intézmény, fenntartójának változása miatt a költségvetési szektorból ebbe a szektorba sorolódott át, így az év első felében még jelentős bázishatás érvényesül - magyarázta a KSH.

A bruttó keresetek 15,2 százalékos emelkedésén belül a feldolgozóiparban 11,5, az építőiparban 16,6, a mezőgazdaságban 14,6 százalékkal nőtt az átlagkereset és rendre 500 600 forintot, 380 700 forintot, illetve 363 000 forintot ért el. A pénzügyi, biztosítási szektorban a bruttó átlagkereset áprilisban lépte át először az egymillió forintot, átlagosan 1 075 500 forint volt, 18,5 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A közigazgatás, védelem; kötelező társadalom-biztosítás területén 9,8 százalékos emelkedéssel 534 100 forintra nőttek a bérek, az oktatásban 16,0 százalékkal 454 100 forintra, az egészségügyben 19,9 százalékkal 673 500 forintra. 

Január-áprilisban a bruttó átlagkereset 508 100, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 519 400 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 337 900, a kedvezményeket is figyelembe véve 349 700 forintot tett ki. A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 19,4, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 20,1 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Az év első négy hónapjában mért 8,5 százalékos inflációval számolva a reálkeresetek 10 százalékkal nőttek.


Soha nem látott optimizmus hatja át a vállalatokat

A K&H innovációs index nemcsak történelmi csúcsra, 33 pontra emelkedett, de a közepes és nagyvállalati szektor körében a saját és az ország gazdasági kilátásait is kedvezően ítélik meg a kutatásban részt vevő cégek. A válaszadó vállalatok 47 százaléka ítélte saját kilátásait optimistán, míg az országét még kedvezőbben látják: majdnem kétharmaduk vár javulást.
2026. 06. 24. 06:30
Megosztás:

Az EU ajtaja nyitva áll, ha Nagy-Britannia ismét csatlakozni kíván

Az Európai Unió ajtaja nyitva áll Nagy-Britannia előtt, ha az ország a jövőben ismét csatlakozni kívánna az EU-hoz - közölte kedden Michel Barnier, az Európai Bizottság egykori Brexit-ügyi főtárgyalója.
2026. 06. 24. 06:00
Megosztás:

Tízből négy magyar autós került útközben vészhelyzetbe az elmúlt évben

A magyar autósok kétötöde került váratlan vészhelyzetbe tavaly az utakon, miközben a külföldi meghibásodások vagy balesetek költsége sok esetben több százezer forintra rúghat – derül ki a Redion (korábbi nevén Europ Assistance) Asszisztencia Biztosítás Index kutatásából. A reprezentatív felmérés szerint a magyar autósok többsége rendszeresen tesz meg nagyobb távot belföldön, míg közel minden második autós évente legalább egyszer hosszabb külföldi útra indul saját járművével. A hazai autópark jelentős része ugyanakkor elöregedett: az autók negyven százaléka 16 éves, vagy annál idősebb, ami növeli a műszaki meghibásodások kockázatát.
2026. 06. 24. 05:30
Megosztás:

Újabb siker a nemzetközi tőkepiacon: 500 millió euró értékben bocsátott ki nemzetközi jelzáloglevelet az MBH Jelzálogbank

Nagy sikerrel zárult az MBH Jelzálogbank első „benchmark” méretű nemzetközi jelzáloglevél-kibocsátása: az 500 millió euró (hozzávetőleg 177 milliárd forint) értékben meghirdetett tranzakción a felajánlott mennyiséget több mint másfélszeresen meghaladó, 856,3 millió eurós kereslet mutatkozott a külföldi és hazai befektetők részéről. A kibocsátás eredménye visszaigazolja az MBH Csoporthoz tartozó jelzáloghitelintézet azon törekvését, hogy a hazai mellett a külföldi piacokon is aktív kibocsátóként legyen jelen, és egyértelműen jelzi a bank jelzáloglevelei iránti tartós befektetői bizalmat.
2026. 06. 24. 05:00
Megosztás:

Nyári diákmunka órabérek - mennyivel kalkulálhatnak a fiatalok idén?

Egész évben hasonló intenzitással toboroznak a vállalatok diákokat, és kimagasló arányban tüntetnek fel bérinformációkat az őket megszólító álláshirdetésekben, ami a fiatalok számára a legfontosabb döntési szempont. Átlagosan közel bruttó 2 200 Ft-os órabérrel kalkulálhatnak a tanulók – derül ki a Profession.hu legfrissebb adataiból.
2026. 06. 24. 04:00
Megosztás:

A tudatos, takarékos vízhasználatra figyelmeztet a víziközmű szövetség

A tudatos, takarékos vízhasználat fontosságára figyelmeztet a Magyar Víziközmű Szövetség a következő napok extrém meleg időjárása miatt, és azt kérik, hogy locsolásra ne csapvizet használjanak, csökkentsék a locsolás gyakoriságát, valamint az utak, járdák locsolását ezeken a napokon ne csapvízzel oldják meg.
2026. 06. 24. 03:30
Megosztás:

Radikális változások a jegybanki kilátásokban

A mai napon a jegybanki alapkamatot 25 bázisponttal 6,00%-ra csökkentették, a konszenzusnak megfelelően. A kamatfolyosó is ugyanennyivel változott, az egynapos (O/N) betéti kamatláb 5,00%, az egynapos hitelkamat pedig 7,00% lesz holnaptól.
2026. 06. 24. 03:00
Megosztás:

Vízellátási gondok vannak több tucat zalai településen

Évtizedek óta nem tapasztalt vízhiány alakult ki Zalaszentgrót térségében, ezért 29 településen másodfokú vízkorlátozást kellett elrendelni, elsősorban az ivóvízhálózatról történő öntözések miatt - közölte a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója kedden az MTI megkeresésére.
2026. 06. 24. 02:30
Megosztás:

A magyar nyugdíjas ennyivel dolgozik többet, mint az osztrák

Első pillantásra megdöbbentő a különbség: 2026-ban egy magyar nő a normál öregségi nyugdíjkorhatár alapján akár 3 évvel és 6 hónappal, vagyis 42 hónappal később vonulhat nyugdíjba, mint egy azonos élethelyzetű osztrák nő.
2026. 06. 24. 02:00
Megosztás:

Újabb kormányalakítási egyeztetéseket kezdett a román államfő

Újabb kormányalakítási egyeztetések kezdődtek a román elnöki hivatalban kedden, miután a bukaresti parlament hétfő éjjel elutasította az Adrian Vestea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormány beiktatását.
2026. 06. 24. 01:30
Megosztás:

Autósok, figyelem: szerdán lélektani határ alá zuhan a dízel ára

Az elmúlt hónapokban az autósok lassan hozzászokhattak ahhoz, hogy tankolás előtt már nem elegendő megkeresni a legközelebbi töltőállomást. Egyre fontosabb azt is figyelemmel követni, hogyan változnak napról napra az üzemanyagárak.
2026. 06. 24. 01:00
Megosztás:

Trump: rekordmennyiségű kőolaj jutott át a Hormuzi-szoroson

Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson - írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
2026. 06. 24. 00:30
Megosztás:

Forgalomkorlátozás lesz a hétvégén a főváros több pontján

Sportrendezvény miatt ideiglenes forgalomkorlátozásra kell számítani a hét végén Budapest VI. és XIV. kerületében - tudatta a Budapesti Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
2026. 06. 23. 23:30
Megosztás:

Új megállapodásokkal bővül az Európai Unió és Kazahsztán partnersége

Az Európai Unió és Kazahsztán stratégiai partnerségének további elmélyítéséről állapodott meg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, António Costa, az Európai Tanács elnöke és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök keddi brüsszeli találkozóján.
2026. 06. 23. 23:00
Megosztás:

Szombattól harmadfokú hőségriasztás lép érvénybe

Június 26-án péntek éjfélig meghosszabbítja a másodfokú hőségriasztást az ország egész területén az országos tisztifőorvos, aki június 27-én szombaton 0 órától június 30-án kedd éjfélig a hőségriasztást harmadfokúra emeli - közölte kedden közös közleményében a katasztrófavédelem és Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
2026. 06. 23. 22:30
Megosztás:

A várt élénkülés helyett visszaesett a brit gazdaság

A várt élénkülés helyett még mélyebben a visszaesést jelző sávba süllyedtek a brit gazdaság júniusi aktivitásának mérőszámai, elsősorban a közel-keleti konfliktus és a belpolitikai bizonytalanság miatt.
2026. 06. 23. 22:00
Megosztás:

Megdőlhet a nyári áramfogyasztási rekord

Ezen a nyáron még nem dőlt meg a tavalyi áramfogyasztási rekord, de a továbbiakban lehet esetleges nyári csúcsdöntésekre számítani - közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. kedden az MTI megkeresésére.
2026. 06. 23. 21:30
Megosztás:

További kamatvágások jöhetnek a nyáron idehaza

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően júniusban 25 bázisponttal 6,00%-ra csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. A döntés most sem volt egyhangú, ahogy már a májusi döntés során sem volt az, a jegybankárok döntő többsége szavazott a 25 bázispontos vágásra.
2026. 06. 23. 21:00
Megosztás:

Megszavazta a Parajdnak is szóló többmillió eurós támogatást az EP költségvetési bizottsága

Többmillió eurós támogatásban részesül az Európai Unió (EU) szolidaritási alapjából a bányakatasztrófa sújtotta székelyföldi Parajd község, miután az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága kedden 14,3 millió eurót szavazott meg Románia számára a tavalyi árvízkárok enyhítésére - tájékoztatta az MTI-t Vincze Loránt EP-képviselő.
2026. 06. 23. 20:30
Megosztás:

Erős a bizalom az európai szállodapiacon, Budapest is egyre vonzóbbá válik

Barcelona felzárkózott London mellé a szállodabefektetők európai rangsorában: a CBRE „European Hotel Investor Intentions Survey” felmérése szerint a befektetők továbbra is elsősorban a jól teljesítő, kínálati korlátokkal jellemezhető piacokra összpontosítanak. A kutatás szerint a befektetői bizalom továbbra is erős az európai szállodapiacon: a válaszadók több mint 90 százaléka tervezi jelenlegi kitettségének fenntartását vagy növelését. Az ingatlanszolgáltató vállalat hazai szakértője szerint Közép- és Kelet-Európában a befektetési aktivitás látványosan élénkül, Budapest pedig kedvező árazásának, erős turisztikai alapjainak és a jelentős szállodafejlesztéseknek köszönhetően egyre vonzóbb lehetőséget jelent a térségben befektetők számára.
2026. 06. 23. 20:00
Megosztás: