Allianz 2021-es globális vagyonosodási jelentés: otthoni megtakarítások

A válság ellenére 9,7 százalékkal nőtt a globális pénzeszközök állománya 2020-ban, először elérve a bűvös 200 billió eurós határt 2021 egy újabb jó év lehet a megtakarításokkal rendelkezők számára, mivel a pénzeszközök állománya globálisan körülbelül 7 százalékkal nő. A válság várhatóan megerősíti a vagyoni egyenlőtlenségeket az országok között és azokon belül is. Magyarországon jelentős, 9,9 százalékos növekedést mutatott a pénzeszközök állománya. Az emelkedés fő mozgatórugója a bankbetétállomány volt, amely kivételes mértékben, összesen 17,4 százalékkal nőtt

Allianz 2021-es globális vagyonosodási jelentés: otthoni megtakarítások

A válságból menekülve

2020 szélsőségesen ellentétes év volt. A Covid-19 milliók életét és megélhetését tette tönkre, a világgazdaság pedig a II. világháború óta nem  tapasztalt mély válságba esett. Ugyanakkor a monetáris és a költségvetési rendelkezések váratlan értékben mozgósítottak pénzösszegeket a gazdaság, a piacok és az emberek támogatásának érdekében. Mindez sikerrel járt, a bevételek stabilizálódtak, a részvénypiacok pedig gyorsan helyreálltak. Ezzel a hátszéllel a háztartások vagyona is átvészelte a Covid19-válságot: a pénzügyi eszközök globális bruttó állománya[1] 9,7 százalékkal nőtt 2020-ban, első alkalommal elérve a bűvös 200 billió eurós határt.
 
A fő mozgatórugót a megtakarítások jelentették: mivel a lezárások drámai módon csökkentették a fogyasztói lehetőségeket, megszületett a „kényszerű megtakarítás” jelensége. Az új megtakarítások 78 százalékkal 5,2 billió euróra nőttek 2020-ban, ami abszolút rekordnak számít. A bankbetétekre érkező pénzösszegek mennyisége – a kényszerű megtakarítások alapértelmezett formájaként, egyszerűen a bankszámlán hagyva az el nem költött jövedelmet – majdnem háromszorosára nőtt (187 százalékos emelkedést követően). Az új megtakarítások legalább felét a bankbetétek tették ki az összes piac tekintetében, világszerte kétszámjegyű, 11,9 százalékos növekedést mutattak; meghaladva a korábbi 2008-as pénzügyi válság évében regisztrált 8 százalékos csúcsot. Míg az értékpapír eszközosztály – az erős részvénypiacok által támogatva – 10,9 százalékkal nőtt, a biztosítási és nyugdíjpénztárakban lévő eszközállomány sokkal gyengébb, mindössze 6,3 százalékos emelkedést mutatott.

Beoltva

A nehézkes kezdés, a világgazdaságban jelentkező folyamatos szűk keresztmetszetek és az új korlátozásokat kikényszerítő új vírusvariánsok ellenére a globális GDP erősen növekszik 2021-ben, melyet az oltási kampány hajt, és amely lehetővé teszi a gazdaságok számára az újranyitást és a (részleges) visszatérést a normalitáshoz. Emellett továbbra is megmarad a laza monetáris politika és a nagyvonalú költségvetési támogatás. Vajon milyen eredményre számíthatnak a megtakarítással rendelkezők világszerte? Amennyiben nem történik egy nagyobb részvénypiaci korrekció, 2021 egy újabb jó év lesz a számukra, a pénzügyi eszközök állománya ugyanis kb. 7 százalékkal nő globálisan.
 
„Ezek a számok lenyűgözőek, azonban ennél mélyebbre kell ásnunk. A legtöbb háztartás valójában nem takarított meg, csak félretette a pénzét. A bankszámlákon heverő tétlen pénzek elvesztegetett lehetőséget jelentenek. A háztartásoknak ehelyett a nyugdíjba és a zöld gazdaságra való átállásba kellene fektetniük, ami lehetővé tenné, hogy a társadalom megbirkózzon a legsürgetőbb kihívásokkal, mint például az éghajlat- és a demográfiai változás. Attól tartok, hogy ha a háztartások végül elkezdik megtakarításaikat elkölteni, akkor az majd értelmetlen fogyasztáshoz vezet, és ez az inflációt gerjeszti. Sürgősen új megtakarítási kultúrára van szükségünk.” - mondta Ludovic Subran, az Allianz vezető közgazdásza.

Hosszú Covid

A pénzeszközök állománya 2020-ban is gyorsabban nőtt a feltörekvő piacokon (+13,9 százalék), mint a fejlett piacokon (+10,4 százalék), ami azt jelenti, hogy három év után újból az ismerős növekedési minta mutatkozott. Ennek eredményeképpen valamelyest szűkült a gazdag és a szegény országok közötti vagyoni különbség. A trend tavalyi évben észlelt megfordulása – vagyis a szegényebb és a gazdagabb országok közötti olló ismételt növekedése – tehát egyelőre megállni látszik. Azonban még korai azt mondani, hogy minden rendben van. Habár számos fejlődő ország meglepően jól teljesített a járvány első évében, a jelek arra mutatnak hogy a hosszabb távú következmények és kihívások elsősorban a szegényebb országokat érinthetik. Ezek a kihívások a nem elegendő számú oltásból, valamint a digitális és zöld gazdaságra való átállás érdekében újrakonfigurált ellátási láncokból adódnak.
 
Ugyanez mondható el a vagyon országokon belüli eloszlásáról. Bár a nemzeti középosztály réteg szűkült az elmúlt években, - mivel a teljes nemzeti vagyonon belüli részesedése csökkent -, 2020-ban legalább úgy tűnik, hogy a nagymértékű szociális juttatások sikeresen ellensúlyozták a vagyoni osztályok közötti szakadék további növekedését. Ez az örömteli esemény azonban csak addig tart, amíg az állami támogatások véget nem érnek, és a válság közvetlen hatása – több millió munkahely elvesztése – újból meg nem jelenik. Ezenfelül a válság az iskolai oktatásban is jelentős egyenlőtlenségekhez vezetett. Ezért valószínű, hogy a Covid-19 tovább növeli a társadalmi mobilitás hiányát. A középosztály fokozatos eltűnése csak átmenetileg állt meg.
 
„A világjárvány lényegesen nagyobb kihívást jelent a szegényebb országok számára. Nagyon valószínű, hogy a Covid-19 sokkal hosszabb ideig fogja majd vissza a gazdasági fejlődést ezekben az országokban, mint a fejlett piacokon. De az igazi kihívás csak ezután jön: ezek az országok egy olyan járvány utáni világban találják majd magukat, amelyben egyre nehezebb lesz érvényesíteni a komparatív előnyeiket a technológia, a politika és az életstílus terén bekövetkező tartós változások miatt. A globális jóléti szakadék folyamatos szűkülése – az elmúlt évtizedek meghatározó fejleménye, már nem egy magától értetődő folyamat.”– fűzte hozzá Patricia Pelayo Romero, a jelentés társszerzője.
 
Magyarország: Jelentős, 9,9 százalékos növekedés a pénzügyi eszközök állományában
A magyar háztartások pénzügyi eszközeinek bruttó állománya 9,9 százalékkal nőtt 2020-ban, csaknem annyival, mint a rekordnak számító 2019-es évben (11,3 százalék). A növekedés fő mozgatórugója a bankbetétállomány volt, amely kivételes mértékben, 17,4 százalékkal nőtt; ez a valaha mért legnagyobb emelkedés. Ebben az új megtakarítások 2020-ban ugrásszerűen, 161 százalékkal növekvő, rekordmértékű beáramlása játszotta a legnagyobb szerepet. A másik két eszközosztály is meglehetősen erősen teljesített: az értékpapír-állomány 8 százalékkal , a biztosítási és nyugdíjpénztári eszközök állománya pedig 8,7 százalékkal nőtt.
 
A kötelezettségek 11,9 százalékkal bővültek, ami a nagy pénzügyi válság óta a leggyorsabb növekedések egyike.  Ennél csak 2019-ben volt magasabb (12,6 százalék) a kötelezettségek növekedése. A nagy pénzügyi válságot követő, a derékszíjak összehúzásával jellemezhető időszakot követően úgy tűnik, a magyarok visszatértek az adósságfelvételhez. A gazdasági teljesítmény 2020. évi csökkenésével párhuzamosan az adósságráta (a kötelezettségek GDP-hez viszonyított százalékos aránya) 25 százalékra ugrott, ami még így is jelentősen elmarad a Szlovákiában (51 százalék), a Csehországban (42 százalék) és Lengyelországban (36 százalék) tapasztalt szintektől. A nettó pénzügyi eszközök értéke 9,4 százalékkal nőtt. A pénzügyi eszközök 16 160 eurós egy főre jutó nettó állományával Magyarország a 30. helyen maradt a leggazdagabb országok rangsorában (a pénzügyi eszközök egy főre jutó állománya, az első húsz helyezettet lásd a táblázatban). Ezzel Magyarország a régió negyedik leggazdagabb országa Szlovénia (25), a Cseh Köztársaság (26) és Észtország (27) mögött, megelőzve Bulgáriát (35), Lengyelországot (37) és Szlovákiát (38). Mivel számos európai ország, például Olaszország, Franciaország, Belgium vagy Nagy-Britannia jelentősen visszaesett a rangsorban 2000 óta, a top 10 lista most más képet mutat mint 2000-ben: a legjobb helyekért a skandináv és az ázsiai országok küzdenek, de a vezető pozíciókat az Egyesült Államok és Svájc továbbra is őrzi.

Az első 20 ország (2020):

Már második hónapja csökkennek az albérletárak, a bérlők fizetőképessége állhat a háttérben

Az országos albérletpiacon novemberben is csökkent az átlagos lakbér havi összevetésben, mégpedig 0,6 százalékkal. Így az októberi mérséklődés után már a második hónapja tart a lejtmenet - derül ki a KSH–ingatlan.com-lakbérindexéhez fűzött elemzésből. Budapesten az októberi lényegében stagnálást jelentő 0,1 százalékos növekedés után a november 1,1 százalékos csökkenést hozott az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor éves összevetésben az országos lakbérek 7, a fővárosban pedig 8 százalékkal emelkedtek.
2024. 12. 12. 04:30
Megosztás:

Mekkora lesz jövőre a béremelés? Három tényező, ami meghatározza a magyar munkaerőpiac alakulását

A munkanélküliség további csökkenése és a kínai beruházási boom hatásai mellett a reálbérek növekedésének visszaesése határozza majd meg 2025-ben a magyar munkaerőpiacot, de a nehézségek ellenére továbbra is béremelésben gondolkodik a legtöbb vállalat – véli Dr. Tóth Ágnes, Prohuman Zrt. vezérigazgatója. Bár a magyar gazdaság éppen dekonjunktúra-hullámban van, pozitív jeleket is lát, és továbbra arra számít, hogy a munkaerőpiac feszes marad.
2024. 12. 12. 04:00
Megosztás:

Otthonfelújítási támogatást igényelhetnek a kistelepüléseken élő családok

A vidéki otthonfelújítási program forrásait igényelheti minden olyan gyermeket váró, vagy már gyermeket nevelő család, amely 5 ezer főnél kisebb lélekszámú településen él - közölte a Facebookra feltöltött szerdai videónyilatkozatában a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője.
2024. 12. 12. 03:30
Megosztás:

Forradalmi áttörést értünk el fülkagyló-helyreállító műtéttel Magyarországon

A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet 6,5 órás sikeres fülkagyló-pótló műtétet hajtott végre 2024. december 5-én egy 10 éves fiúgyermeken, akinek fülét áprilisban kutya harapta le. Intézetünk az Amerikai Egyesült Államokból hozta haza a tudást és honosítja meg hazánkban elsőként, egyúttal európai központja kíván lenni a fülkagyló-helyreállító műtéteknek, mind a fül nélkül született, mind a ki nem fejlett fülkagylóval született gyermekek, valamint a kutyaharapás és baleseti sérülés által elvesztett fülű gyermekek esetében.
2024. 12. 12. 03:00
Megosztás:

Miért sárgul a leander levele? – Okok és megoldások

A leander népszerű mediterrán növény, amely szépségével és illatával varázsolja el a kertészeket. Azonban a levelek sárgulása gyakran aggodalomra ad okot. Miért sárgul a leander levele, és mit tehetünk ellene? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk az okokat és a megoldási lehetőségeket, hogy miért sárgul a leander levele.
2024. 12. 12. 02:00
Megosztás:

Figyeld az órádat, mert bezár a Penny Market mielőtt odaérnél Karácsonykor!

Az ünnepi nyitva tartással a vásárlók és a munkatársak igényeit hangolta össze a PENNY, az üzletekben még december 24-én is vásárolhatunk.
2024. 12. 12. 01:00
Megosztás:

MÁV: megújítják az IC-flottát

A vasúttársaság megújítja az IC-flottát - írta Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója kedden, Facebook-bejegyzésében.
2024. 12. 12. 00:30
Megosztás:

Nőtt az infláció az USA-ban, mégis emelkednek a tőzsdék

Az Egyesült Államokban az éves inflációs ráta 2,6-ról 2,7 százalékra emelkedett novemberben.
2024. 12. 12. 00:05
Megosztás:

Az MNB 16,75 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Statosfera Bankszámlainformációs Szolgáltató Kft.-re

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 16,75 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Statosfera Bankszámlainformációs Szolgáltató Kft.-re és kötelezte a vásárlóknak járó pénzvisszatérítés, és az ahhoz kötődő nyilvántartás kapcsán feltárt üzleti, számviteli, vállalatirányítási, IT és adatszolgáltatási hiányosságok megszüntetésére - közölte az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében a a felügyeleti szerv.
2024. 12. 11. 23:00
Megosztás:

Kirobbanó sikerrel zárult és kimagasló rekordokat hozott a Kieselbach Galéria téli művészeti árverése

Nagy rekordokat ér el a napokban a hazai aukciós műtárgypiac, óriási sikerrel zárult a Kieselbach Galéria 2024. december 10-én megrendezett árverése is. A teltházas aukció kiemelkedő online jelenlét mellett zajlott. Jó pár kép esetében koppant a kalapács 100 millió forint körül (Perlrott Csaba Vilmos, Derkovits Gyula, Vaszary János, Kernstok Károly stb.). A kimagasló minőségű anyag múzeumi kvalitású főműve, Czóbel Béla Kislány ágy előtt című 1905-es remekműve 340 milliós leütési árával nemcsak életmű-rekordot jelent, hanem egyszersmind ez lett az esztendő eddigi legmagasabb áron eladott magyar műalkotása is.
2024. 12. 11. 22:00
Megosztás:

Nyolc jelölt indul a horvát elnökválasztáson

Nyolc jelölt indul Horvátországban az államfői tisztségért a december 29-ei választáson, köztük a jelenlegi elnök, Zoran Milanovic - jelentette be az országos választási bizottság (DIP) szerdán.
2024. 12. 11. 21:30
Megosztás:

Január 6-tól lehet benyújtani a hiteligényeket az EXIM új konstrukcióira

Öt finanszírozási konstrukciót indít az EXIM Magyarország, a Demján Sándor Program keretében, amelyek célja a fenntartható fejlődés, az exportképesség növelése és a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének támogatása, külföldi befektetéseinek finanszírozása. Az EXIM hitelprogramjai a 2025-ös év során jelentősen közreműködhetnek az exporttevékenység növelésében és a külföldi terjeszkedésben. A bank korábbi sikeres termékeit összesen 350 milliárd forint értékben hirdeti meg.
2024. 12. 11. 21:00
Megosztás:

Ez a jövő: kvantumszámítógép, ami 10 mp alatt kiszámolja a világegyetemet háromszor

Hatalmasat, több mint 5 százalékot emelkedett az Alphabet árfolyama tegnap arra a hírre, hogy a cég jelentős lépést ért el az új fejlesztésű kvantum chip, a Willow fejlesztésében.
2024. 12. 11. 20:30
Megosztás:

A Mol húzta új történelmi csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 190,57 pontos, 0,24 százalékos emelkedéssel, 80 530,65 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.
2024. 12. 11. 20:00
Megosztás:

Idén karácsonykor is támogathatjuk a súlyosan és krónikusan beteg gyerekek gyógyulását segítő Mosoly Alapítványt

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén karácsonykor is bárki – minimum összeghatár nélkül, akár 100 forinttal is – hozzájárulhat a súlyos, hosszan tartó betegségben szenvedő gyermekek gyógyulását ingyenes mese- és művészetterápiával segítő Mosoly Alapítvány munkájához. Az adományozóknak ehhez annyit kell tenniük, hogy a Mosolyt támogató eMAG webáruházban vásárolnak, vagy a Goldenfood élelmiszereit választják.  
2024. 12. 11. 19:30
Megosztás:

A jövő legforróbb pénzkereseti iparága a kriptovalutákkal: akár napi 5000 dollárt is kereshetsz

Fedezd fel a KSD Miner lehetőségeit és előnyeit!
2024. 12. 11. 19:00
Megosztás:

Karácsony előtti nagyüzem a hortobágyi halgazdaságban

Javában tart a karácsony előtti nagyüzem a hortobágyi halgazdaságban: naponta több tíz mázsa halat szállítanak az üzletekbe, de az ünnephez közeledve ez eléri a napi száz mázsát is - közölte a társaság vezérigazgatója szerdán az MTI-vel.
2024. 12. 11. 18:30
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Aki decemberben szerződik, még igénybe veheti az idei adójóváírást is

Az idei harmadik negyedév végén az MNB adatai szerint már több mint 505 ezer adókedvezményes nyugdíjbiztosítást kezeltek a hazai biztosítók, 6,2 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában.
2024. 12. 11. 18:00
Megosztás:

Átadták a Continental Dohányipari Csoport sátoraljaújhelyi raktárcsarnokát

Átadták a Continental Dohányipari Csoport 1200 négyzetméteres raktárcsarnokát a sátoraljaújhelyi Pataki úti iparterületen - közölte a vállalat szerdán az MTI-vel.
2024. 12. 11. 17:30
Megosztás:

Valamelyest csökkentek az albérleti díjak

Novemberben országosan 0,6, Budapesten 1,1 százalékkal csökkentek a kínálati lakbérek az előző hónaphoz viszonyítva, egy év alatt országosan 7,7, Budapesten 7,8 százalékos drágulás történt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.
2024. 12. 11. 17:00
Megosztás: