Az azeri hagyományok is bemutatkoznak az idei Mesterségek Ünnepén
A 39. Mesterségek Ünnepén a Budai Várban, a Táncsics Mihály utcától a Szentháromság téren, a Tárnok utcán és a Tóth Árpád sétányon keresztül a Dísz térig megközelítőleg ezer magyar és külföldi népművész, valamint népi iparművész alkotásait tekintheti és vásárolhatja meg a közönség, valamint körülbelül száz látványműhelyben ki is próbálhatják a mesterségeket - közölte az eseményt szervező Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) pénteken az MTI-vel.
A budapesti rendezvényen négy napon keresztül gyerekprogramokkal, kézművesfoglalkozásokkal, divatbemutatóval, színpadi programokkal és táncházzal várják a látogatókat - tették hozzá.
Mint írták, a programsorozat egyben a Kárpát-medencei mesterek legnagyobb éves találkozója. A fesztivál különlegessége, hogy több mint száz látványműhelyben mesterségbemutatókon ismerkedhetnek meg az ősi szakmák rejtelmeivel, többek között kovács-, hímző-, tojásfestő, pintér-, valamint szövőműhely várja az érdeklődőket - hangsúlyozták.
Kiemelték: a rendezvény idei díszvendége Azerbajdzsán lesz, ahonnan kelaghayi-készítő, valamint takalduz-hímző mester is érkezik.
A tájékoztatás szerint a kelaghayi az azeri hagyományos népviselet egyik eleme, egy négyzet alakú, speciális mintával díszített selyem fejkendő, amelynek készítése és viselésének módja felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Reprezentatív Listájára is.
A takalduz szintén azeri eredetű gobelin stílusú, selyemfonallal hímzett díszítőművészeti technika. A rendezvényre érkeznek szőnyegszövők is.
A díszvendég ország mellett üzbég, kazah, dél-koreai, kirgiz, török és lengyel mesterek is gazdagítják a rendezvény programját.
Az érdeklődők megtekinthetik a dél-koreai kalligráfiákat, megismerhetik a hagyományos, több száz éves koreai gyöngyházzal készülő díszítő technikát, a najeonchilgit, Kirgizisztánból pedig néprajzkutatók és viseletkészítők érkeznek, akik bemutatják az UNESCO Szellemi Örökség Reprezentatív Listáján is szereplő hagyományos kirgiz fejfedő, az elechek készítését és annak felrakását - sorolták a közleményben.
A 39. Mesterségek Ünnepének kiemelt témája a népi ékszer és a viselet, amelyhez kapcsolódó mesterségekkel a Tárnok utcában található látványműhelyekben ismerkedhetnek a látogatók, és például kötényszedés, valamint férfi kalapdíszkészítő bemutató várja az érdeklődőket
- olvasható.
A Kalotaszegi gyöngyszemek pavilonban a magyar nyelvterület legszínesebb vidéke mutatkozik be, és megidézik a kalotaszegi szobabelső egy-egy részletét is - írták
Kiemelték: a rendezvényen koncertet ad mások mellett Bognár Szilvia, a Sarjú banda, a Kerekes Band és Dalinda, Pál István Szalonna, a Romengo & Lakatos Mónika, illetve a Fitos Dezső Társulat. Idén a színpadi produkciókat indiai, mexikói, szerb és görög táncegyüttesek színesítik.
A divat iránt érdeklődők a népi ihletésű, újragondolt ruhákat a FolkTREND divatshow részeként ismerhetik meg.