Akinek fúrt kútja van, annak küldik ezt a figyelmeztetést
Mire figyeljen akinek fúrt kútja van?
Ezek a baktériumok súlyos betegségeket okozhatnak, és sajnos akár a fúrt kutak vizébe is beszivároghattak. Ezért most kiemelten fontos a kútvizek vizsgálata és szükség esetén azok fertőtlenítése.
Az árvíz idején a medréből kilépő folyó tele van láthatatlan kórokozókkal, amelyek komoly fertőzésekhez vezethetnek. Magyarországon sok magánkút a talajvízből táplálkozik, így különösen veszélyeztetettek a felszíni szennyeződések miatt.
A kutak vize fekáliával szennyezett baktériumokat, vírusokat is tartalmazhat, melyek fertőtlenítés hiányában könnyen elszaporodhatnak, súlyos betegségeket vagy akár járványokat is okozva. Éppen ezért a kútvizek rendszeres vizsgálata kiemelten fontos.
Az árvízzel elöntött területek és azok közvetlen környezete a leginkább veszélyeztetett, de a föld alatti vízáramlások révén távolabbi kutak is szennyeződhetnek. Mind a fúrt, mind az ásott kutak vizét ajánlott az ár visszahúzódása után vegyi és bakteriológiai szempontból bevizsgáltatni.
Ez különösen lényeges akkor, ha a kút vize a ház vízellátását is biztosítja, még akkor is, ha víztisztító rendszer van beépítve. Az árvíz növelte terhelés miatt a tisztító rendszerek túlterhelődhetnek, és nem biztos, hogy képesek ivóvíz minőségű vizet biztosítani.
Az árvíz emeli a talajvíz szintjét és nyomását, ami több kilométerre is okozhat belvizet a folyótól. A föld alatti vízhálózat is megváltozhat, és ilyenkor a sekély talajvízből táplálkozó fúrt kutakba is fertőzések kerülhetnek, melyek ízre és szagra sokszor észrevétlenek maradnak. Ezért fontos minden fúrt kút vizének minőségét megvizsgáltatni az árvíz után.