Amit a mezőgazdasági csomagolóanyagokról tudni érdemes
Cikkünkben most bemutatjuk a mezőgazdasági termelésben gyakran használt, a Zalapacknál is elérhető takarófóliákat, de kitérünk a bálahálók és a fóliasátrak előnyeire is.
Mire jó a talajtakaró fólia?
Nagy előnye a talajtakaró fóliáknak, hogy többféle funkciót is képesek betölteni. Hogy pontosan miket?
- Használatukkal elejét vehetjük a gyomosodásnak.
- A talaj nedvességtartalma, vízellátása jobb lesz általuk.
- Optimálissá teszik a talaj hőmérsékletét. Fagy esetén is védelmet jelentenek. A napfény pedig könnyen felmelegíti a fóliákat, ami a növények növekedésére jótékony hatással van. Ez pedig korábbi betakarítást is eredményezhet, amivel magasabb bevételt realizálhatunk.
- Bevethetők talajfertőzések megelőzésére is, ugyanis a kórokozók számára kedvezőtlen lesz a mikroklíma a talajtakaró fóliák alatt.
- A műtrágyát is bent tartják a földben, nem fog szivárogni.
- Tisztábbak, frissebbek lesznek az így termelt gyümölcsök.
Arra ügyeljünk, hogy a fóliák elhelyezése előtt készítsük elő a földterületet! Ezt követően csak rögzíteni kell a széleket, és a sorok teljes hosszán elhelyezni azokat. Majd jöhetnek a palántáknak szükséges lyukak, és végül az ültetés.
Védelem a szabadban tárolt takarmányoknak
Léteznek úgynevezett bálatakaró fóliák, amelyekkel megóvhatjuk a bálákat a hótól, széltől, esőtől és a káros UV-sugárzástól is. Vagyis egy igazán hatékony tárolási eszköznek tekinthetők, és mellettük szól még a könnyű kezelhetőségük is. A bálázófóliák pedig arra hivatottak, hogy szorosan tartsák a bálákat, megkönnyítve a tárolásukat, és elősegítve a biztonságos szállításukat.
De a kalászos gabonafélék betakarításánál gondolni kell a gabonaszalmákra vagy a lucernaszénára is, melyeket bálázásos technológiával csomagolnak ma már. Itt jönnek szóba a bálahálók, -zsinegek, -kötöző madzagok.
Sátorfólia, a mobil védelem
Ha a leggyakrabban használt mezőgazdasági csomagolóanyagokról beszélünk, nem hagyhatjuk ki a sátorfóliát sem. Ezzel óvjuk a növényeket a kedvezőtlen külső behatásoktól, és mindeközben a növekedésükhöz kedvező mikroklímát teremtünk. Gazdagabb, dúsabb termést érhetünk el vele, ami a bevételnövekedés szempontjából sem elhanyagolható. Kifejezetten javasolt a használata:
- zöldség- és gyümölcstermesztés esetén,
- akkor, ha virágokat és dísznövényeket nevelünk,
- valamint abban az esetben, ha szabadföldi növények termesztési szezonjait szeretnénk meghosszabbítani.
Látható, hogy milyen hasznos és praktikus mezőgazdasági csomagolóanyagok léteznek ma már, és a sort még hosszan folytathatnánk. De inkább nézzünk szét a Zalapack oldalán, ahol garantáltan megtaláljuk azt, amire a gazdaságunknak szüksége van!