Aki el akarja adni az ingatlanát, az most is el tudja adni - De milyen áron?

Viszont az árat tekintve kénytelen lesz az eladó kompromisszumot kötni, ugyanis a szakértő szerint a tavalyi árakon már nem fog menni az értékesítés.

Aki el akarja adni az ingatlanát, az most is el tudja adni - De milyen áron?

Az agglomerációs ingatlanpiac az elmúlt hónapokban nagyon belassult, havi egy vagy jó esetben két eladásra került sor januárban és februárban - mondta Marosvölgyi Gabi, a Balla Ingatlan csepeli és szigetszentmiklósi irodájának szakmai vezetője a dél-pesti agglomeráció ingatlanpiacáról.

A január és a február kifejezetten “keserves” volt, mindössze néhány kisebb értékű eladása volt az irodának, március és április táján viszont mintha ismét megmozdultak volna a vevők, így elkezdett nőni a tranzakciók száma - derült ki szavaiból.

Arra is felhívta azonban a figyelmet, hogy csak olyan ingatlant vesznek meg most, aminek ár/érték aránya nagyon jó, tehát a tavalyi év elején kialakult árszinteknél jóval olcsóbb. Jellemző egyébként, hogy például Csepelen is maximum 30 millió forintig keresnek ingatlant az érdeklődők, vagy ha ennél drágább családi házat szeretnének, akkor az legyen teljes mértékben felújított, mégse kerüljön 50 millió forintnál többe.

Ennek következtében az újépítésű ingatlanokra gyakorlatilag “nulla” most a kereslet. Ezeknek az ára riasztja el a vevőket, hiszen az építőanyagárak tovább emelkedtek, ahogy a telkek ára sem zuhant. A telkekre ennek ellenére érezhető most is kereslet.

A felújítandó családi házak viszont még akkor sem érdeklik a vevőket, ha akár 29 millió forintért kínálják őket a szigetszentmiklósi óvárosi vagy a Duna-parti részeken - fűzte hozzá az ingatlanközvetítő.

A kínálat mindenesetre egyre nagyobb, és már jelentős mértékben meghaladja a keresletet - mely a szakértő becslése szerint mintegy 40 százalékkal biztosan csökkent az elmúlt évben -, így lenne miből válogatniuk a vevőknek, ha ezeket az ingatlanokat elfogadható áron kínálnák tulajdonosaik.

A magas árak mellett persze a vásárlói kedvet erősen visszavetik a magasra kúszott hitelkamatok is. A hitelfelvétel most nagyon “keserves” - fogalmazott a Balla Ingatlan szakértője. Aki vásárol, sokszor kénytelen most is hitelt felvenni - már ha tud -, sőt előfordulnak jelentős összegű hitelfelvételek is, amennyiben persze az ügyfél a szigorú feltételeknek megfelel.

A csökkenő kereslet viszont nem eredményezte az árak mérséklődését, vagy legalábbis nem drasztikus mértékben. A 2008-as válsággal szemben, amikor zuhantak az ingatlanárak, ez most nem következett be, mintha az eladók “nem fognák fel”, hogy változott a helyzet, illetve ha fel is fogják, nem tudnak engedni az árból, hiszen ha másik ingatlant akarnak venni az eladott ingatlan árából, akkor szintén magas árakkal szembesülnek - magyarázta Marosvölgyi Gabi.

Így sokszor csak akkor sikerül nyélbe ütni egy-egy tranzakciót, ha a továbbköltözés gondja nem nyomasztja az eladót, mert mondjuk már megvan az az ingatlan, ahol élni fog, esetleg egy örökölt ingatlan értékesítésére kerül sor, melynek árából könnyebben engednek az örökösök. Tehát, aki el akarja adni az ingatlanát, az most is el tudja adni, csak éppen az árat a vevők által elvárt szinthez kell igazítania.

Utóbbi azt jelenti, hogy nem árt, ha alkura is hajlandó az eladó, bár reális árazásnál ez nem feltétlenül indokolt. A vevők időnként próbálnak nagyot alkudni, még olyan esetekben is, amikor egy adott ingatlan nincs túlárazva. Ilyenkor persze érthető, ha a tulajdonos nem megy bele az árcsökkenésbe.

Ilyen eset volt a közelmúltban, amikor egy szép, reális áron 62 millió forintért kínált családi házra érkezett egy 56 millió forintos ajánlat, amit persze annak tulajdonosa nem fogadott el. De adott el nemrég az ingatlanközvetítő úgy családi házat Szigetszentmiklóson 48 millió forintért, hogy egyáltalán nem volt alku a folyamatban.

A helyzetet nehezíti, hogy a befektetők most a pénzüket nem ingatlanba teszik. Marosvölgyi Gabi találkozott is a közelmúltban olyan esettel, amikor a vevő meggondolta magát és nem ingatlant vásárolt a pénzén, hanem inkább állampapírt. Pedig a kiadó lakásokra nagyon nagy a kereslet errefelé is, ráadásul a bérleti díjak is elég magasak: lakások esetében 120-160 ezer forint között mozog az ár havonta mérettől és minőségtől függően.

Ami pedig a jövőt illeti, ugyan a tavaszi hónapok már egy kicsit mozgalmasabbak voltak, mint a téliek, ennek ellenére nincsenek túlzottan optimista várakozásai a szakértőnek, legalábbis nem látja, hogy mi lenne az a tényező vagy változás, mely felfelé hajtaná a nyári hónapokban az ingatlanpiacot.

Úgy véli, hogy amíg a háború tart és az infláció számottevő mértékben nem csökken, a hitelkamatok pedig magasak, addig jelentősebb fellendülésre nem lehet számítani. Mivel a helyzet ennyire bizonytalan, így aki teheti, az egyelőre elhalasztja a költözést és az ingatlanvásárlást, ez pedig meglátszik az ingatlanpiacon.

Automatizáció és költségelőny: stratégiai csomóponttá válhat régiónk az európai logisztikában

Versenyképes költségszint, fejlett infrastruktúra és terjedő automatizáció: mindezek együtt teremthetnek olyan környezetet, amely hosszú távon is vonzóvá teszi Kelet-Közép-Európát az ipari és logisztikai beruházások számára – állapították meg az iO Partners régiós ügyfélrendezvényén. A szakértők szerint Magyarország – földrajzi helyzetének és ipari bázisának köszönhetően – tovább erősítheti szerepét a régió egyik kulcsfontosságú elosztóközpontjaként.
2026. 03. 12. 05:00
Megosztás:

Adókedvezmények, felújítások és kevesebb bürokrácia a lakhatási válság ellen

Kedden az Európai Parlament elfogadta az uniós lakhatási válságra vonatkozó ajánlásait, amelyek megoldásokat javasolnak a tisztességes, fenntartható és megfizethető lakhatásra.
2026. 03. 12. 04:30
Megosztás:

Az albérletpiac visszacsábítaná a bérlőket: Budapesten ismét mínuszban a lakbérek

A hazai albérletpiacon a bérleti díjak alakulása most a bérlőknek a kedvez. A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint februárban ugyanis országosan 0,6 százalékkal nőttek a bérleti díjak januárhoz képest, Budapesten viszont 0,1 százalékos volt a visszaesés, így mindkét adat stagnálásközeli értéknek tekinthető. Az egy évvel korábbihoz képest a fővárosi és az országos piac is 5,4 százalékos emelkedést könyvelhetett el. A februári változások a bérleti díjemelkedés további fékeződésére utalnak, hiszen januárban még országosan és Budapesten is 1,6, illetve 1,3 százalékos havi drágulást tapasztalhattak a bérlők és bérbeadók.
2026. 03. 12. 04:00
Megosztás:

A tehéntartók panasza eljutott a kormányhoz

A piaci nehézségek közepette felértékelődik a tudatos vásárlás, a tejtermelés túlélése múlhat most azon, hogy minél többen válasszák a magyar tejtermékeket - mondta szerdai videóüzenetében az agrárminiszter.
2026. 03. 12. 03:30
Megosztás:

Friss kutatás: Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása szerint Magyarországon az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan nagyjából 200.000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) pedig már 450.000 forintos (közel 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet. A számítások alapján ez éves szinten – a végzettségi szinttől függően – megközelítőleg 2,8-6,8 millió forintos bérkülönbséget is jelenthet. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora azt mondta: egy önköltséges alapképzés ára akár alig több mint egy év alatt visszahozható, mesterszinten pedig ennél is gyorsabban megtérülhet. A felmérés szerint a felsőfokú végzettség a bérek mellett a karrierlehetőségekre és a rugalmas munkavégzés esélyére is hatással van.
2026. 03. 12. 03:00
Megosztás:

Újabb csapás Európának: az energiaválság miatt zuhannak a tőzsdék

Az európai részvénypiacok jelentős eséssel indították a hetet, miután az Irán körüli konfliktus eszkalációja megemelte az olajárakat, és erős kockázatkerülő hangulat alakult ki a piacon. A STOXX 600 index akár 2%-os esést is mutat, tovább növelve a múlt heti 5,51%-os visszaesést, így az index már közel 7,3%-kal áll a februári rekordértéke alatt. A főbb indexek – köztük a DE40, FRA40, UK100 és SPA35 – 1,5–2,5% közötti mínuszban vannak. A VSTOXX volatilitási index közel 4%-kal emelkedett, 30,30 pontra, ami április óta a legmagasabb szint. A jelenlegi helyzetet a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték.
2026. 03. 12. 02:30
Megosztás:

Vasárnapi boltzár - zárva lesz a Penny, az ALDI és a LIDL is

Március 15. minden esztendőben különleges jelentőséggel bír Magyarországon, hiszen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emléknapja. Ilyenkor az ország számos pontján tartanak ünnepi rendezvényeket, megemlékezéseket és programokat, sok család pedig kirándulással vagy közös kikapcsolódással tölti az időt. 2026-ban azonban egy apró eltérés lesz a megszokott rendhez képest: a nemzeti ünnep vasárnapra esik, így most nem alakul ki hosszú hétvége. De mely boltok lesznek zárva és esetleg nyitva?
2026. 03. 12. 02:00
Megosztás:

Ezüst árfolyam elemzés - meddig ragyoghat még?

Noha január végén történelmi nagyságrendű zuhanást lehetett látni az ezüst árfolyamában, a nemesfém piaca 2026-ban az egyik legizgalmasabb nyersanyag-befektetési területté válhat: az ipari felhasználás rekordokat dönt, miközben a kínálat továbbra is képtelen lépést tartani. A tartós fizikai hiány, a zöldtechnológiai boom és a geopolitikai bizonytalanság egyszerre hajtja fel az árfolyamot. Az MBH Befektetési Bank szakértője az arany után az ezüst piaci kilátásait is értékelte.
2026. 03. 12. 01:30
Megosztás:

Érdemes a lottón minden héten ugyanazokkal a fix számokkal játszani?

Sokan hisznek abban, hogy ha évekig ugyanazokat a számokat játsszák meg, előbb-utóbb biztosan „beüt a szerencse”. Mások viszont minden héten új számokat választanak, mert úgy érzik, így nagyobb az esélyük a nyerésre. De vajon matematikailag tényleg számít, hogy mindig ugyanazokat a számokat játsszuk, vagy hetente változtatjuk őket?
2026. 03. 12. 01:00
Megosztás:

Kijev: nincs hivatalos státusza a Barátság vezetéket vizsgáló magyar csoportnak

Ukrajna területén nincs hivatalos státusza vagy tervezett hivatalos találkozója a Barátság kőolajvezeték állapotának vizsgálatára Magyarországról érkezett csoportnak, ezért helytelen őket "küldöttségnek" nevezni - jelentette ki Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdán újságíróknak.
2026. 03. 12. 00:30
Megosztás:

Spanyolország eszközt vezet be az online gyűlöletbeszéd figyelésére

A közösségi médiában megjelenő gyűlöletbeszéd nyomon követésére és mérésére alkalmas eszköz bevezetését jelentette be a spanyol miniszterelnök szerdán Madridban, az első Gyűlölet Elleni Fórumon tartott megnyitóbeszédében.
2026. 03. 12. 00:05
Megosztás:

Már csak pár napig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 11. 23:30
Megosztás:

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben, amelynek nyomán hatvan új, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a városban.
2026. 03. 11. 23:00
Megosztás:

Lengyelországban nyomozás indult az Epstein-akták ügyében

Az Epstein-akták elemzése alapján Lengyelországban nyomozás indult feltételezett emberkereskedelem ügyében, az eljárás során két másik európai országhoz fordultak kölcsönös jogsegély keretében - közölte szerdán a lengyel államügyészség.
2026. 03. 11. 22:30
Megosztás:

Franciaország eddig 20 ezer állampolgárát utaztatta haza

Franciaország mintegy 20 ezer állampolgárát utaztatta haza a február 28-án megindított iráni háború kezdete óta a közel-keleti régióból - közölte szerdán Maud Bregeon kormányszóvivő.
2026. 03. 11. 22:00
Megosztás:

Felfüggesztik a március 8-tól tartó sztrájkot a pécsi buszvállalatnál

Csütörtöktől felfüggeszti a március 8-tól érvényben lévő sztrájkmenetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. - közölte a társaság szerdán az MTI-vel. A társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) elnöke az érdekképviselet közösségi oldalán azt írta, hogy értesülései szerint a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatója folytathatja a bértárgyalást.
2026. 03. 11. 21:30
Megosztás:

Ideiglenes üzemanyaghiány jelent meg egyes szlovén kutakon

A kereslet hirtelen növekedése miatt egyes Petrol-töltőállomásokon átmeneti üzemanyaghiány alakult ki Szlovéniában, de a közelben található kutaknál általában továbbra is elérhető az üzemanyag - közölte szerdán a Petrol szlovén olajipari vállalat.
2026. 03. 11. 21:00
Megosztás:

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH), a jubileum kapcsán megtartott, jelentős nemzetközi jelenléttel lezajlott ünnepi esemény középpontjában Magyarország egyik legrégebbi, folyamatosan működő állami intézményének története, valamint a jövő technológiai és egyéb kihívásai álltak - közölte az SZTNH szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 20:30
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nevével

Adathalász sms-ekben próbálnak adatokat kicsalni ismeretlenek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőre (NEAK) hivatkozva - hívta fel a figyelmet a szervezet az MTI-nek szerdán küldött közleményében.
2026. 03. 11. 20:00
Megosztás:

Jövő héten indul a munkakörülmények fejlesztését célzó pályázat második szakasza

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 "Munkakörülmények fejlesztése" elnevezésű kiemelt projektre fordítandó 8,610 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. A második szakaszban, március 16-ától további mintegy 1,857 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára - tájékoztatott szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 11. 19:30
Megosztás: