Az EP az atomenergiát és a földgázt is fenntartható energiaforrásnak minősítette

Az Európai Parlament (EP) elutasította az úgynevezett taxonómia rendelet kiegészítése elleni indítványt, mely megakadályozta volna, hogy a gáz- és atomenergia-ágazatok bizonyos tevékenységei környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljenek, ezzel mindkét energiahordozó biztonságos és tiszta energiaforrás minősítést élvezhet - közölte az uniós parlament szerdán.

Az EP az atomenergiát és a földgázt is fenntartható energiaforrásnak minősítette

Az Európai Bizottság javaslata szerint a gáz- és atomenergia-ágazatok magánberuházásainak szerepük van a zöld átállásban, és hozzájárulnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez. Átmeneti jelleggel, adott feltételek és átláthatósági követelmények mellett ezért megengedi, hogy az iparág egyes tevékenységei környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljenek. Az ezt elutasító európai parlamenti indítvánnyal szemben 328 EP-képviselő szavazott, 278 képviselő mellette voksolt, és 33-an tartózkodtak. Ha július 11-ig sem az uniós parlament, sem a tagországok kormányait képviselő Tanács nem emel kifogást a bizottsági javaslat ellen, akkor a taxonómiáról szóló szabályozás 2023. január 1-jétől lép életbe.

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja, az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: "megőriztük az energiaellátás biztonságát és megfizethetőségét, megvédtük a rezsicsökkentést". A közlemény szerint Tóth Edina, Győri Enikő és Gyürk András, a Fidesz EP-képviselői üdvözölték a szavazás eredményét, és kiemelték: a rezsiköltségek alacsonyan tartásához és a klímasemlegesség eléréséhez szükség van a nukleáris és földgázalapú beruházásokra, annak érdekében, hogy hosszú távon meg lehessen őrizni az energiaellátás biztonságát és megfizethetőségét.

Tóth Edina a szavazást követően kiemelte: az európai és a magyar baloldal az utóbbi hetekben mindent bevetett, hogy a saját kudarcos zöld ideológiáját érvényesítve megfossza az atomenergiát és a földgázt a zöld minősítéstől. "Nukleáris energia és földgáz nélkül sokkal kiszolgáltatottabb lenne az unió az olyan válságoknak, mint amit most is tapasztalhatunk. Emellett a zöld átmenet sem tudna megvalósulni, hiszen a megújuló energiaforrások önmagukban még nem elegendőek az amúgy is megnövekedett energiaigények kielégítésére és a rezsiköltségek alacsony tartására" - fogalmazott.

Magyar újságíróknak nyilatkozva Tóth Edina azt mondta: a szavazás eredménye "a Fidesz és az európai jobboldal hatalmas győzelme, és az európai, valamint a magyar baloldal nagy veresége".

Kiemelte, hogy az atomenergia és a földgáz fenntartható minősítése nélkül nem lehet teljesíteni a 2050-ig elérni kívánt klímacélokat, nem lehet megtartani a rezsicsökkentés eredményeit, ahogy nem lenne szavatolható az energiaárak megfizethetősége sem. Az európai energiabiztonság csak a két energiahordozó használatával szavatolható - mondta. Kudarcba fulladt a baloldal azon akciója, hogy elszegényítse az európai embereket - jelentette ki. A magyar baloldali képviselők többsége szégyenletes módon támogatta az indítványt, ami azt bizonyítja, hogy számukra nem fontos, hogy a magyar emberek megfizethető energiához jussanak a jövőben is - tette hozzá a fideszes képviselő.

Győri Enikő aláhúzta: a zöld gazdaság megvalósításához rengeteg magántőkére van szükség. Hozzátette, hogy a magánszektornak a taxonómia rendelet jelenti a sorvezetőt a fenntartható befeketésekben. "Cégeink nagy részének viszont még segíteni kell, hogy fenntarthatóvá és klímasemlegessé váljanak. Ennek a költségeit nem varrhatjuk a polgárok és a vállalkozások nyakába. Ha megvalósult volna a baloldal javaslata, ezek a vállalkozások sosem kapnának forrást az átálláshoz" - fogalmazott a képviselő, majd hozzátette: a realitások talaján kell megalkotni a szabályokat, különben könnyen lehet, hogy az európai vállalatok nagy része nem hogy fenntarthatóvá nem fog válni, de még tönkre is megy.

Gyürk András rámutatott, hogy a baloldali kifogás elutasítása volt az egyetlen lehetséges döntés. "Európa energiaválságban van, ezért minden, a helyzetet súlyosbító felelőtlen javaslatra határozottan nemet kell mondanunk. A baloldal a kifogással megtámadta a rezsicsökkentést és a klímavédelmet. Ennek viszont, a fideszes képviselők határozott kiállásának köszönhetően, sikerrel tudtunk gátat szabni" - tette hozzá.

Az Európai Bizottság március elején bemutatott, a taxonómiára vonatkozó jogszabálytervezete egyes nukleáris energiával és földgázzal kapcsolatos tevékenységeket a környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységek körébe sorol. Az ilyen tevékenységeket felsoroló listát nevezik uniós taxonómiának.

A taxonómia rendelet egyike azoknak a jogszabálytervezeteknek, melyek révén az uniós bizottság forrásokat biztosítana a fenntartható növekedéshez, segítené a zöld beruházásokat és megpróbálná elkerülni a nem fenntartható projektek zöldként történő feltüntetését.


Elképesztő tempóban veszik fel a hiteleket a magyarok, tarol az Otthon Start, de minden mást is visznek

Soha nem látott mértékben vették fel a hiteleket márciusban az igénylők. A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is új rekord született a megkötött szerződések összegében – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött friss jegybanki adatokból. Az utóbbi hónapokban szerényebb forgalmú munkáshitel és a babaváró kölcsön iránt is megugrott a kereslet, ami részben az Otthon Start hitelnek is köszönhető.
2026. 05. 07. 05:00
Megosztás:

Magyarország visszaadta az ukrán bank lefoglalt pénzét

Magyarország visszaszolgáltatta Ukrajnának azt a pénzt és aranyat, amelyek az Oscsadbank ukrán állami pénzintézet tulajdonát képezték, és amelyeket a magyar titkosszolgálatok márciusban foglaltak le - jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Facebookon.
2026. 05. 07. 04:30
Megosztás:

Túl lehetnek a mélyponton a lakásépítések, ötszörösére nőtt az új lakások kínálata

Az idei első negyedévben 2821 új lakóingatlant adtak át, ami 4,3 százalékos növekedést jelent éves szinten. Jelentősen nőtt a lakásépítési kedv: a kiadott engedélyek száma ugyanis 64 százalékkal közel 9300-ra emelkedett. A fővárosban és a megyei jogú 13-13 százalékkal nőtt az új lakások száma, a többi városban viszont alig több mint 1 százalékkal emelkedett. A lakásépítések jelentős részben Budapestre koncentrálódnak: a fővárosban átadott közel ezer új lakás majdnem 90 százalékának három városrész, a X., a XI. és a XIII. kerület ad helyet.
2026. 05. 07. 04:00
Megosztás:

Milyen használt autómárkát éri meg most külföldről behozni?

Áprilisban a DataHouse adatai szerint 12 821 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 23,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 10 378-as mennyiséget. Ebben a hónapban már egyértelműen a vásárlók számára igen kedvező devizaárfolyam pörgette a forgalmat: az euró jegyzése négy éve nem látott, 360 forint közeli szintre süllyedt ebben az időszakban.
2026. 05. 07. 03:30
Megosztás:

Túl sok az új parlamenti képviselő, így új dolgot vezetnek be!

Több mint 150 első parlamenti ciklusát kezdő képviselő szerzett mandátumot a választáson, az Országgyűlés Hivatala ezért az eddigiekhez képest intenzívebb és széleskörűbb képzési programmal segíti az új képviselőket.
2026. 05. 07. 02:30
Megosztás:

Változás a magyar gépkocsi rendszámoknál

Aki ma Magyarországon nem elégszik meg a sorozatban kiadott rendszámmal, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
2026. 05. 07. 02:00
Megosztás:

Ön az ALDI-ban vásárol? Akkor mostantól biztosan biztosan ott fog!

Az ALDI Süd csoport átalakítja üzleteit és egyszerűsíti működését a régióban, így Magyarországon is. Az ALDI hazai áruházainak kétharmada újul meg május közepéig, és a hatékonyabb működésből származó költségelőnyöket további árcsökkentésekre fordítja a cég.
2026. 05. 07. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj emelés Ausztriában – mennyivel kapnak többet az osztrák nyugdíjasok évente?

Az osztrák nyugdíjemelés lényege első pillantásra egyszerűnek tűnik: a nyugdíjakat minden év január 1-jén hozzáigazítják az előző időszak inflációjához. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Ausztriában az éves nyugdíjemelés alapja nem politikai ígéret, hanem törvényben szabályozott pensionsanpassung, vagyis nyugdíjkiigazítás, amelynek célja a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése. A hivatalos osztrák szociális minisztérium megfogalmazása szerint a nyugdíjakat azért szorozzák meg minden év január 1-jén a törvényes kiigazítási tényezővel, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon.
2026. 05. 07. 01:00
Megosztás:

Közeleg a kiberbiztonsági audit határideje - a sikeres online támadások továbbra is a munkatársak megtévesztésére épülnek

Az Európai Unió NIS2 irányelvéhez igazodó hazai kiberbiztonsági szabályozás értelmében az érintett szervezeteknek legkésőbb 2026. június 30-ig kell teljesíteniük kötelező auditjukat – hívja fel a figyelmet az EY. A határidő közeledtével egyre több vállalat ismeri fel, hogy a megfelelés nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem átfogó szervezeti és működési kihívás is.
2026. 05. 07. 00:30
Megosztás:

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket Magyarországon, a nemzetközi szintű bizonytalanságok is kedvezőtlenül hatnak a friss termékek piacára Európa-szerte - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján közzétett összefoglalókban.
2026. 05. 06. 23:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az Európai Unióban emelkedtek a termelői árak márciusban

Az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves összehasonlításban egyaránt jelentősen emelkedtek az ipari termelői árak márciusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
2026. 05. 06. 23:00
Megosztás:

Közvetlen foglalással elérhetővé váltak a pécsi reptérről a Lufthansa müncheni járatai

A Lufthansa hivatalos codeshare partnerként kapcsolódik a márciusban indított Pécs-München menetrend szerinti járathoz, így a csatlakozással utazók számára egyszerűsödik és meggyorsul az utazás Pécs és a világ más részei között - jelentették be szerdán sajtótájékoztatón a baranyai vármegyeszékhelyen.
2026. 05. 06. 22:30
Megosztás:

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett, továbbá 41 tonna kocsányos-, kocsánytalan- és csertölgymakkot vetett az őszi-tavaszi ültetési idény erdősítési munkálatai során - közölte a Gemenc Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 22:00
Megosztás:

Új elnök a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács élén

Tisztújítást tartott a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács: 2026 januárjától Belovai Csaba, a Zwack Unicum Nyrt. vezérigazgatója vette át a szervezet irányítását. A több mint harmincéves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető Frank Odzuckot váltja az elnöki poszton. Belovai Csaba legfőbb célkitűzése az iparág integritásának védelme, a fenntartható piaci működés biztosítása, valamint a felelős és mértékletes alkoholfogyasztási kultúra további erősítése a Magyarországon.
2026. 05. 06. 21:30
Megosztás:

Erősen kezdett az Erste: 73 százalékos növekedés az új hiteleknél az első negyedévben

Az idei első negyedévben is kitartott a lendület a tavaly felpörgő lakossági- és vállalati hitelezésben. Az Ersténél az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene a 2026 első három hónapjában 74 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt.
2026. 05. 06. 21:00
Megosztás:

Reformételeket kínáló vendéglátóhelyeket ellenőrzött az NKFH a kormányhivatalokkal együtt

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok közreműködésével országos célellenőrzést hajtott végre a reformételeket készítő és forgalmazó vendéglátóipari létesítmények körében. Az ellenőrzések azt vizsgálták, hogy az érintett vállalkozások megfelelnek-e a speciális étrendi igényekhez kapcsolódó élelmiszer-biztonsági, higiéniai és fogyasztói tájékoztatási követelményeknek.
2026. 05. 06. 20:30
Megosztás:

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2026. 05. 06. 20:00
Megosztás:

Új technológia - Akár 1,5 millió forintból megoldható a teljes gépészet

Ma már nem az a kérdés, hogy fenntartható-e a faalapú építészet, hanem az, hogy mikor válik alapértelmezett technológiává. A rétegragasztott fapanel (CLT) kilépett a „könnyűszerkezetes faházak” sztereotípiájából és a tégla, valamint a vasbeton valódi gazdasági kihívójává vált. A 20 százalékos beépíthetőségi bónusz és a radikálisan alacsonyabb gépészeti igény miatt a prémium szegmensben a CLT ma már nagyobb megtérülést ígér, mint a hagyományos technológiák.
2026. 05. 06. 19:30
Megosztás:

Tejet hívott vissza a forgalomból a Kifli.hu

A Kifli.hu Shop Kft. visszahívta a forgalomból az 1,5 százalékos Miil UHT tejet – olvasható a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) honlapjának szerdai közleményében.
2026. 05. 06. 19:00
Megosztás:

Áprilisban tovább nőtt az infláció Csehországban

Áprilisban éves szinten 2,5 százalékra nőtt az infláció Csehországban a márciusi 1,9 százalékról, havi összehasonlításban az árak 0,5 százalékkal nőttek - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal szerdán Prágában.
2026. 05. 06. 18:00
Megosztás: