Az energiatárolási kapacitások fejlesztésével válnak pénzügyileg is fenntarthatóvá a zöld befektetések
Több mint 60 %-kal nőtt a globális energiatárolási kapacitás 2024-ben az iparági jelentések szerint. Tavaly világszerte 168 GWh-nyi energiatároló kapacitást telepítettek, ami jelentős növekedés a 2023-as 96,1 GWh-hoz képest.
Trustify: a tárolás kulcskérdés a zöld befektetések megtérülésében
„Az energiatárolás egyre nagyobb szerepet játszik a megújuló energiaforrások megbízhatóbb integrációjában, az energiaellátás stabilitásában és a fenntarthatósági célok elérésében. Az energiatárolási kapacitások fejlesztése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a zöld befektetések pénzügyileg valóban megtérüljenek” – hangsúlyozza Fenyvesi Péter, a Trustify Befektetési Alapkezelő igazgatósági elnöke.
A Trustify Befektetési Alapkezelő magántőkealapja az elsők között tűzte ki célul Magyarországon, hogy a pénzügyi hozamok biztosítása mellett kiemelten fókuszáljon a fenntarthatósági célok elérésére is, előnyben részesítve a zöld projekteket.
A tőkealap nemrég jelentette be, hogy 40 megawatt kapacitású napelempark és hozzá illeszkedő tárolókapacitás fejlesztéséhez biztosít forrást Kiskunhalason. Fenyvesi Péter hozzáteszi: továbbra is keresik azokat a befektetési lehetőségeket, amelyek középpontjában a megújuló energiaforrások termelése és felhasználása áll, illetve amelyek jelentős mértékben hozzájárulhatnak Magyarország energiafüggetlenségének erősítéséhez.
Szakértőik kiemelt figyelmet fordítanak az energiatárolás területén zajló innovációkra, és elkötelezetten dolgoznak olyan projektek felkutatásán, amelyek megfelelnek a dinamikusan változó fogyasztói igényeknek, ugyanakkor hozzájárulnak a zöld energiaátállás további erősödéséhez.
Kína vezető szerepe és a globális trendek alakulása
A 2024-es energiatárolási bővülés különösen Kínában volt kiemelkedő, amely továbbra is vezető szerepet tölt be az iparágban, míg az Egyesült Államok a második helyen áll. Az LFP (lítium-vas-foszfát) akkumulátorok szerepe hatalmasra nőtt, szinte teljesen kiszorítva a korábban népszerű NMC (lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid) technológiát az energiatárolási megoldások piacáról.
„A világ teljes helyhez kötött energiatárolási kapacitása elérte a 360 GWh-t, ami jól mutatja az energiatároló rendszerek iránti növekvő igényt, különösen a tiszta energiaforrások térnyerésének támogatására. Az akkumulátoros energiatárolók lehetővé teszik, hogy a nap- és szélerőművek által termelt energia hatékonyabban tárolható legyen, és a fogyasztás csúcsidejében is felhasználható maradjon” – fogalmaz Fenyvesi Péter.
A helyhez kötött akkumulátorok szerepe az energiaátállásban
Az energiatároló rendszerek piacán kiemelkedő növekedést értek el a helyhez kötött akkumulátorok, amelyek a globális akkumulátor-felhasználás egyre növekvő szegmensét képviselik. Fenyvesi Péter kiemeli: az akkumulátorgyártók felismerik, hogy a helyhez kötött energiatárolók piaca egyre komolyabb befektetéseket vonz.
Számos nagynevű napenergia- technológiai vállalat, például a Trina, a Jinko, a Risen Energy és a Canadian Solar is belépett az energiatárolási piacra, és bővítette portfólióját akkumulátorgyártási tevékenységgel.
Az energiatárolási rendszerek nemcsak az energiaellátás stabilitásában játszanak kulcsszerepet, hanem abban is, hogy minimalizálják a fosszilis energiaforrások iránti igényt, és csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást. A piac növekedése azt is bizonyítja, hogy a helyhez kötött akkumulátorok nemcsak a nagy ipari szereplők, hanem a lakossági felhasználók számára is elérhetőbbé válnak.
A 2024-es év eredményei alapján pedig világosan látszik, hogy a helyhez kötött akkumulátorok piaca az energiatárolási szektor egyik legdinamikusabban fejlődő területévé vált, amely komoly hatást gyakorol az energiaátállás ütemére világszerte.