Augusztusban mérséklődő ütemben folytatódott a lakbérek emelkedése
Ezzel párhuzamosan a reállakbérek országosan stagnáltak, Budapesten pedig 0,4 százalékkal csökkentek - derül ki a KSH-ingatlan.com szerdán megjelent legfrisseb lakbérindexéből.
Az előző év azonos hónapjához képest a nominális lakbérek országosan tizenkettő, Budapesten tizenhárom százalékkal voltak magasabbak, reál értelemben azonban 3,4, illetve 3,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól.
A járvány előtti szinthez viszonyítva a reállakbérek 7,5, illetve tíz százalékkal voltak alacsonyabbak. Az előző hónaphoz mérten a reállakbérek az előző havi szinten maradtak, ugyanakkor a fővárosban az inflációtól elmaradó nominális díjnövekedés a reálmutató enyhe csökkenését idézte elő - ismertette a KSH.
A friss adatok arra utalnak, hogy a bérlők már nehezen tolerálnak további számottevő drágulást a piacon - fűzte hozzá kommentárjában Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Az ingatlan.com elemzése egyúttal ismerteti a fővárosi kerületek és a vármegyeszékhelyek kínálatára szeptember végén jellemző átlagos bérleti díjakat is. Budapesten az átlagos lakbér kétszázharmincötezer forintot tett ki, ami csökkenést jelent a július végi kétszáznegyvenezer forinthoz képest. A II., a VI., VII., a IX. és a XIII. kerületben havi összevetésben kettő-tizennégy százalékkal, kétszázharminc-háromszázezer forintra mérséklődtek az átlagos bérleti díjak.
A vármegyeszékhelyeken az összesített átlagos lakbér százharmincötezerről száznegyvenezer forintra emelkedett. Az egyik legdrágábbnak számító Veszprémben két hónap alatt tizenkét százalékkal százötvenezerezer forintra esett az átlagos bérleti díj. Debrecenben viszont drágulás történt, ennek eredményeként ez a vármegyeszékhely az első, ahol az átlagos bérleti díj elérte a kétszázezres szintet.
Balogh László erről azt mondta, hogy Debrecenben és környékén jelentős munkahelyteremtő beruházások valósulnak meg, ami extra keresletet generál a kiadó lakásokra. A debreceni albérletek eddig is népszerűek voltak, mivel a vármegyeszékhely Budapest után a második legnagyobb egyetemi városnak számít.