Az amerikai gazdasági aktivitás januárban már a hetedik hónapja lassul

Az amerikai gazdasági aktivitás januárban már a hetedik egymást követő hónapban lassult, valamint ismét megindult az input-árak emelkedése a S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékei alapján.

Az amerikai gazdasági aktivitás januárban már a hetedik hónapja lassul

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok egyesítésével képzett kompozit BMI 46,6 pontra emelkedett januárban a decemberi 45,0 pontról. A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének zsugorodását, 50 pont feletti értéke pedig növekedését jelzi.

A kompozit index már a hetedik egymást követő hónapja tartózkodik az 50 pontos határ alatt, de januári értéke tavaly október óta a legenyhébb mértékű teljesítménycsökkenést jelzi.

Januárban a feldolgozóipari BMI értéke 46,2 pontra emelkedett a decemberi 46,2 pontról, felülmúlva a 46,0 pontos piaci várakozásokat.

Az Egyesült Államok feldolgozóipari BMI-je januárban már a harmadik egymást követő hónapban tartózkodott 50 pont alatt, jelezve ezáltal a feldolgozóipari teljesítmény csökkenését. A zsugorodás mértéke pedig 2020 májusa óta a második leggyorsabb volt most januárban. A termelés elsősorban az új megrendelések elmaradása miatt csökkent. Az új megrendelések száma több mint két és fél éve a legnagyobb mértékben esett vissza, és a vállalatok 2020 júliusa óta első alkalommal csökkentették alkalmazotti létszámukat is. Az inputköltségek az év közepe óta tartó csökkenés után most először emelkedni kezdtek, és magasabb termelői árakat is határoztak meg januárban a feldolgozóipari vállalatok.

A szolgáltatóipari BMI 46,6 pontra emelkedett januárban a decemberi 44,7 pontról, a várt 45,0 pontot meghaladó mértékben. A januárban elért érték tavaly október óta a legenyhébb mértékű teljesítménycsökkenést jelzi a szolgáltatóipari ágazatokban. Az új megrendelések száma a feldolgozóiparral ellentétben a szolgáltatóiparban csak elenyésző mértékű volt, és a foglalkoztatás is tovább emelkedett, bár szerény mértékben. Az inputköltségek a szolgáltatóiparban is emelkedtek, a szolgáltatások árazása azonban nem változott.

"Az amerikai gazdaság kiábrándítóan gyengén indította az évet az üzleti aktivitás újabb meredek gyengülésével januárban. Bár a decemberihez képest enyhébb volt a visszaesés, de még így is az egyik legnagyobb a globális pénzügyi válság óta a feldolgozóipari és a szolgáltatóipari ágazatban egyaránt" - kommentálta a jelentést Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza.

Hozzátette: "aggodalomra igazán az ad okot, hogy a teljesítménycsökkenés folytatódása mellett a felmérés az input költségek emelkedését is kimutatta, ami a Fed monetáris politikájának a szigorításához vezethet még az erősödő recessziós kockázatokkal együtt is."

Az EU szerint a szudáni háború veszélyes fordulóponthoz érkezett

A dárfúri térségben fekvő el-Fáser városnak a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) általi elfoglalása a szudáni háború veszélyes fordulópontját jelenti - állítja Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikai uniós főképviselő és Hadja Lahbib, a humanitárius segítségnyújtásért felelős uniós biztos közös szerdai nyilatkozatban.
2025. 10. 29. 18:00
Megosztás:

Újabb lépés a Demján Sándor Tőkeprogram keretében a hazai kkv-k erősítése érdekében

A Kormány mindent megtesz a magyar vállalkozások támogatása érdekében! Ezért a Demján Sándor Program keretében több mint 1.400 milliárd forintnyi forrással támogatjuk a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését. 2025. október 6-ától pedig bevezettük a fix 3%-os kkv hitelt, amely a Széchenyi Kártya Program összes konstrukciójára, a likviditási és a beruházási hitelekre egyaránt kiterjed.
2025. 10. 29. 17:30
Megosztás:

Országszerte folyik a vasútállomások felújítása

A MÁV Csoport saját forrásból országszerte 21 helyszínen felújítja a meglévő vasúti állomásai épületeit, a Magyar Falu Program részeként pedig további 11 vasúti megállóhelyen vadonatúj kisméretű, hűtött-fűtött váróhelyiséggel rendelkező, könnyűszerkezetes épületet készít - jelentette be Tasó László, az Észak-keleti Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos szerdán, a felújítás alatt lévő balmazújvárosi vasútállomás épülete előtt.
2025. 10. 29. 17:00
Megosztás:

Az elárasztott parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, de a térségben újabbakat lehet kialakítani

Szakértők szerint az elárasztott parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, de a térségben újabb sóbányákat és sóba vájt turisztikai létesítményeket lehet kialakítani - írta szerdán a Krónika hírportál a témában tartott kerekasztal-beszélgetésről beszámolva.
2025. 10. 29. 16:00
Megosztás:

Maradandó költségemelkedést okozott a brit exportőröknek az EU-tagság megszűnése

Maradandó költségemelkedéseket okozott a brit exportőröknek Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból (Brexit) - áll a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) új átfogó helyzetértékelésében.
2025. 10. 29. 15:30
Megosztás:

KSH: szeptemberben 589 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Szeptemberben a termék-külkereskedelmi aktívum 589 millió euró volt, az egyenleg 297 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. A kivitel volumene 0,5 százalékkal, a behozatalé 8,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 10. 29. 14:30
Megosztás:

Ismét tüntettek a budapesti taxisok

Szerdán ismét tüntettek a budapesti taxisok, több tucat autóval tartottak tiltakozó demonstrációt a Fővárosi Közgyűlés ülésezése alatt a Városháza előtt.
2025. 10. 29. 14:00
Megosztás:

Előrehozott parlamenti választások kezdődtek Hollandiában

Előrehozott parlamenti választások kezdődtek szerdán Hollandiában, miután június elején felbomlott a kevesebb mint egy éven át kormányzó négypárti kormánykoalíció.
2025. 10. 29. 13:00
Megosztás:

Nyugat-Magyarországon a legnagyobb a kereslet felújítandó lakásokra

Nyugat-Magyarországon a legnagyobb a kereslet felújítandó lakásokra - közölte a Duna House szerdán az MTI-vel.
2025. 10. 29. 12:30
Megosztás:

Csak 1 000 dollár: XRP-be vagy Hedera-be (HBAR) érdemes fektetni?

Ha van 1 000 dollárod befektetésre, és valódi potenciált keresel, érdemes túllépni a mémcoinokon, és olyan projektekre fókuszálni, amelyek stabil alapokon nyugszanak — valódi technológiával, tényleges felhasználással és hosszú távú értékkel rendelkeznek.
2025. 10. 29. 12:00
Megosztás:

Hegyi Zsolt: 54 új HÉV-járműből 18 szerelvénynek meg kell érkeznie 2029 végéig

Szerdán elindult 54 darab, egyenként 600 utas szállítására képes, modern, alacsonypadlós HÉV-szerelvény beszerzése - jelentette be legfrissebb bejegyzésében a MÁV csoport hivatalos Facebook-oldalán Hegyi Zsolt vezérigazgató, hozzátéve, hogy az első 18 járműnek 2029 végéig meg kell érkeznie.
2025. 10. 29. 11:30
Megosztás:

Folyamatos rekordokat dönt meg a Liszt Ferenc-repülőtér forgalma

Folyamatos rekordokat dönt meg a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér forgalma - hangsúlyozta Lóga Máté a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és iparért felelős államtitkára, a Budapest Airport igazgatóságának elnöke szerdán a TV2 Mokka című műsorában az idei nyári időszak tapasztalatairól a légi forgalomban.
2025. 10. 29. 11:00
Megosztás:

A tegnapi, kisebb jelentőségű makrogazdasági adatok nem mozgatták meg a fejlett gazdaságok kötvénypiacait

A ma induló fontos adatdömping előtti, kisebb jelentőségű makrogazdasági adatok nem mozgatták meg a fejlett gazdaságok kötvénypiacait.
2025. 10. 29. 10:00
Megosztás:

Mindhárom vezető amerikai részvényindex új csúcsot ért el

Mindhárom vezető amerikai részvényindex újabb rekordmagas záróértéket ért el kedden. Az S&P 500 0,2%-kal, a Dow Jones 0,3%-kal, a Nasdaq Composite 0,8%-kal emelkedett.
2025. 10. 29. 09:30
Megosztás:

Kedden többnyire lefelé mozdultak a nyugat-európai tőzsdeindexek

Kedden többnyire lefelé mozdultak a nyugat-európai tőzsdeindexek. A DAX 0,1%-ot, a CAC 40 0,3%-ot, a páneurópai Stoxx600 0,2%-ot veszített értékéből, míg az FTSE 100 0,4%-ot erősödött.
2025. 10. 29. 09:00
Megosztás:

A GVH a karácsonyi időszakban is a körültekintő vásárlásra hívja fel a fogyasztók figyelmét

A körültekintő vásárlásra hívja fel a fogyasztók figyelmét a karácsonyi időszakban a a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely az MTI-nek kedden eljuttatott közleményében azt javasolja, hogy ne dőljenek be a szezonális akcióknak és lehetőség szerint kerüljék az impulzusvásárlást.
2025. 10. 29. 08:30
Megosztás:

Lengyelország tavaly rekord értékben adott el hadianyagot

Az ukrajnai háború kitörése óta növekszik a hadianyagok kivitele Lengyelországból, tavaly rekordösszegű, 3,2 milliárd euró értékű felszerelést adtak el - írja a Dziennik Gazeta Prawna (DGP) lengyel gazdasági napilap.
2025. 10. 29. 08:05
Megosztás:

A szlovén kormányfő átfogó intézkedéseket jelentett be a romló közbiztonság kezelése érdekében

Biztonsági, büntetőpolitikai és szociálpolitikai intézkedéscsomagot jelentett be kedden a délkelet-szlovéniai romló közbiztonság kezelése érdekében Robert Golob miniszterelnök, miután a hétvégén egy halálos kimenetelű támadás során meggyilkoltak egy férfit.
2025. 10. 29. 07:00
Megosztás:

A magyarok harmada él állandó anyagi szorongásban

Minden második magyar rendszeresen él át negatív stresszt, melynek legfőbb okozója a túlhajszolt életmódunk, a munkahelyi, családi vagy párkapcsolati konfliktusaink, miközben minden harmadik ember szorong állandó jelleggel az anyagiak miatt. Az NN Biztosító kutatása azt is feltárta, hogy az egyes generációk mi miatt aggódnak a leginkább és melyik a stressznek leginkább kitett korosztály. A stressz ma Magyarországon a mindennapok része, de ha közelebbről nézzük, kiderül: nem minden esetben ellenségünk. A mindennapok során éppúgy tapasztaljuk pozitív és negatív oldalát, így a fő kérdés, hogyan éljük meg a stresszes helyzeteket és mennyire készülünk fel a váratlanra, milyen erőforrásaink vannak ennek kezelésére.
2025. 10. 29. 06:00
Megosztás:

A dízelek futottak a legtöbbet, hibridek voltak a legdrágábbak szeptemberben – frissült a Használtautó.hu és a KSH közös statisztikája

Továbbra is dinamikus kereslet tapasztalható a használtautó-piacon, különösen az elektromos és hibrid meghajtású járművek iránt. A Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szeptemberi jelentése szerint a kínálat 10 millió forint alatti kategóriákban továbbra is meghatározó, de egyre nő a drágább modellek aránya. A közös havi statisztikai sorozat célja, hogy pontos képet adjon a hazai használtautó-kínálat összetételéről és az árak alakulásáról.
2025. 10. 29. 05:00
Megosztás: