Az adó-vevő készülékek 5 típusa, ami hatékonyabbá teheti a munkát
Amellett ugyanis, hogy működéséhez nincs szükség hálózati lefedettségre, használata gyorsabb és egyszerűbb is, mint a mobiltelefonoké. Nem kell hívást indítanunk, vagy felvennünk a mobilt, így az ezen keresztül közvetített üzenetek hatékonyabban, ráadásul egyszerre több emberhez is eljuthatnak, miközben sok esetben sokkal biztonságosabbak is, mint a mobilok. Az adó-vevő eszközöket többféleképpen is osztályozhatjuk.
Engedélyköteles készülékek
Attól függően, milyen berendezést használunk, illetve milyen célra, lehetséges hogy adó-vevő készülékünkre engedélyt kell kérnünk rá, valamint díjat kell fizetnünk a frenvenciahasználatért is. Mindezért itthon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felelős.
UHF/VHF adó-vevő
A készülék elsősorban azoknak ajánlott, akik bizalmas információkkal és adatokkal dolgoznak és nem szeretnék, hogy az adóvevőn folyó kommunikáció illetéktelenekhez is eljusson. Ilyenek lehetnek a rendezvénybiztosítást, vagy őrző-védő szolgáltatást nyújtó cégek, raktárak, logisztikai központok, vagy kormányzati szervek. Az egyedi frekvencia a biztonsági okok mellett azért is hasznos, mert így biztos, hogy semmilyen egyéb rádióforgalom nem zavarja meg a kommunikációt – az egyedi frekvencia használatáért azonban fizetnünk kell.
Lehetőség van azonban a közös, országos frekvencián folyó kommunikációra is – ilyenkor kizárólag frekvenciahasználati díjjal kell számolnunk. Az esetek többségében más felhasználók nem zavarnak be saját kommunikációnkba, nem lehet azonban kizárni ezt a lehetőséget.
Fix telepítésű bázisállomás
Ha a kizárólagos frekvencia mellett döntünk, fix telepítésű állomásra is szükségünk van. Ez lehet szimplex – azaz egy készülék egyszerre csak adó vagy vevő lehet –, vagy duplex üzemmódban működő is. Az alapállomást jellemzően egy diszpécser kezeli, de lehetőség van kézi adóvevőkkel mozgó állomások használatára is. Ezek hatósugara akár 15 kilométeres is lehet, egy ilyen rendszer telepítése azonban nem olcsó dolog, hiszen a készülékek beszerzése mellett rendszertechnikai tervet is készítenünk kell.
Engedély nélkül használható készülékek
A 446 MHz-es, szabad sávon működő adó-vevő készülékekhez nincs szükség sem frekvencia-, sem rádióhasználati engedélyre, így ezek a megvásárlás után azonnal használhatóak. Hátrányuk, hogy a szabad sáv miatt könnyen bezavarhat mások kommunikációja.
Walkie-talkie-k
A PMR446 (Personal Mobile Radio – PMR, a 446 pedig a fenti frekvenciasávra utal) készülékeket elsősorban hobbicélú felhasználásra tervezték: túrázás, szabadidős rendezvények során bárki könnyedén működtetni tudja ezeket. Alapbeállításuk szerint általában 16 csatorna érhető el velük, melyek további alcsatornákra választhatóak szét – így tudjuk elkerülni, hogy más, közeli felhasználó adása bezavarjon.
Ipari adó-vevő készülékek
Ezek a berendezések ugyanazon a 446 MHz-es sávon működnek, ám a hobbicélú walkie-talkie eszközöktől fejlettebbek, illetve robosztusabb kialakításúak: por, ütés-, sőt akár vízállóak is, az akkumulátoraik pedig hosszabb ideig bírják. Ma már kifejezetten különböző munkakörök számára kialakított adó-vevő készülékek is elérhetőek: a vendéglátásban dolgozók számára például léteznek kisebb, elegánsabb kivitelű walkie-talkie-k is, amelyek akár zsebben is elférnek, vagy a ruházatra rögzíthetőek.
Egy új típus: PoC adóvevők
Az adóvevők újabb generációja wifin vagy mobilinterneten keresztül működik, épp ezért nincs szükség hozzájuk engedélyre vagy frekvenciahasználati díjra. Egyedül a licensz díját kell megfizetni, hiszen a készülékek egy szerveren keresztül kapcsolódnak egymáshoz, ezt a szervert pedig üzemeltetni kell. Cserébe olyan extra szolgáltatások is elérhetőek, mint a beszélgetések mentése, vagy a GPS-helymeghatározás. Hátrányuk, hogy a mobiltelefonokhoz hasonlóan csak akkor működnek, ha van hálózati lefedettség.
Mint látható, az adóvevő mai napig széles körben használható és megbízható technológiának számít, amely az építkezésen keresztül a rendezvénybiztosításon át a vendéglátásig számtalan téren megkönnyítheti a munkavégzést – csak ki kell választanunk a számunkra legmegfelelőbb készüléket.