Átfogó védelmi együttműködési megállapodást ír alá Londonban a brit és a japán kormányfő

Átfogó kétoldalú védelmi megállapodást ír alá szerdán Londonban Rishi Sunak brit és Kisida Fumio japán miniszterelnök.

Átfogó védelmi együttműködési megállapodást ír alá Londonban a brit és a japán kormányfő

A Downing Street szerdai ismertetése szerint az egyezmény - amely több mint száz éve a legnagyobb horderejű ilyen szerződés a két ország között - jelentősen bővíti Nagy-Britannia és Japán védelmi és biztonsági együttműködését. A londoni miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint a megállapodás egyik sarkalatos fontosságú eleme, hogy lehetővé válik a két ország számára fegyveres erők állomásoztatása egymás területén, és ennek révén mód nyílik az eddigieknél nagyobb kiterjedésű, összetettebb hadgyakorlatok közös tervezésére és kivitelezésére.

Rishi Sunak hivatalának közleménye szerint Nagy-Britannia az első európai ország, amellyel Japán ilyen típusú - egymás területéhez is viszonos hozzáférést biztosító - védelmi együttműködési megállapodást köt. Az egyezmény előkészítése tavaly májusban, még a kettővel ezelőtti brit miniszterelnök, Boris Johnson hivatali idejében kezdődött és az előkészítő munka most jutott el a megállapodás aláírásáig.

A Downig Street kiemeli, hogy a brit-japán védelmi szerződés megkötése előtt alig néhány héttel állapodott meg Nagy-Britannia, Japán és Olaszország a Global Combat Air Programme (globális harcirepülőgép-program) nevű kezdeményezésről, amelynek célja újgenerációs harcirepülőgép-típus közös kifejlesztése. A londoni kormányfői hivatal szerdai tájékoztatása szerint Rishi Sunak és Kisida Fumio kétoldalú megbeszélésén várhatóan szóba kerül Nagy-Britannia csatlakozása az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) nevű szabadkereskedelmi szerveződéshez.

London 2021. február 1-én, egy évvel a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után terjesztette be hivatalosan csatlakozási folyamodványát a CPTPP-hez.

A megállapodás eredeti, Csendes-óceáni Partnerség (TPP) nevű változatát hosszú évekig tartó tárgyalások után 2016. február 4-én, az új-zélandi Aucklandben írta alá az ázsiai-csendes-óceáni térség 12 állama. Az aláírók között volt az Egyesült Államok is, de Donald Trump volt amerikai elnök választási ígéretéhez híven 2017 januárjában, első munkahetének első napján aláírta azt a rendeletet, amelynek alapján az Egyesült Államok kilépett az egyezményből.

A többi 11 ország képviselői 2018. március 8-án parafálták az Egyesült Államok nélküli csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezet fenntartásáról szóló megállapodást. Az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség névvel újraformált megállapodásnak Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr és Vietnam a tagja. Az 500 millió lakosú CPTPP-csoport évenként előállított együttes hazai összterméke (GDP) hozzávetőleg 13 500 milliárd dollár; ez a világgazdasági szintű GDP-érték mintegy 13,4 százaléka.

Hamarosan indul a tavaszi rókavakcinázás

Március 28-án kezdődik a rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása az ország déli és keleti vármegyéiben, az érintett térségekben a hatóság az immunizálással egy időben ebzárlatot és legeltetési tilalmat is elrendel - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) keddi közleményében.
2026. 03. 10. 13:30
Megosztás:

19,5 millió dollárnyi ETH-t mozgatott meg a Bitmine – Coinbase Prime-ra került az Ether egy része

Jelentős on-chain tranzakció rázta meg az Ethereum piacát kedden: a világ egyik legnagyobb nyilvános ether-tartalékával rendelkező vállalata, a Bitmine Immersion Technologies közel 19,5 millió dollár értékű ETH-t utalt át a Coinbase intézményi platformjára. Bár az ilyen nagyméretű mozgások gyakran pánikot keltenek a befektetők körében, a háttérben álló folyamatok nem feltétlenül jelentenek eladási szándékot.
2026. 03. 10. 13:00
Megosztás:

A februári inflációs adat háttérbe szorul a kialakult piaci helyzetben

A fogyasztói árak februárban 1,4%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet idehaza, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb várakozásunknál és 0,3 százalékponttal alacsonyabb a piaci konszenzusnál. Utoljára 2016 végén mértek ilyen alacsony inflációt itthon. Az előző hónaphoz képest 0,1%-kal emelkedtek az árak, az elemzői konszenzus azonban magasabb, 0,4% volt. Az éves maginfláció is tovább mérséklődött az MNB inflációs célja alatt, 2,1%-ra februárban.
2026. 03. 10. 12:30
Megosztás:

Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban

Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
2026. 03. 10. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum árfolyama a kritikus 2000 dolláros szintet védi – fordulópont előtt a piac

Az Ethereum árfolyama kulcsfontosságú technikai szinthez érkezett. Az elmúlt hetek oldalazó mozgása után az ETH most a 2000 dolláros támasz körül harcol, miközben a technikai indikátorok és a befektetői hangulat egyaránt azt jelzik: hamarosan jelentős irányválasztás jöhet a kriptopiacon.
2026. 03. 10. 11:30
Megosztás:

A hazai cégek több mint harmada létszámnövekedést tervez a következő negyedévben

Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország ma közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
2026. 03. 10. 11:00
Megosztás:

Magyar–román kutatás indul az antibiotikum-rezisztencia ellen

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a temesvári Victor Babeş Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem és az OncoHelp Egyesület részvételével, uniós támogatással indult egy 2028 elejéig tartó projekt, amely az antibiotikum-rezisztencia elleni hatékony fellépést segíti - tájékoztatta az SZTE közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 03. 10. 10:30
Megosztás:

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány, az intézkedés éjféltől lép életbe - jelentette be Orbán Viktor hétfőn a Facebookon.
2026. 03. 10. 10:00
Megosztás:

Mi történhet ma a tőzsdéken?

Az ázsiai részvénypiacok megugrottak, a határidős kereskedésben a WTI és a Brent is 90 dollár alá esett, miután hétfő este rendkívül volatilis volt a globális piaci hangulat Donald Trump amerikai elnök bejelentését követően. A Nikkei 2,4, az SSEC 0,4%-os pluszban áll, az MSCI Japánon kívüli ázsiai–csendes-óceáni részvényindexe 2,6%-kal emelkedik, csökkentve a konfliktus kezdete óta felhalmozott veszteségeket.
2026. 03. 10. 09:30
Megosztás:

Zárásra felhúzták a tengerentúli piacokat, miután Trump bejelentette: közel a háború vége

Hétfőn mindent az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények mozgattak. A Wall Street részvényei visszakapaszkodtak a meredek eladási hullámból, és végül emelkedéssel zártak, miután az utolsó órában fordulat következett be: Donald Trump amerikai elnök azt sugallta, hogy az Egyesült Államok és Izrael háborúja Irán ellen közel lehet a befejezéshez. Mindhárom index késői felpattanást produkált, miután Trump azt mondta, hogy a háború a „vártnál jóval jobban halad”.
2026. 03. 10. 09:00
Megosztás:

Hullámvasút után vegyesen zártak a nemzetközi hozamok

A deviza- és kötvénypiacon is az Irán elleni háború volt a legfontosabb piacmozgató tényező. Reggel a 30%-ot közelítő olajár-emelkedés miatt tovább erősödtek az inflációs és kamatemelési félelmek, 1%-os erősödéssel 1,15 környékére esett az EUR/USD és érdemben, 5-6 bázisponttal emelkedett az amerikai és a német tízéves hozam, a francia és az olasz pedig újabb 10-12 bázisponttal.
2026. 03. 10. 08:30
Megosztás:

Szépen erősödött a forint - ennyi most egy euró

Emelkedett a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 10. 08:00
Megosztás:

Estek a nyugat-európai piacok, miután az energiaárak további megugrása miatt nőttek az inflációs kockázatok és emelkedtek a kamatemelési várakozások

Tovább folytatták lejtmenetüket az európai részvénypiacok tegnap és több mint két hónapja nem látott mélypontra estek hétfőn. Az olajárak meredek emelkedése (átmenetileg 120 dollárig) tovább fokozta az inflációs aggodalmakat. A pán-európai STOXX 600 zsinórban harmadik napja esett, és 0,6%-os mínuszban zárt, miután pénteken közel egy éve a legrosszabb heti teljesítményét produkálta. Az index közel 6%-kal került a február 27-én elért rekord záróértéke alá. A STOXX volatilitási mutató tavaly április óta nem látott csúcsra emelkedett, majd a nap végére visszahúzódott. Irán Mojtaba Khameneit nevezte ki apja, Ali Khamenei utódjának a legfőbb vezetői pozícióban – a lépést sokan a teheráni keményvonalasok hatalmának megszilárdításaként értékelik, amely tovább szűkíti a háború gyors rendezésének lehetőségét.
2026. 03. 10. 07:30
Megosztás:

Még több mint 900 milliárd forint EU-s fejlesztési pénz vár a magyar kkv-kra

Több száz milliárd forintnyi még elérhető EU-s pályázati forrásról kaphatnak közvetlen tájékoztatást a magyar kis- és középvállalkozások. A Nemzeti Fejlesztési Központ a vármegyei kamarákkal közösen országos rendezvénysorozatot indít, ahol a vállalkozások első kézből ismerhetik meg a versenyképességet, digitalizációt, képzést és foglalkoztatást támogató pályázatokat, valamint a közeljövőben megnyíló lehetőségeket. A roadshow március 10-én Székesfehérváron indul és március 30-án Budapesten zárul.
2026. 03. 10. 06:30
Megosztás:

Startol az adóbevallási szezon, ezek a legfontosabb változások

Március 15-én startol az SZJA-bevallási szezon: a háromgyermekes anyák adómentessége és az új büntetési szabályok miatt idén a rutinellenőrzésnél többre lesz szükség. Bár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) milliók helyett készíti el a tervezetet, a WHC Payroll szakértői arra figyelmeztetnek, hogy az új kedvezményrendszer útvesztőiben egy apró hiba is súlyos bírságot vonhat maga után. Mutatjuk a legfontosabb határidőket és azt az új nyomtatványt, amely radikálisan egyszerűsítheti az édesanyák adminisztrációját.
2026. 03. 10. 06:00
Megosztás:

Százmillió euróra emelkedett Szoboszlai Dominik értéke

Százmillió euróra ugrott Szoboszlai Dominik, az angol bajnok Liverpool magyar futballistájának értéke.
2026. 03. 10. 05:30
Megosztás:

Megtört a lendület a bérlakáspiacon: de hogyan látják az ingatlanközvetítők?

2025 őszén több hónapon át csökkentek az albérletárak, és 2026-ban sem várható jelentősebb drágulás. A szakértők szerint a 3 százalékos támogatott hitel sok bérlőt terelt a vásárlás felé, ami mérsékelte a kiadó lakások iránti keresletet és a bérleti díjak növekedését is.
2026. 03. 10. 05:00
Megosztás:

Kétszáz új munkahelyet hoz létre a Rosenberger Csoport friss beruházása

A Rosenberger Csoport mintegy 47 milliárd forint értékű kapacitásbővítést hajt végre a jászárokszállási, a jászberényi és a nyírbátori telephelyén, aminek nyomán kétszáz új munkahely jön majd létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Jászberényben.
2026. 03. 10. 04:30
Megosztás:

Mentőövet dobhat az adóvitákban fuldokló cégeknek az MI

Egyre több és elhúzódó adóügyi jogvitára számítanak világszerte a döntéshozók, aminek hatékony kezelésében a vállalatok és a hatóságok is a mesterséges intelligenciától (MI) várják a megoldást – derül ki az EY friss nemzetközi kutatásából. A közel 2000 felsővezető bevonásával készült felmérés szerint a globális adóreformok és a gyorsan változó szabályozási környezet új megközelítést követel.
2026. 03. 10. 04:00
Megosztás:

A CSOK Plusz igényléseit is felpörgethette az Otthon Start

Az év végi CSOK Plusz igénylések élénkülése összefüggésben állhat az Otthon Start program tavaly szeptemberi indulásával - világít rá a money.hu legfrissebb elemzése. A friss banki adatok alapján fordulat látható ugyanis a 2025-ös év során indított CSOK Plusz igénylések dinamikájában, a havi átlagos igénylések száma növekedést mutat a szeptembertől decemberig tartó időszakban az év első nyolc hónapjához képest.
2026. 03. 10. 03:00
Megosztás: