Az Egyesült Államokban csaknem egyéves csúcsra emelkedett az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma
Az elemzői konszenzusban szerényebb növekedést jelző adat, 236 ezer szerepelt.
A múlt héten a segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag - amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat - 2500-zal, 238 000-re emelkedett.
A július 20-án zárult héten a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma az előző heti egymillió-nyolcszáznegyvennégyezer után egymillió-nyolcszázhetvenhétezer, 2021. november vége óta a legmagasabb volt, meghaladva az elemzők által várt 1 millió 860 ezret.
Az első alkalommal és a tartósan munkanélküli segélyt kérők számának alakulása egyaránt arra utal, hogy az amerikai munkaerőpiac feszessége enyhül.
Az elemzők kiemelt figyelemmel kísérik az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők számának alakulását, mivel a munkaerőpiac helyzete meghatározó a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatdöntéseiben.
Legutóbbi, július 31-én végződött kétnapos kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően ismét nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon.
A Federal Reserve a döntés indoklásában kiemelte, hogy a munkahelyek számának növekedése mérséklődött, a munkanélküliségi ráta pedig emelkedett, azonban továbbra is alacsony. A nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerint egyre jobb egyensúlyba kerülnek a foglalkoztatási és az inflációs cél elérését fenyegető kockázatok.
A Fed 2022. márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után tavaly júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban, legutóbb 2023. júliusában emelte a kamatot, 25 bázisponttal, azóta pedig nyolc alkalommal nem változtatott az irányadó dollárkamat-tartományon.
A Fed következő kamatdöntése szeptember 18-án esedékes.
Az elemzők többsége arra számít, hogy a Fed szeptemberben kezdheti meg a kamatcsökkentést.