Amerikában örülnek, de minek?
![Amerikában örülnek, de minek?](/upload/file/67239/orig.webp)
Ugyanis az új terv szerint kölcsönösségen alapuló vámokat kell bevezetni, de azoknak az eltérő áfa környezetet is tükrözniük kell. Szóval ez nem lesz olyan egyszerű és faék egyszerűségű megoldás. Így nem is csoda, hogy a kereskedelmi miniszternek jelölt Howard Lutnick szerint az ezzel kapcsolatos tanulmányoknak április 1-ig kellene elkészülniük. S ez után lehet bevezetni az új vámtételeket.
Sokan attól féltek eddig, hogy már most jöhetnek a magas vámok, míg ez a reciprocitás elvét követő megoldás elodázza, s talán igazságosabbá is teheti az új vámtételeket. Mindenesetre abban mindenki egyetért, hogy továbbra is a bizonytalanság a biztos ebben a történetben, de azért biztos érdemesebb volt visszavenni az eladási pozíciókat vagy éppen az alulsúlyból.
Viszont jól mutatja a piacok továbbra is optimista és kockázatvállaló módját, hogy a néhány napos csúszásnak is annyira tudnak örülni, hogy az jól látható emelkedést okoz a piacon.
Pedig mint a tegnapi ábránkból is jól látható, az értékelési szintek már eléggé magasak, vagy más szavakkal: a piacok többsége elég drágának tűnik. Ezen két dolog tud segíteni: (i) az eredményvárakozások emelkedése; (ii) az árfolyamok csökkenése. Az előbbi kapcsán az S&P500 üzemi marzsa adhat kis fogódzót.
S&P500 operatív marzs
Forrás. Bloomberg, Erste
Mint látható, ugyan az S&P500 operatív marzsa magasan van, de az elmúlt időszakban volt már ennél magasabb szinten is. Ugyanakkor a várhatóan továbbra is erősebb inflációnak köszönhetően a cégek árbevétele is növekedni fog. Szóval a két tényező együtt továbbra is erős profitbővülést hozhat, ami indokolja, indokolhatja a magas árazást, de azért mégis csak az „erős” oldalon vagyunk, optimista előrejelzésekkel. Szóval nem árt az óvatosság.
S akkor itt vannak még a béketárgyalások. A hétvégi müncheni biztonságpolitikai csúcs valószínűleg mégis hozhat valamiféle előrelépést a béke felé, még akkor is, ha az ukránok nem igazán tűnnek boldognak a hármas tárgyalásokat illetően. Ugyanakkor egy szedett-vedett békének sok hátulütője lehet. Ilyen például az, ha nem lesznek megfelelő békegaranciák.
Ez elodázhatja vagy elnyújthatja Ukrajna újjáépítését, amelyet különben 500 milliárd dollárra tesznek. Mindenesetre most örülünk, hiszen számos cég, na meg a régió is eléggé olcsónak tűnik még, ami további áremelkedéseket hozhat. Az áremelkedésekkel kapcsolatban egyre inkább előtérbe fognak kerülni a potenciális buktatók is. Ebben az esteben ezekre érdemes figyelni.